Endoproteza stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego – rehabilitacja po operacji

Wszczepienie endoprotezy – to inaczej wstawienie jednego lub więcej sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu. Najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra lub złamania szyjki kości udowej. Endoproteza stawu biodrowego może pomóc w zwalczeniu dolegliwości bólowych i ograniczonej ruchomości. Jak się przygotować do takiego zabiegu? 

Koksartroza – na czym polega?

Przy pierwszych problemach, takich jak ból czy „trzeszczenie” kości, rozpocząć przeciwdziałanie poważniejszym zmianom i w miarę możliwości proces naprawczy. Najlepiej kierować się do fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia, mające na celu zmniejszenie bólu i powrót do komfortowego życia. Schorzenie to może pojawić się pod wpływem nadwagi, problemów z metabolizmem kostnym, z przyczyn genetycznych, jak i również niezależnie od naszego stylu życia.

Koksartroza polega bowiem na stopniowym niszczeniu chrząstki stawowej i otaczających ją tkanek. Połączenie stawowe powoli i nieodwracalnie zatraca swoje możliwości amortyzujące, a zanik mazi międzystawowej zwiększa tarcie kości o siebie. Charakterystyczne jest także pojawienie się wyrośli kostnych (tzw. osteofitów), które negatywnie wpływają na ruchomość stawów, a ponadto są przyczyną dolegliwości bólowych.

Zwyrodnienie może w późniejszym etapie doprowadzić nawet do kalectwa. W takim przypadku częstą koniecznością staje się przeprowadzenie zabiegu wszczepienia endoprotezy, czyli sztucznego stawu biodrowego.

Dlaczego dochodzi do chorób stawów biodrowych?

Etiologia tego zwyrodnienia niestety nie jest znana. Mówimy wtedy o koksartrozie pierwotnej. Mamy z nią do czynienia, gdy pomimo zebrania dokładnego wywiadu z pacjentem i badań nie możemy jednoznacznie powiedzieć, co jest jej przyczyną.

Wystąpieniu choroby sprzyjają takie czynniki, jak wpływ środowiska, niewłaściwy tryb życia albo czynniki genetyczne. Z kolei koksartroza wtórna jest wynikiem wad nabytych lub wrodzonych. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć zwichnięcie stawu biodrowego, dysplazje, jałowe martwice kostne, osteoporozę, nadczynność tarczycy lub przebyte stany zapalne na tle bakteryjnym lub wirusowym.

Lekarze wskazują również, że dolegliwości powstają w przypadku występowania problemów z metabolizmem chrząstki stawowej lub gdy w płynie międzykomórkowym zauważalne są zmiany jego składu. W przeszłości panowało także przekonanie, że problemy ze stawem biodrowym są wynikiem starzenia się kości. Zaprzecza jednak temu fakt, że choroba często dotyka także młode osoby. Zwyrodnienie nie jest możliwe do zdiagnozowania we wczesnej fazie – nie daje wtedy objawów.

Zmiany więc często rozwijają się latami, a my nie jesteśmy tego nawet świadomi. Wiemy, że na rozwój choroby ma wpływ nadwaga (jak na każdą chorobę zwyrodnieniową, powodując przeciążenia stawów), cukrzyca czy mikrourazy, których możemy się nabawić np. w wyniku przedźwigania.

Rozpoznanie objawów

Jednym z pierwszych symptomów jest oczywiście ból. Niestety w tym przypadku oszczędzanie nogi nie pomoże – zmiany będą dalej postępować, a unikanie aktywności może wręcz przyspieszyć wystąpienie sztywności i zwężenie szpary stawowej. Na początku choroby ból występuje tylko podczas obciążania kończyny i jest zlokalizowany w okolicy pachwiny.

Dodatkowo dochodzi do ograniczenia ruchomości – nawet do takiego stopnia, że nie możemy np. założyć nogi na nogę. Dolegliwości w późnej fazie utrudniają normalne funkcjonowanie i chodzenie – na tyle, że konieczne jest podpieranie się.

Często dochodzi wtedy także do zaburzeń w sylwetce chorego. Gdy borykamy się z takimi objawami najlepiej niezwłocznie skierować się na badanie RTG, które pomoże dokonać trafnej diagnozy i określić stopień schorzenia. To pozwoli ocenić, czy konieczny będzie zabieg operacyjny i wymiana stawu.

Przed zabiegiem trzeba popracować i dobrze się do niego przygotować. Warto najpierw zredukować wagę – będzie to korzystne dla układu krwionośnego. Po operacji staw i jego struktury czeka osłabienie. Dobrym pomysłem na wzmocnienie mięśni jest pływanie – stawy są wtedy w odciążeniu, czyli ciężar ciała jest wypierany przez wodę. Zdecydowanie unikamy podskoków i biegania.

Endoproteza stawu biodrowego – rehabilitacja

Jeśli okaże się, że jesteśmy zmuszeni poddać się zabiegowi endoplastyki stawu, powinniśmy stosować się do kilku podstawowych zasad, by skrócić okres rekonwalescencji. Po zabiegu należy przede wszystkim uważać na wymieniony staw i nie doprowadzać do jego przeciążenia. W praktyce przekłada się to na siadanie na niskich krzesłach, niespanie na operowanym boku czy wybieranie stabilnego obuwia na niskim i szerokim obcasie.

Podczas rehabilitacji należy także z uwagą i ostrożnością wykonywać wszelkie skręty ciała. Dobroczynny wpływ ma także wykonywanie ćwiczeń. Polecanym sportem jest spokojne pływanie, spacery oraz jazda na rowerze.

Możemy także skorzystać z terapii działającej za pomocą rezonansu magnetycznego, która znaczenie pomoże skrócić czas rekonwalescencji po wykonanym zabiegu. Terapeutyczny rezonans magnetyczny powoduje namnażanie komórek kostnych. Dzięki temu procesowi regeneracji, rehabilitacja stawu biodrowego znacznie się skraca. W efekcie prowadzi to do aktywnej stymulacji komórek, dzięki której tkanka chrzęstna może ulec znacznej regeneracji. Warto wiedzieć, że endoprotezy nie powodują wielu ograniczeń, a i również powikłania pooperacyjne nie należą do częstych przypadków.


Źródło: informacja prasowa / MBST

4.2/5 - (9 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH