Jak wcześnie można rozpoznać alergię?

Zwykle najwcześniej alergię można rozpoznać około 3. miesiąca życia. Im szybciej się ją zdiagnozuje, tym szybciej można dziecku pomóc. Alergia może jednak ujawnić się dopiero później, nawet dopiero w wieku dorosłym.

Alergię trudno zdiagnozować, szczególnie u dzieci. Nie można u nich wykonać wszystkich testów, gdyż dają niejednoznaczne wyniki. Dlatego u małych dzieci lekarz najczęściej rozpoznaje się alergię po objawach oraz wywiadzie alergicznym .

Leczenie duszy

Leczenie duszy

Depresja jest chorobą częstą i może się przytrafić niemal każdemu. Kluczową rolę w jej skutecznym leczeniu spełnia prawidłowe rozpoznanie, które umożliwia wnikliwy wywiad lekarski.

Jak uśmierzyć ból nowotworowy

Jak uśmierzyć ból nowotworowy

Ból jest subiektywnym odczuciem dotyczącym sfery emocjonalnej i czuciowej, pojawiającym się na skutek działania bodźców, które uszkadzają lub mogą uszkodzić tkanki. Natężenie bólu odczuwane przez daną osobę zależy nie tylko od siły bodźca, ale również od stanu fizycznego i psychicznego, w jakim ta osoba się znajduje.

Probiotyki - przyjazne bakterie

Probiotyki – przyjazne bakterie

Nieprawidłowy stan flory bakteryjnej może sprzyjać wielu chorobom, nie tylko przewodu pokarmowego, ale też nawracającym infekcjom czy nawet atopowemu zapaleniu skóry.

Probiotyki (z grec. pro bios – dla życia) to preparaty zawierające wystarczającą ilość żywych, ściśle zdefiniowanych mikroorganizmów, które poprzez implantację lub kolonizację wpływają korzystnie na mikroflorę określonego obszaru organizmu. Do tej grupy zaliczamy bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, oraz drożdże, np. Saccharomyces boulardii.
Dany szczep bakterii możemy uznać za probiotyczny jeśli spełnia następujące kryteria: jest izolowany z organizmu człowieka, jest oporny na działanie kwasów żółciowych i soków trawiennych oraz na niskie pH żołądka, ma zdolność do kolonizacji jelita, wykazuje antagonistyczne działanie wobec różnych drobnoustrojów patogennych przewodu pokarmowego i wywiera pozytywny wpływ na metabolizm gospodarza.

Probiotyki a biegunka poantybiotykowa

Probiotyki a biegunka poantybiotykowa

Warto pamiętać, by pacjentom stosującym antybiotyki, proponować osłonę w postaci odpowiednich probiotyków.

Probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które podawane w kontrolowanych ilościach, poprawiają równowagę mikrobiologiczną, przede wszystkim w przewodzie pokarmowym człowieka. Preparaty te mogą zawierać izolowany szczep bakterii (np. Lactobacillus, Bifidobacterium lub Saccharomyces) lub mieszankę wielu szczepów.

Składniki soi poprawiają skuteczność radioterapii

Zawarte w ziarnach soi składniki mogą zwiększyć skuteczność leczenia guzów płuca – informuje pismo „Radiotherapy and Oncology”.
Zespół prof. Gildy Hillman z Wayne State University (USA) wykazał wcześniej, że sojowe izoflawonoidy – naturalne, nietoksyczne składniki soi – zwiększają zdolność promieniowania jonizującego do niszczenia komórek nowotworowych, blokując mechanizmy naprawiające DNA oraz szlaki metaboliczne, które komórka nowotworowa wykorzystuje, aby przetrwać radioterapię.

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego i wewnętrznego powoduje wiele cierpienia, grozi też powikłaniami. Dlatego chore dziecko powinien jak najszybciej obejrzeć lekarz. Zapalenie ucha środkowego jest niezwykle częste u niemowląt i małych dzieci. Choroba nie ma żadnego związku z zamoczeniem lub zalaniem uszu, ale ze szczególną budową trąbki Eustachiusza młodego organizmu. Trąbka Eustachiusza u dzieci jest krótsza i leży bardziej poziomo niż u dorosłych. W związku z tym choroba szerzy się drogą wstępującą z górnych dróg oddechowych. Może być więc następstwem infekcji objawiających się katarem czy kaszlem.

Żywność w opakowaniu czy luzem?

Jakie produkty żywnościowe lepiej kupować luzem, a jakie w opakowaniu?

Pieczywo najlepiej wybierać to ułożone luzem na półce. Sprzedawane w torebkach bułki i chleb są świeże dużo dłużej, ale to zasługa konserwantów. Ma to niestety wpływ na nasze zdrowie. Najczęściej dodawany do ciasta przez piekarzy kwas propionowy może podrażniać żołądek. Uszkodzone ściany tego narządu są wystawione na ataki bakterii, co zwiększa ryzyko powstawania wrzodów. Dodatkowo naukowcy podejrzewają, że coraz częstsze stosowanie konserwantów w jedzeniu może też zwiększać podatność na alergie.

Shigella atakuje

Shigella atakuje

Podczas krwawej biegunki shigellowej z tych komórek, które wciągnęły bakterię, nie zostaje nic, jak z Troi. Winne są temu nibynóżki enterocytów. Nie będzie o EHEC (Escherichia coli), bo już wszystko napisano, choć nie zawsze prawdziwie (we francuskim radiu publicznym to był nawet w pewnym momencie „wirus EHEC”; nie wiem, jak w Polsce – nie śledzę na bieżąco, bo mieszkam za granicą). Będzie o dawcy owej „szigatoksyny”, co to w czerwcu tak znienacka i zdradliwie zaatakowała w kiełkach, które jak wiadomo są zdrową żywnością. Shigella bowiem, nawet niezależnie od przedwakacyjnego sezonu ogórkowego, wysforowała się na „bakterię miesiąca”, a może nawet sezonu.

Niebezpieczny przecinkowiec

Niebezpieczny przecinkowiec

Ludzkość od wieków walczy z zarazami. Kolejne stulecia nawet upływały pod znakiem epidemii, np. w wieku XII szalała ospa, w XVI – dyzenteria, w XIX – cholera, która pochłonęła 40 mln ofiar. Jaka jest skala zachorowań na cholerę? Dzisiaj jest zdecydowanie mniejsza, niż w czasach, o których pani wspomniała. W krajach europejskich, bogatych, o wysokim standardzie sanitarno-epidemiologicznym cholera nie występuje. Zdarzają się przypadki importowane, przywleczone. W 2008 roku w Europie były 22 przypadki importowanej cholery.

Lecznicze właściwości aloesu...

Lecznicze właściwości aloesu… Farmaceuta radzi

Prowadzę siedzący tryb życia – spędzam w biurze wiele godzin. Może dlatego często się przeziębiam, mam też zaparcia i niestrawność. Jak mogę wspomóc mój organizm przed zbliżającą się wiosną? Słyszałam, że w takich przypadkach pomocny jest aloes.

Wakacyjna apteczka

Leki na wakacje

Przygotowując apteczkę na wakacyjny wyjazd, powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Apteczka jest jednym z elementów bagażu, a nie jego głównym wypełnieniem, dlatego należy zapakować do niej tylko niezbędne rzeczy.

Dolegliwości podróżnika

Dolegliwości podróżnika

Choroba lokomocyjna, biegunka, zatrucie, oparzenia słoneczne mogą zepsuć odpoczynek każdemu turyście. Jak sobie poradzić z żołądkowymi rewolucjami? Jak zdezynfekować i opatrzyć rany? Jakie środki ostrożności zastosować, by uniknąć oparzeń słonecznych?

Bezpieczna podróż w tropiki

Bezpieczna podróż w tropiki

Polacy coraz chętniej podróżują do egzotycznych krajów. Żeby jednak wymarzone wakacje nie zamieniły się w koszmar, warto wiedzieć, na co zaszczepić się przed wyjazdem. Z danych Warszawskiego Instytutu Turystyki wynika, że w roku 2010 prawie 7,1 mln Polaków wyjechało z kraju w celach turystycznych. Coraz częściej udajemy się do krajów tropikalnych. Jak wynika z danych Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, u 60-70 proc. turystów powracających z wakacji występują różnego rodzaju objawy chorobowe. Około 5 proc. podróżujących wymaga konsultacji lekarskiej, a 1 proc. z nich hospitalizacji. Według badań przeprowadzonych w latach 2008-2010, spośród 210 polskich podróżników tylko 42 proc. korzystało z jakiegoś rodzaju poradnictwa medycznego przed wyjazdem. Jedynie co piąty stosował chemioprofilaktykę malarii. Można więc powiedzieć, że często na własne życzenie zapadamy na którąś z egzotycznych chorób.

Biegunka podróżnych i inne przypadłości

Biegunka podróżnych i inne przypadłości

Częstym problemem osób wyjeżdżających do krajów o niższym standardzie sanitarnym jest biegunka podróżnych. Jest to zespół objawów spowodowanych zakażeniem przewodu pokarmowego. Występuje nawet u 20-50 proc. turystów podróżujących do krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji Południowej i Bliskiego Wschodu. W przeciwieństwie do zwykłych biegunek pochodzenia wirusowego, z którymi mamy do czynienia na co dzień, biegunka podróżnych (diarrhoea viatorum) najczęściej występuje przy zakażeniu bakteryjnym (prawie 80 proc.). Prawie jedna trzecia z nich wywołana jest przez enterotoksyczne szczepy Escherichia coli (ETEC). Rzadziej biegunkę powodują inne bakterie (np. Campylobacter, Salmonella), wirusy i pierwotniaki.

Dieta w wybranych chorobach

Groźna E. coli

Z uwagi na wzrost liczby zakażeń wywołanych groźnym, werotoksycznym szczepem bakterii Escherichia coli w Niemczech, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny zorganizował wczoraj konferencję, podczas której eksperci z Instytutu odpowiedzieli na pytania i wątpliwości dotyczące zagrożeń, etiologii i profilaktyki werotoksycznych pałeczek E.coli.

Grypa żołądkowa

Wodnista biegunka, wymioty, gorączka, osłabienie organizmu – to najczęstsze objawy ostrego wirusowego nieżytu żołądka i jelit, zwanego potocznie grypą żołądkową. Okres jesienno-zimowy, a także wiosna to czas, w którym obserwuje się zwiększoną zapadalność na tę chorobę.

Osłona w antybiotykoterapii

Osłona w antybiotykoterapii

W wyniku stosowania antybiotyków zaburzeniu ulega równowaga flory bakteryjnej organizmu, co wiąże się z możliwością wystąpienia pewnych dolegliwości, w tym żołądkowo-jelitowych. W zapobieganiu im mogą być pomocne probiotyki.
Jeśli lekarz zalecił antybiotykoterapię, oznacza to, że jest ona naprawdę konieczna w leczeniu danej dolegliwości. Lekarz zawsze rozważa, jakie postępowanie jest korzystniejsze dla pacjenta. Wypisuje receptę na antybiotyk tylko wtedy, kiedy jest on potrzebny. Mimo to wiele osób obawia się działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem antybiotyków. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mogą łagodzić niektóre następstwa tej terapii.

Nowe terapie wydłużają życie

Nowe terapie wydłużają życie – rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest coraz większym problemem nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Liczba zachorowań z roku na rok rośnie. Obecnie w Polsce stwierdza się co roku ok. 16 tysięcy nowych zachorowań. To jest już poważny problem społeczny. Powodów wzrostu zachorowań jest wiele, jednym z najważniejszych jest starzenie się społeczeństwa.

Biegunka w podróży

Biegunka w podróży

Biegunka podróżnych zwykle trwa 3-4 dni. Jeśli dolegliwości trwają dłużej, należy zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że lepiej i łatwiej jest zapobiegać tej chorobie niż ją leczyć.

Kompletujemy apteczkę podróżnika

Kompletujemy apteczkę podróżnika

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu, warto odwiedzić aptekę. Farmaceuta pomoże nam skompletować wakacyjną apteczkę, dzięki czemu będziemy przygotowani na różne „niespodzianki”, które mogą nas spotkać w czasie urlopu.

Farmaceuta radzi... Niestrawność

Farmaceuta radzi… Niestrawność

Przyszedł czas chłodnych dni, zbliża się okres rodzinnych spotkań. Częściej sięgamy po pokarmy ciężkostrawne, co może powodować różnego rodzaju dolegliwości.

Jedz zdrowo

Jedz zdrowo

W ostatnich latach znacznie rozwinęła się wiedza na temat żywności i sposobach odżywiania oraz ich wpływie na zdrowie i dobre samopoczucie. Prawidłowa dieta zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, a także wspomaga leczenie wielu schorzeń.

M jak magnez

Któż z nas nie doświadczył bolesnego skurczu łydki czy drgającej powieki? Objawy te mogą świadczyć o niedoborze magnezu w organizmie. A wszystko to m. in. przez stres, kawę, konserwanty i zanieczyszczenie środowiska.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH