80% osób nie wie o zakażeniu HCV
Szacuje się, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest około 165 tys. osób, jednak dotychczas zdiagnozowanych zostało tylko ok. 60 tys. z nich. To oznacza, że wiele osób może nie być świadomych zakażenia.
Kiedy „żółć Cię zalewa”
Starożytna medycyna chińska mówi, że każdy narząd człowieka powiązany jest z pewnym rodzajem emocji, które mają na niego największy wpływ. W przypadku wątroby te emocje to złość, frustracja i gniew. Już 28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Tego dnia zwróćmy na nią szczególną uwagę.
Pomimo tego, że wątroba pełni ponad 500 funkcji w naszym organizmie i jest niezbędna dla organizmu tak,
HCV – wirus szerzący epidemię (zapalenie wątroby)
Na świecie żyje około 170 milionów osób zakażonych wirusem HCV. Co roku przybywa 3-4 miliony nowych zakażonych.
Według Polskiej Grupy Ekspertów HCV w Polsce wirusem HCV jest zakażonych ponad 700 tys. osób, a dotychczas zdiagnozowanych zostało około 50 tys. Oznacza to, że około 95 proc. nosicieli nie jest tego świadomych i może przekazywać wirusa innym. Średni czas trwania zakażenia HCV, od momentu wniknięcia wirusa do organizmu do wystąpienia poważnych tego konsekwencji zdrowotnych, wynosi od 5 do 35 lat. We wczesnym okresie zakażenie wirusem HCV ujawnia się wyjątkowo, stąd bez badań przesiewowych znakomita większość zakażonych dowie się o chorobie dopiero na etapie marskości wątroby, kiedy leczenie farmakologiczne jest ograniczone. WHO uznała zakażenie HCV za jedno z najgroźniejszych światowych zagrożeń epidemiologicznych oprócz malarii, gruźlicy i AIDS.
Nowy kalendarz szczepień
Od nowego roku będzie obowiązywał ogłoszony pod koniec listopada nowy kalendarz szczepień obowiązkowych. W kalendarzu znajdą się dodatkowe obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom, ospie wietrznej oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Dotyczyć one będą ściśle określonej grupy noworodków i niemowląt. Na pneumokoki zaszczepione zostaną wszystkie wcześniaki urodzone po 30. września 2011 r. oraz dzieci do 5. roku życia z przewlekłymi chorobami serca, nerek, płuc, śledziony, cukrzycą bądź innymi zaburzeniami metabolicznymi.
Szczepienia ochronne
Lista chorób zakaźnych, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, stale się wydłuża. Część szczepień realizowana jest w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień. Natomiast szczepienia zalecane poszerzają zakres ochrony dzieci i dorosłych.
Podstawą realizacji szczepień ochronnych w Polsce jest Program Szczepień Ochronnych (PSO). PSO na dany rok ogłasza Główny Inspektor Sanitarny w formie komunikatu w dzienniku urzędowym ministra zdrowia, w terminie do dnia 31 października poprzedniego roku. W PSO wymienione są szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku (kalendarz szczepień), szczepienia obowiązkowe osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie oraz szczepienia zalecane.
GIS ogłosił nowy kalendarz szczepień na 2012 r.
Rozszerzenie bezpłatnych (obowiązkowych) szczepień przeciw pneumokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i ospie wietrznej to najważniejsze zmiany w kalendarzu szczepień na 2012 r., o których poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
Nie są to zmiany rewolucyjne, ale kalendarz szczepień ewoluuje w pozytywnym kierunku – ocenił w rozmowie z PAP dr Paweł Grzesiowski, dyrektor Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Krzem – pierwiastek życia (Inwex)
NOMINACJA „ZŁOTY OTIS 2012”, KATEGORIA EKOHIT
Suplement diety Silor+B jest połączeniem organicznego krzemu i boru, pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. Skuteczność preparatu jest zasługą zastosowanej w nim formuły rozdrobnionych cząstek. Charakteryzują się one dużą przenikalnością przez błony komórkowe, znakomitą wchłanialnością i przyswajalnością przez organizm.
Bezpieczna podróż w tropiki
Polacy coraz chętniej podróżują do egzotycznych krajów. Żeby jednak wymarzone wakacje nie zamieniły się w koszmar, warto wiedzieć, na co zaszczepić się przed wyjazdem. Z danych Warszawskiego Instytutu Turystyki wynika, że w roku 2010 prawie 7,1 mln Polaków wyjechało z kraju w celach turystycznych. Coraz częściej udajemy się do krajów tropikalnych. Jak wynika z danych Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, u 60-70 proc. turystów powracających z wakacji występują różnego rodzaju objawy chorobowe. Około 5 proc. podróżujących wymaga konsultacji lekarskiej, a 1 proc. z nich hospitalizacji. Według badań przeprowadzonych w latach 2008-2010, spośród 210 polskich podróżników tylko 42 proc. korzystało z jakiegoś rodzaju poradnictwa medycznego przed wyjazdem. Jedynie co piąty stosował chemioprofilaktykę malarii. Można więc powiedzieć, że często na własne życzenie zapadamy na którąś z egzotycznych chorób.
Podsumowanie akcji „Nie mam HCV!”
Zakończył się pierwszy etap największej w tym roku akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku przeciwciał HCV. Przebadaliśmy około 4 tysiące osób w całej Polsce.
Badania diagnostyczne mogą ocalić życie
Około 700 tys. Polaków jest nieświadomymi nosicielami wirusa HCV. Przez wiele lat ten wirus potrafi być w fazie utajenia. Potem rozpoczyna się proces niszczenia komórek wątroby. Wczesne uzyskanie informacji o zakażeniu umożliwi szybkie rozpoczęcie terapii przez specjalistów.
Wolni od HCV!
Wolni od HCV!
Społeczna Akcja organizowana przez Kapitułę Nagrody Zaufania Złoty OTIS oraz Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych.
**W dniach 9-13 maja 2011 r.
w medycznych laboratoriach diagnostycznych w 30 miastach
na terenie całej Polski odbędą się**
bezpłatne badania
**mające na celu wykrycie zakażenia wirusem HCV, powodującym wirusowe zapalenie wątroby typu C.**
Szacuje się, że około **700 000 osób** w Polsce jest zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu C.
Początek rewolucji w walce z WZW C
Zapalenie wątroby typu C nazywa się obecnie cichą epidemią. Koncerny farmaceutyczne inwestują w badania nad nowymi lekami zwalczającymi wirusa HCV. Trwają prace nad lekami zawierającymi substancje z grupy interferonów-λ typu III, analogami ribavirinu, immunomodulatorami, ale przede wszystkim – nad inhibitorami polimeraz RNA wirusa.
Społeczna akcja profilaktyczna „Nie mam HCV!”
**Podczas ceremonii wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2011” Kapituła Nagrody, wraz z Krajową Izbą Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL), ogłosiły rozpoczęcie społecznej akcji profilaktycznej „Nie mam HCV!”. Akcja odbędzie się w dnich 9-13 maja br.**
Prometeusze walczą z WZW C
Jeszcze niedawno na leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C trzeba było czekać w Polsce kilkanaście lat! W tym czasie wirus nieodwracalnie niszczył wątrobę. Poprawa leczenia to w dużej mierze zasługa „Prometeuszy”.
Diagnostyka WZW C
Leczenie osób zakażonych genotypem 1 wirusa WZW C – a takich jest w Polsce najwięcej – jest bardzo trudne. Trwa ono rok, jest uciążliwe dla pacjenta i niesie wiele objawów ubocznych, a tylko u 50 proc. osób następuje trwałe wyleczenie. Dlatego u osób, które nie mają zmian zapalnych w tkance wątrobowej, ryzyko związane z leczeniem może być większe, niż ryzyko zachorowania na ciężką postać. Czasami zatem lekarz decyduje się na obserwację i odroczenie leczenia. Osoby zakażone innymi genotypami wirusa – 2 lub 3 – leczy się krócej (pół roku), a odsetek wyleczeń wynosi prawie 80 proc.
WZW C – Teraz najważniejsza jest diagnostyka
Leczenie osób zakażonych genotypem 1 wirusa WZW C– a takich jest w Polsce najwięcej – jest bardzo trudne. Trwa ono rok, jest uciążliwe dla pacjenta i niesie wiele objawów ubocznych, a tylko u 50 proc. osób następuje trwałe wyleczenie. Dlatego u osób, które nie mają zmian zapalnych w tkance wątrobowej, ryzyko związane z leczeniem może być większe, niż ryzyko zachorowania na ciężką postać.
Miniaturowe wątroby
**Naukowcy prowadzący badania przy Instytucie Medycyny Regeneracyjnej Wake Forest University Baptist Medical Center opracowali metodę pozwalającą wyhodować – w warunkach laboratoryjnych – miniaturowe wątroby z komórek wątroby zwierzęcej.**
Wyhodowane wątroby podczas badania funkcjonowały jak ludzkie organy. W kolejnych etapach eksperymentu naukowcy zamierzają wszczepić nowe wątroby zwierzętom, aby sprawdzić, w jaki sposób zachowują się one w żywym organizmie.
Szczepienia obowiązkowe w Polsce
Program szczepień ochronnych zawiera podział szczepień ze względu na sposób finansowania, wskazania oraz wykaz i terminy szczepień obowiązkowych oraz zalecanych. Podlega on corocznej aktualizacji, która musi być ogłoszona do 31 października roku poprzedzającego.
Prace nad szczepionką przeciw wirusowi HCV
**Ok. 270-300 mln ludzi na świecie jest zarażonych wirusem hepatitis C, wywołującym zapalenie wątroby typu C, które prowadzi do marskości wątroby lub raka.**
Zakażenia HCV u chorych dializowanych
Pacjenci dializowani są potencjalnymi kandydatami do zabiegu przeszczepienia nerki. Wymagają dokładnej i stałej diagnostyki przebytego lub obecnego zakażenia wirusem HCV. Aż w 80 proc. przebieg zakażenia HCV jest utajony, dlatego zakażenia te nazywa się często cichą epidemią.
WZW C
Już w końcu lat 90. ubiegłego wieku stało się oczywiste, że ze względu na brak sposobu zapobiegania zakażeniom HCV najczęściej występującym typem wirusowego zapalenia wątroby będzie w przyszłości WZW C.
WZW A
Poprawa warunków sanitarnych powoduje, że zmniejsza się częstość zachorowań na WZW A, ale jednocześnie przyczynia się do wzrostu liczby osób wrażliwych na zakażenie wirusem HAV. Dlatego przed wyjazdem do krajów o niższym standardzie warunków higienicznych zaleca się szczepienie ochronne.
Wirusowe zapalenie wątroby
Nowe wyniki badań naukowych pozwalają na dokładniejszą diagnostykę wirusowego zapalenia wątroby i bardziej precyzyjne analizy epidemiologiczne niż to miało miejsce w ostatnich dziesięcioleciach ubiegłego wieku. Niestety mimo rozwoju medycyny nadal nie wynaleziono szczepionek na wszystkie typy wirusa wywołującego tę chorobę.