Jak wcześnie można rozpoznać alergię?

Zwykle najwcześniej alergię można rozpoznać około 3. miesiąca życia. Im szybciej się ją zdiagnozuje, tym szybciej można dziecku pomóc. Alergia może jednak ujawnić się dopiero później, nawet dopiero w wieku dorosłym.

Alergię trudno zdiagnozować, szczególnie u dzieci. Nie można u nich wykonać wszystkich testów, gdyż dają niejednoznaczne wyniki. Dlatego u małych dzieci lekarz najczęściej rozpoznaje się alergię po objawach oraz wywiadzie alergicznym .

Co to jest alergia?

Alergia jest ceną, jaką płacimy za rozwój cywilizacyjny. Chociaż istniała przed wiekami, to jednak jej prawdziwa epidemia rozpoczęła się dopiero pod koniec XX wieku. Według prognoz, w 2020 roku już połowa mieszkańców Europy będzie miała jakąś postać alergii. Już obecnie w Polsce ma ponad 40% osób.

Słowo alergia (z gr. alos ergos) oznacza „inne reagowanie”.

Współpraca lekarzy POZ i specjalistów – dla dobra pacjenta

Wymiana doświadczeń i wiedzy między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, a lekarzem specjalistą w danej dziedzinie jest kluczowa dla jak najlepszego leczenia pacjentów. Lekarze POZ często czują się niedoinformowani. Myślą, że nie mają wystarczających kwalifikacji do postawienia rozpoznania, zmiany dawkowania leku lub metody leczenia. Jak budować relacje między lekarzami POZ a specjalistami?

Choroby alergiczne i astma oskrzelowa bardzo często pojawiają się u dzieci,

Wyprysk na rękach i nogach

Wyprysk – co robić kiedy pojawi się na skórze?

Bardzo sucha i wrażliwa skóra może być jedną z wskazówek, że mamy problem o podłożu alergicznym. Przy kontakcie z silnym alergenem, zmiany mogą się nasilić i może pojawi się wyprysk. Co warto o nim wiedzieć i w jaki sposób się go pozbyć?

Pylenie roślin - poradnik alergika

Pylenie roślin – poradnik dla alergika

Przez wiele tygodni w ciągu całego roku kalendarzowego jesteśmy narażenie na pylenie roślin. Szczególnie dzieje się to wiosną i latem, ale na alergeny musimy uważać zawsze. Alergia potrafi przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Jak zapobiegać skutkom pylenia roślin i objawom alergii? 

Poradnik alergika

Poradnik dla alergika – 6 wartościowych wskazówek

Alergia to istotny problem dzisiejszej cywilizacji. Występowanie alergii potrafi skutecznie utrudnić życie. Nieszkodliwe z pozoru substancje potrafią objawiać się w wyjątkowo uciążliwy sposób. Do częstych objawów zaliczają się: katar sienny, duszności, zmiany skórne czy zapalenie spojówek. Jeśli spotykasz się z takimi objawami, to warto sprawdzić nasz krótki poradnik alergika. 

Czas na eko

Ekologiczne kosmetyki – AA Eco

Dlaczego kosmetyki AA ECO są dostępne nie tylko w selektywnych perfumeriach, ale także w aptekach?

Zdecydowaliśmy się na poszerzenie dystrybucji linii AA ECO do aptek z uwagi na fakt, że klient apteczny jest szczególnie świadomy i wymagający. Szuka preparatów pielęgnacyjnych, które będą odpowiadać na konkretne problemy, będą je łagodzić lub im zapobiegać. Dlatego też kategoria kosmetyków naturalnych idealnie wpisuje się w potrzeby właśnie tych osób.

Kiedy bolą zatoki

Kiedy bolą zatoki

Zapalenia zatok nie należy bagatelizować. Najlepiej od razu leczyć pierwsze objawy choroby. Bo zlekceważone, mogą doprowadzić do poważnych powikłań albo zamienić się w stan przewlekły.

Zatoki przynosowe stanowią bardzo ważny element górnych dróg oddechowych. Są one ściśle powiązane z jamą nosa – zarówno anatomicznie, jak i funkcjonalnie. Dlatego wszystkie procesy chorobowe dotyczące nosa (infekcyjne – np. przeziębienie, i nieinfekcyjne – np. alergia wziewna) w mniejszym lub większym stopniu oddziałują na zatoki. Doprowadzają w ich obrębie do patologii. Z kolei lokalizacja zatok w obrębie czaszki decyduje o rozmieszczeniu i charakterze dolegliwości związanych z ich schorzeniami.

Probiotyki - przyjazne bakterie

Probiotyki – przyjazne bakterie

Nieprawidłowy stan flory bakteryjnej może sprzyjać wielu chorobom, nie tylko przewodu pokarmowego, ale też nawracającym infekcjom czy nawet atopowemu zapaleniu skóry.

Probiotyki (z grec. pro bios – dla życia) to preparaty zawierające wystarczającą ilość żywych, ściśle zdefiniowanych mikroorganizmów, które poprzez implantację lub kolonizację wpływają korzystnie na mikroflorę określonego obszaru organizmu. Do tej grupy zaliczamy bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, oraz drożdże, np. Saccharomyces boulardii.
Dany szczep bakterii możemy uznać za probiotyczny jeśli spełnia następujące kryteria: jest izolowany z organizmu człowieka, jest oporny na działanie kwasów żółciowych i soków trawiennych oraz na niskie pH żołądka, ma zdolność do kolonizacji jelita, wykazuje antagonistyczne działanie wobec różnych drobnoustrojów patogennych przewodu pokarmowego i wywiera pozytywny wpływ na metabolizm gospodarza.

Probiotyki a biegunka poantybiotykowa

Probiotyki a biegunka poantybiotykowa

Warto pamiętać, by pacjentom stosującym antybiotyki, proponować osłonę w postaci odpowiednich probiotyków.

Probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które podawane w kontrolowanych ilościach, poprawiają równowagę mikrobiologiczną, przede wszystkim w przewodzie pokarmowym człowieka. Preparaty te mogą zawierać izolowany szczep bakterii (np. Lactobacillus, Bifidobacterium lub Saccharomyces) lub mieszankę wielu szczepów.

Choinka może zawierać alergeny

Kichanie czy katar w okolicy Bożego Narodzenia nie muszą być objawami przeziębienia, ale tzw. zespołu drzewka świątecznego.

Próbki choinek pokazały, że w środku drzew iglastych aż roi się od różnych rodzajów pleśni, i to one odpowiadają za wzrost liczby przypadków chorób układu oddechowego w okresie Gwiazdki – informują „Annals of Allergy” oraz „Asthma and Immunology”.

Czy katar trzeba leczyć?

Czy katar trzeba leczyć?

Katar, czyli nieżyt nosa, to zapalenie błony śluzowej nosa. Jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości chorobowych ‑ zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Należy do łagodnych schorzeń, ale nie powinniśmy go lekceważyć.

Nieżyt nosa charakteryzują następujące objawy: obecność nadmiernej wydzieliny w nosie, uczucie swędzenia, pieczenia lub zatkania nosa, częste kichanie, łzawienie oczu. Oprócz nich mogą pojawić się również: drapanie w gardle, kaszel, ból głowy, uczucie zatkania uszu, upośledzenie węchu i smaku.

Pielęgnacja skóry atopowej

Pielęgnacja skóry atopowej

Badania epidemiologiczne wykazują, że atopowe zapalenie skóry występuje już u 30 proc. populacji. Wraz z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, spojówek oraz oskrzeli tworzy zespół chorób atopowych.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, zapalną i świądową chorobą naskórka i skóry właściwej. Cierpi na nią wielu mieszkańców krajów uprzemysłowionych. Może nie jest groźna dla życia, ale bywa bardzo uciążliwa dla osób, które na nią chorują.

Problemy z zatokami

Problemy z zatokami

Zatoki poprzez ujścia łączą się z jamą nosową, i podobnie jak ona, wyścielone są błoną śluzową. Kiedy transport śluzu zostaje zaburzony, dochodzi do stanu zapalnego. Zapalenie zatok to bolesne i uciążliwe schorzenie. Może być spowodowane infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą. Atakującymi wirusami są najczęściej: rhinowirusy, wirusy grypy i paragrypy. Natomiast ostre bakteryjne zapalenia zatok są wynikiem inwazji bakterii z gatunków: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus infuenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus. W przewlekłych stanach zapalnych obserwuje się, poza wymienionymi gatunkami, również obecność bakterii beztlenowych (Bacteroides, Fusobacterium, Peptostreptococcus).

Ryby w diecie maluchów mogą zmniejszać ryzyko astmy

Dzieci, które jedzą ryby przed 9. miesiącem życia, rzadziej mają świsty oddechowe w wieku przedszkolnym, a w związku z tym są mniej narażone na astmę alergiczną w przyszłości – wynika ze szwedzkich badań.
Z kolei zażywanie paracetamolu przez kobietę w ciąży oraz stosowanie antybiotyków w pierwszym miesiącu życia dziecka zwiększają to ryzyko.

Dwie prace na ten temat autorstwa naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) publikuje pismo „Acta Paediatrica”.

Nowa metoda wykrywania astmy alergicznej

Uczeni z uniwersytetu w Aveiro, na północy Portugalii, zaprezentowali nową metodę wykrywania astmy alergicznej u dzieci. Jest ona szybsza i mniej inwazyjna ze wszystkich stosowanych w światowej medycynie.

Portugalscy badacze wykrywają chorobę na bazie kompleksowej analizy kilku czynników. Wśród nich jest m.in. analiza oddechu pacjenta, a także przebieg jego metabolizmu.

Odczulanie zapobiega astmie

Choroby alergiczne dotykają nawet 40 proc. Polaków, a o pandemii alergii w krajach wysoko rozwiniętych i o wynikających z tego stratach dla społeczeństwa i gospodarki mówi się coraz głośniej.

bol zatok

Ból zatok

Zatkany nos, gęsty katar, uciskający ból głowy, okolic skroni, nasilający się przy pochylaniu, gorączka – to najczęstsze objawy zapalenia zatok. Nie lekceważmy ich, ponieważ zaniedbanie leczenia stanów zapalnych zatok może prowadzić do powikłań, wymagających interwencji chirurga.

Komplet Glosa – ekskluzywne naczynia emaliowane produkowane przez firmę Emalia Olkusz S.A.

NOMINACJA „ZŁOTY OTIS 2012”, KATEGORIA ZDROWIE NA CO DZIEŃ

Kolekcja Glosa idealnie komponuje się z wnętrzami nowoczesnych i tradycyjnych kuchni oraz trafia w najbardziej wyrafinowane gusta wprowadzając do kuchni kolorystyczny akcent.

Klimat leczy schorzenia

Klimat leczy schorzenia

Wakacyjny wyjazd to nie tylko odpoczynek. Powietrze, aktywność fizyczna i słońce, a naukowo mówiąc: klimatoterapia, kinezyterapia i helioterapia to jedne z najstarszych metod leczenia. Oczywiście, osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny zawsze przed wyjazdem pójść do lekarza, sprawdzić stan zdrowia i poprosić o wypisanie recepty na leki, by podczas wyjazdu nie zdarzyły się żadne przykre niespodzianki. W zależności od miejsca, do którego się wybieramy, lekarz może zmodyfikować leki lub zmienić ich dawkowanie. Zmiana klimatu działa pobudzająco na układ odpornościowy i może poprawić funkcjonowanie organizmu. W zależności od naszego stanu zdrowia są miejsca, w których będziemy czuć się świetnie, i takie, w których pobyt nie będzie nam służyć.

Probiotyki

Probiotyki

Do walki z bakteriami chorobotwórczymi organizm przystosował m.in. pożyteczne mikroorganizmy, tworzące mikroflorę pokrywającą nabłonek przewodu pokarmowego. Przy nawracających infekcjach warto zatem przyjmować preparaty probiotyczne. Probiotyki przyjmowane doustnie w postaci suplementów diety mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka, ponieważ poprawiają równowagę endogenną mikroflory jelitowej. Wśród bakterii probiotycznych wyróżniamy m.in.: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium lactis, a także Saccharomyces boulardii (drożdże).

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH