Według starożytnej medycyny chińskiej, wątroba ściśle wiąże się ze złością, frustracją i gniewem. Wątroba oczywiście nie jest unerwiona czuciowo, dlatego nas nie boli, nie mniej tłumienie w sobie tych emocji może mieć negatywny wpływ na cały organizm.
O wpływie emocji na wątrobę przypominają mądrości ludowe i powiedzenia, jak chociażby znane każdemu „żółć mnie zalewa”. . Potocznie mówimy tak jeśli ktoś jest zdenerwowany, wściekły, lub rozdrażniony, tak zły, że nie może wyrazić tego słowami.
Jak regulować emocje, aby nie zaszkodzić wątrobie?
Pierwszym krokiem do zaprzestania tłumienia emocji jest nauczenie się prawidłowej komunikacji. Odważ się wyrażać swoje emocje adekwatnie do sytuacji. Naucz się rozmawiać o tym, co czujesz i co Cię gryzie. Nie bój się własnej złości. Wyrażana na bieżąco jest konstruktywna. To uczucie, które informuje nas, kiedy granice są przekraczane, a nasze potrzeby niezaspokojone. Tłumiona złość nie znika, kumuluje się, aż wreszcie ujawnia się jako wybuch wściekłości.
Ćwiczenia fizyczne dobre dla wątroby
Aktywność fizyczna jest jednym z lepszych rozwiązań w przypadku wielu problemów. Pomaga pozbyć się napięcia fizycznego. Znajdź taką, która będzie dawała ci przyjemność. Należy również od czasu do czasu zmęczyć się trochę poza domem, a nawet krzyczeć tak głośno, jak tylko możesz. Dzięki temu dasz upust swojej frustracji.
Ćwiczenia oddechowe odpowiednie dla wątroby
W pozbyciu się stłumionych emocji pomoże oddech. Pomiędzy oddechem, a psychiką istnieje ścisły związek. Rytm oddychania zmienia się pod wpływem myśli i emocji. Kiedy odczuwamy coś intensywnie, instynktownie spłycamy, przyśpieszamy bądź wstrzymujemy oddech.
Świadoma praca z oddechem była przez tysiąclecia częścią jogi. Docenia ją też współczesna psychoterapia. Oddech to energia – także z punktu widzenia fizjologii. W procesie oddychania dostarczamy komórkom tlenu potrzebnego do spalania substancji organicznych. W trakcie tego spalania wytwarza się energia. Lepiej dotleniony organizm to lepsze jego funkcjonowanie. To dlatego po długim spacerze na powietrzu ciało nabiera elastyczności, a mózg lepiej pracuje.
Prawidłowe oddychanie = oddychanie przeponą
Wielu niewłaściwie wykonuje oddychanie. Prawidłowe oddychanie polega na zaangażowaniu przepony, zaś wielu z nas próbuje oddychać szczytami płuc. Oddychanie przeponą pozwala na głębszy proces oddychania, nabranie większej ilości powietrza i lepszą wymianę w samych płucach.
Źródło: informacja prasowa / procontent.pl