Miniaturowe wątroby

Naukowcy prowadzący badania przy Instytucie Medycyny Regeneracyjnej Wake Forest University Baptist Medical Center opracowali metodę pozwalającą wyhodować – w warunkach laboratoryjnych – miniaturowe wątroby z komórek wątroby zwierzęcej.

Wyhodowane wątroby podczas badania funkcjonowały jak ludzkie organy. W kolejnych etapach eksperymentu naukowcy zamierzają wszczepić nowe wątroby zwierzętom, aby sprawdzić, w jaki sposób zachowują się one w żywym organizmie.

Przeprowadzając eksperyment, naukowcy użyli zwierzęcej wątroby, która została poddana działaniu mało inwazyjnego detergentu. Preparat usunął z organu wszystkie komórki, tak, że pozostał tylko kolagenowy szkielet podtrzymujący strukturę komórek. Wówczas oryginalne komórki zastąpiono dwoma typami ludzkich komórek: niedojrzałymi jeszcze komórkami wątroby oraz komórkami śródbłonka naczyń krwionośnych. Następnie umieszczono wątrobę w bioreaktorze – specjalnym urządzeniu umożliwiającym stały przepływ substancji odżywczych i tlenu w narządzie. Po tygodniu naukowcy stwierdzili, że w modyfikowanym biologicznie organie utworzyła się tkanka ludzkiej wątroby, która w dodatku zaczęła funkcjonować.

Aby wyhodowane wątroby mogły być w przyszłości przeszczepiane ludziom, potrzeba jeszcze wielu lat badań. Przede wszystkim trzeba stworzyć organ, którego wielkość pozwoliłaby na w miarę bezpieczny przeszczep, ponieważ naukowcy jak na razie stworzyli wątroby o wadze ok. 5 g.

Jednak nawet tak małe organy mają ogromne znaczenie dla inżynierii laboratoryjnej i medycyny. Modyfikowane biologicznie wątroby mogłyby być przydatne do oceniania bezpieczeństwa nowych leków.

Przed naukowcami stoi też jeszcze jedno zadanie – muszą zbadać, czy wyhodowane organy będą bezpieczne dla pacjentów.

To nowe podejście do bioinżynierii może okazać się decydujące nie tylko dla leczenia schorzeń wątroby, ale także innych organów, takich jak trzustka czy nerka. (mp) (sciencedaily.com)

4.3/5 - (103 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH