Nowy kalendarz szczepień

Od nowego roku będzie obowiązywał ogłoszony pod koniec listopada nowy kalendarz szczepień obowiązkowych. W kalendarzu znajdą się dodatkowe obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom, ospie wietrznej oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Dotyczyć one będą ściśle określonej grupy noworodków i niemowląt. Na pneumokoki zaszczepione zostaną wszystkie wcześniaki urodzone po 30. września 2011 r. oraz dzieci do 5. roku życia z przewlekłymi chorobami serca, nerek, płuc, śledziony, cukrzycą bądź innymi zaburzeniami metabolicznymi.

GIS ogłosił nowy kalendarz szczepień na 2012 r.

Rozszerzenie bezpłatnych (obowiązkowych) szczepień przeciw pneumokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i ospie wietrznej to najważniejsze zmiany w kalendarzu szczepień na 2012 r., o których poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Nie są to zmiany rewolucyjne, ale kalendarz szczepień ewoluuje w pozytywnym kierunku – ocenił w rozmowie z PAP dr Paweł Grzesiowski, dyrektor Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Groźne igrzyska

Tym, którzy wybierają się do Chin na igrzyska olimpijskie najbardziej będą zagrażać dolegliwości układu oddechowego i ugryzienia psów.

Z badań przeprowadzonych w Chinach wynika, że najczęstszymi przypadkami wymagającymi hospitalizacji są tam zachorowania na zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc oraz astmę. Natomiast przypadków malarii czy dengi prawie w ogóle nie stwierdzono.

Groźne tropiki

Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę i przywożą stamtąd choroby, z których rozpoznaniem i leczeniem mają problemy krajowi lekarze.

Turystyce sprzyja rozwój tanich linii lotniczych, silna złotówka i coraz wyższe zarobki, a także w miarę stabilna sytuacja polityczna większości regionów turystycznych. Co roku w tropiki jeździ około miliona Polaków. Wiele biur podróży bagatelizuje egzotyczne zagrożenia, by nie tracić zarobku.

Zdrowie z powietrza

W niektórych rejonach kraju rozpoczyna się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Akcja taka trwa około tygodnia. Dzięki szczepieniom popularny rudzielec jest zdrowy i nie roznosi zarazków śmiertelnej choroby.

Jak informuje “Głos Szczeciński” lekarstwo na Zachodnim Pomorzu zostanie rozrzucone z samolotów. Na jeden kilometr kwadratowy lasu lub nieużytków rolnych trafi 20 sztuk szczepionki.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH