Coraz gorzej słyszymy

Coraz gorzej słyszymy – problemy ze słuchem

Co trzeci Polak ma problemy ze słuchem – alarmują specjaliści. Pogarszaniu się słuchu sprzyja wszechobecny szum i hałas, słuchawki w uszach i choroby górnych dróg oddechowych.

Słoń na uchu

Kłopoty ze słuchem ma dziś ponad 500 mln ludzi na całym świecie. Ich liczba stale rośnie. Świat głuchnie w zastraszającym tempie – ostrzegają naukowcy.

Pogarszanie się słuchu należy do grupy tzw. cichych plag. Ich rozwój nie jest tak spektakularny jak np. epidemia AIDS czy ptasia grypa, dlatego latami rozwijają się one w ukryciu.

O życiu w hałasie i możliwościach leczenia lub wspomagania osób niedosłyszących debatowali uczeni podczas odbywającego się w San Francisco dorocznego kongresu Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Krzewienia Nauki.

Muzyka na ucho

Odtwarzanie głośnej muzyki przez słuchawki przez ponad półtorej godziny dziennie może uszkodzić słuch.

“Jeśli ktoś raz zrobi wyjątek, a przez resztę tygodnia nie będzie korzystał ze słuchawek – nic mu się nie stanie” – twierdzi audiolog ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie, Brian Fligor. “Mówię raczej o kimś, kto ustawia głośność na ponad 80 proc. i tak słucha przez 1,5 godziny codziennie i przez kilka lat”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH