Jak dbać o wątrobę?

Wątroba jest jednym z najważniejszych elementów w skomplikowanym mechanizmie, jakim jest organizm człowieka. Odpowiedzialna jest za ponad 500 funkcji, a jej prawidłowe funkcjonowanie wpływa pozytywnie na inne narządy wewnętrzne. Jest to jedyny narząd w organizmie człowieka, któremu wystarczy odpuścić, by prawidłowo funkcjonował.

Wątroba odpowiedzialna jest między innymi za wytwarzanie żółci, potrzebnej do trawienia tłuszczów. Pełni również funkcję odtruwające i odpornościowe, magazynuje zapasy witamin, wytwarza i przekształca białka. Bierze także udział w termoregulacji, jako organ o najwyższej temperaturze w organizmie człowieka. Uczestniczy we wszystkich procesach metabolicznych, takich jak przemiana cukrów, tłuszczów, białek, hormonów, substancji odżywczych, leków i toksyn.

dr n. med. Jan Gietka, hepatolog, Poradnia Chorób Wątroby Hepatolodzy:

Wątroba to narząd, który ma genialne zdolności regeneracyjne. Nie potrzeba żadnej detoksykacji, specjalnego dbania o nią. Wątroba się regeneruje w momencie kiedy jej odpuścimy, w momencie kiedy zredukujemy ciśnienie toksyczne, któremu jest ona poddana. Wątrobę niszczy ciągłe uszkadzanie.

Wątroba nie jest klasycznie uważana za organ trawienny. Przede wszystkim magazynuje to co jemy. W związku z tym musimy zmniejszyć ilość spożywanego jedzenia i dostarczanych toksyn. Główną toksyną, która stosujemy na co dzień, jest alkohol, więc w momencie, kiedy mamy intensywny imprezowy czas, to wtedy musimy odpocząć, pozwolić wątrobie się zregenerować.

Mimo, że wątroba ma zdolność autoregeneracji bez wątpienia należy o nią szczególnie dbać i pamiętać o istotności jej prawidłowego funkcjonowania. W każdym przypadku choroby wątroby lub jej uszkodzenia, niezależnie od przyczyny, występuje uszkodzenie błony komórkowej hepatocytów.

Proces regeneracji wspierajmy odpowiednią dietą. Optymalnie byłoby stosować dietą lekkostrawną, czyli nie przejadać się, jeść często, ale w małych ilościach, żeby nie męczyć wątroby i żeby nie musiała magazynować dużej ilości jedzenia po jednym posiłku.

Warto też wątrobę wesprzeć uprawiając sport, najlepiej w formie cardio.

informacja prasowa: Newsrm.tv
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH