Nowa metoda wykrywania astmy alergicznej

Uczeni z uniwersytetu w Aveiro, na północy Portugalii, zaprezentowali nową metodę wykrywania astmy alergicznej u dzieci. Jest ona szybsza i mniej inwazyjna ze wszystkich stosowanych w światowej medycynie.

Portugalscy badacze wykrywają chorobę na bazie kompleksowej analizy kilku czynników. Wśród nich jest m.in. analiza oddechu pacjenta, a także przebieg jego metabolizmu.

„Dzięki zbiorowi kilku zmiennych udało nam się opracować schemat rozpoznawania alergicznej astmy u dzieci. Jest on szybszy od stosowanych powszechnie w medycynie oraz zdecydowanie mniej inwazyjny” – poinformowała prof. Silvia Rocha, kierownik zespołu badawczego z uniwersytetu w Aveiro.

Nowy rodzaj diagnozy opiera się na wykorzystaniu bioinformatyki oraz genetyki. Badanie obejmuje m.in. obserwację wzajemnych relacji pomiędzy poszczególnymi genami pacjenta, a także wytwarzanych przez geny fenotypów, jak również porównanie analiz dzieci chorych i zdrowych.

„W trakcie dotychczasowych badań udało nam się także rozwinąć metody zbierania lotnych związków organicznych. Mamy nadzieję, że kontynuacja naszych prac pomoże w opracowaniu skuteczniejszych terapii obserwacji chorych i jeszcze szybszych metod diagnostyki tego schorzenia” – powiedziała prof. Rocha.

Prowadzone od trzech lat w Aveiro prace nad wdrażaniem nowej metody wykrywania astmy alergicznej u dzieci realizowane są we współpracy z oddziałem pediatrycznym miejscowego szpitala. Impulsem do prac uczonych był przypadek 12-letniej pacjentki, u której pierwsza diagnoza, bazująca na tradycyjnym badaniu, sugerowała inne schorzenie niż astma alergiczna.

Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego przejawiającą się występowaniem ataków duszności. Jej alergiczną odmianę powodują m.in. pyłki kwiatowe, roztocza oraz pleśń. Szacuje się, że na chorobę tą cierpi ponad milion osób na całym świecie. Alergia jest odpowiedzialna za 80 proc. przypadków astmy wśród dzieci.

(Źródło: PAP)

4.8/5 - (105 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH