Jak uśmierzyć ból nowotworowy

Jak uśmierzyć ból nowotworowy

Ból jest subiektywnym odczuciem dotyczącym sfery emocjonalnej i czuciowej, pojawiającym się na skutek działania bodźców, które uszkadzają lub mogą uszkodzić tkanki. Natężenie bólu odczuwane przez daną osobę zależy nie tylko od siły bodźca, ale również od stanu fizycznego i psychicznego, w jakim ta osoba się znajduje.

Patryk

Patryk, który pokonał raka

Kiedy Patryk zachorował, chodził do zerówki. Gdyby nie feralny wypadek, nie wiadomo, kiedy choroba wyszłaby na jaw. Dzięki lekarzowi, który od razu skierował go na badania, i znakomitej opiece specjalistów z kliniki w Lublinie chłopiec żyje i jest zdrów!

Bóle nowotworowe powinny być leczone

Bóle nowotworowe powinny być leczone

Bóle występują dosyć często u chorych na nowotwory; u około 25 proc. osób ból jest jednym z pierwszych objawów choroby nowotworowej. W czasie leczenia liczba doświadczających bólów zwiększa się: około połowa chorujących na nowotwory będzie odczuwała bóle w czasie leczenia. A przy zaawansowanej chorobie nowotworowej, z przerzutami do kości, czy w okresie schyłkowym, na bóle cierpi aż 75 proc. chorych. Te bóle powinny być leczone; pozostawienie chorego z bólem nie ma żadnego uzasadnienia. Nie ma pozytywnych efektów, tylko negatywne. Nieleczony ból ma wpływ na jakość życia chorych, a nawet na sam przebieg choroby nowotworowej. Po pierwsze, to niepotrzebne cierpienie i myślenie cały czas o chorobie, która postępuje. Po drugie, ból ogranicza. A więc, nie dość, że jest się chorym, to jeszcze wyłączonym z życia przez ból. Moim zdaniem, ból ma negatywny wpływ na przebieg choroby, na pewno ma działanie immunosupresyjne.

Nie czekaj na zaproszenie!

Droga do siebie

Droga Do Siebie

11 września w Jedliczach koło Łodzi w ramach kampanii na rzecz zdrowia psychicznego „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” po raz szósty wystartuje „Bieg Solidarności – Droga Do Siebie”, inaugurujący Ogólnopolski Miesiąc Zdrowia Psychicznego. Inicjatywa ta została stworzona z myślą o wsparciu osób z zaburzeniami psychicznymi i towarzyszyć jej będzie dyskusja na temat kluczowych elementów zdrowia psychicznego oraz form terapii pomagających w integracji społecznej osób chorujących psychicznie.

Czy jesteś dobrze zorganizowana?

**Ludzie dobrze zorganizowani potrafią załatwić sprawy zawodowe w godzinach pracy, nie biorą na siebie wszystkich obowiązków domowych, tylko dzielą je między siebie i innych członków rodziny, a dzięki temu mają czas na rozwój zainteresowań, spotkania towarzyskie i różne inne przyjemności. Sprawdźcie, czy potraficie sobie dobrze zorganizować czas. Podczas wykonywania psychozabawy może przyjdą Wam do głowy jakieś pomysły na bardziej efektywne wykorzystanie czasu, nie po to, by jeszcze więcej pracować, ale w celu uzyskania równowagi pomiędzy obowiązkami a przyjemnościami.

Depresja w przebiegu chorób somatycznych

Depresja w przebiegu chorób somatycznych

Depresja nie jest schorzeniem dotyczącym wyłącznie psychiki chorego. Obszar wpływu tej choroby na procesy fizjologiczne organizmu jest często bardzo szeroki. Pomiędzy występowaniem depresji a schorzeniami somatycznymi występuje szereg bardzo istotnych i niekiedy złożonych wzajemnych zależności. Można tu mówić o przynajmniej kilku ich zakresach.

Nie ma tabletki na szczęście

Nie ma tabletki na szczęście

O depresji możemy mówić w różnych kategoriach. Po pierwsze – jako o stanie psychicznym człowieka, pociągającym za sobą pewne reakcje somatyczne, dolegliwości, choroby. Ale możemy też określać ją jako zjawisko typowo psychiczne, spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak brak równowagi hormonalnej w organizmie, niedobór stymulantów produkowanych przez nasz mózg (głównie serotonina). Istnieją różne teorie tłumaczące pojawienie się depresji. Inaczej widział to Freud, inaczej badacze, którzy mówią o przekaźnictwie synaptycznym, czyli zaburzeniach neurohormonalnych. Inni kładą nacisk na to, że negatywne tłumaczenie sobie pewnych zjawisk prowadzi do depresji, a optymizmu trzeba się nauczyć. Wyróżniamy też depresję polekową, poporodową, depresję wynikającą ze złego funkcjonowania struktur mózgu.

Generalnie trzeba powiedzieć, że depresja to obniżenie nastroju. A nastrój można scharakteryzować w trzech wymiarach: wyrównany (taki jest najlepszy), wzmożony (euforyczny) albo obniżony.

Stres – siła napędowa

Stres – siła napędowa, czy destrukcja?

Ciągły pośpiech, chęć zrobienia oszałamiającej kariery, tragiczne informacje prezentowane przez środki masowego przekazu, problemy rodzinne, zdrowotne, obawa o utratę pracy, niepewne jutro – wszystko to sprawia, że stres jest naszym nieodłącznym towarzyszem. Jak sobie z nim radzić?

Coraz gorzej słyszymy

Coraz gorzej słyszymy – problemy ze słuchem

Co trzeci Polak ma problemy ze słuchem – alarmują specjaliści. Pogarszaniu się słuchu sprzyja wszechobecny szum i hałas, słuchawki w uszach i choroby górnych dróg oddechowych.

Zgoda pacjentów PRZYPADKI SZCZEGÓLNE (część 1)

Zgoda pacjentów PRZYPADKI SZCZEGÓLNE (część 1)

Zgoda pacjenta na dokonanie przez lekarza interwencji medycznej jest jednym z fundamentalnych praw pacjenta, mającym genezę w podstawowych wolnościach i prawach osobistych. Oprócz klasycznych przypadków związanych z wyrażaniem (lub nie) zgody przez pacjentów1, istnieją także przypadki szczególne, mające odrębne uregulowania prawne.

Jak przeżywasz święta? Rozwiąż psychotest!

Święta Bożego Narodzenia są szczególnym okresem, budzącym wiele emocji. Sprawdź, jaki masz do nich stosunek.

Na Boże Narodzenie czekamy zwykle z niecierpliwością i nadzieją, że odpoczniemy w miłej, rodzinnej atmosferze. Choinka, prezenty, zapach świeczek, tradycyjne potrawy wigilijne przypominają nam najmilsze chwile dzieciństwa i napełniają błogim poczuciem bezpieczeństwa.

Jednak święta mogą przynieść tyle samo radości, co i niezadowolenia. Przygotowania do świąt, intensywne kontakty z rodziną i zmiana rytmu dnia dla niektórych są źródłem stresu – wywołują napięcie i rozdrażnienie.

Między nami meteoropatami

Między nami meteoropatami

Już Hipokrates twierdził, że „wraz z porami roku zmieniają się choroby ludzi”. Prawie każdy odczuwa zmiany pogody, są jednak ludzie szczególnie na nie wrażliwi, tzw. „żywe barometry”.
Czynniki atmosferyczne, takie jak: wahania temperatury, ciśnienia, wilgotność powietrza, promieniowanie słoneczne wpływają na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Szczególnie na nie wrażliwi są meteoropaci. Problem meteoropatii w Polsce potęguje strefa klimatyczna z trudnymi okresami przejściowymi między jesienią a zimą oraz między zimą a wiosną.

M jak magnez

Któż z nas nie doświadczył bolesnego skurczu łydki czy drgającej powieki? Objawy te mogą świadczyć o niedoborze magnezu w organizmie. A wszystko to m. in. przez stres, kawę, konserwanty i zanieczyszczenie środowiska.

Odnaleźć siebie

Ponad połowa społeczeństwa bezrobocie oraz problemy rodzinne uważa za czynniki, które zagrażać mogą zdrowiu psychicznemu. – mówi doc. Joanna Meder, ekspert programu “Odnaleźć siebie”

– Badania pokazują, że rodzina i praca są dla Polaków wartościami, których naruszenie doprowadzić może do poważnego kryzysu emocjonalnego.

Leki modyfikują psychikę człowieka

Za pomocą leków można modyfikować psychikę i emocje człowieka. Podnoszące poziom serotoniny w mózgu antydepresanty, takie jak prozac, nie tylko leczą zaburzenia psychiczne, lecz także poprawiają nastrój i podnoszą poczucie własnej wartości.

Tygodnik “Wprost” przypomina, że tak jak zapowiadał amerykański psychiatra Peter Kramer w książce “Wsłuchując się w prozac”, antydepresanty nie tylko leczą zaburzenia psychiczne. Tess, jedna z pacjentek Kramera, po kilku tygodniach terapii wyleczyła się z depresji, a także stała się bardziej zdecydowana i nabrała pewności siebie.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH