Nowy kalendarz szczepień

Od nowego roku będzie obowiązywał ogłoszony pod koniec listopada nowy kalendarz szczepień obowiązkowych. W kalendarzu znajdą się dodatkowe obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom, ospie wietrznej oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Dotyczyć one będą ściśle określonej grupy noworodków i niemowląt. Na pneumokoki zaszczepione zostaną wszystkie wcześniaki urodzone po 30. września 2011 r. oraz dzieci do 5. roku życia z przewlekłymi chorobami serca, nerek, płuc, śledziony, cukrzycą bądź innymi zaburzeniami metabolicznymi.

Dieta w wybranych chorobach

Groźna E. coli

Z uwagi na wzrost liczby zakażeń wywołanych groźnym, werotoksycznym szczepem bakterii Escherichia coli w Niemczech, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny zorganizował wczoraj konferencję, podczas której eksperci z Instytutu odpowiedzieli na pytania i wątpliwości dotyczące zagrożeń, etiologii i profilaktyki werotoksycznych pałeczek E.coli.

Światowy Dzień Mycia Rąk

**Obchodzony dziś Światowy Dzień Mycia Rąk jest dobrą okazją do przypomnienia o konieczności wykonywania tej prostej, ale mogącej nas uchronić przed wieloma chorobami czynności.**

We wrześniu specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka pobrali próbki z dłoni 652 pasażerów metra. Lekarze znaleźli na rękach warszawiaków 17 rodzajów bakterii i grzybów, m.in. gronkowca złocistego odpornego na większość antybiotyków oraz bakterie typu kałowego, wywołujące zatrucia pokarmowe. Ponadto na dłoniach można było również znaleźć bakterie salmonelli, wirusa żółtaczki zakaźnej typu A i wirusy grypy.

Nie daj się grzybicy – dbaj o stopy latem

Nie daj się grzybicy – dbaj o stopy latem

Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem częstości występowania grzybicy stóp i paznokci. Warto wiedzieć, że są to choroby zakaźne. Zakażenie może nastąpić bezpośrednio przez kontakt osobisty lub pośrednio w kontakcie z przedmiotami używanymi przez osobę zarażoną.

Nie dajmy się zoonozom

W dniach 4-5 października bieżącego roku w Brukseli odbędzie się oficjalna inauguracja Stowarzyszenia Med-Vet-Net, zajmującego się walką z chorobami zakaźnymi pochodzenia odzwierzęcego zwanymi „zoonozami”.
Jednym z czołowych założycieli i jedynym polskim członkiem Stowarzyszenia jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH