Nowa metoda wykrywania astmy alergicznej

Uczeni z uniwersytetu w Aveiro, na północy Portugalii, zaprezentowali nową metodę wykrywania astmy alergicznej u dzieci. Jest ona szybsza i mniej inwazyjna ze wszystkich stosowanych w światowej medycynie.

Portugalscy badacze wykrywają chorobę na bazie kompleksowej analizy kilku czynników. Wśród nich jest m.in. analiza oddechu pacjenta, a także przebieg jego metabolizmu.

Zgaga i nadkwaśność - przyczyny i leczenie

Zgaga i nadkwaśność – przyczyny i leczenie

Zgaga występuje okresowo nawet u 20 proc. populacji. Nadmiar pokarmu, mocna kawa, alkohol, papierosy oraz ostro przyprawione pokarmy pobudzające wydzielanie kwasu żołądkowego, to często lekceważone czynniki wywołujące zgagę. Jest ona objawem choroby refluksowej przełyku.

Kardiologiczne skutki obturacyjnego bezdechu sennego

Kardiologiczne skutki obturacyjnego bezdechu sennego

W ciągu ostatnich lat obserwujemy wzrost zainteresowania obturacyjnym bezdechem sennym (OSA). Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż stanowi on potencjalnie uleczalną przyczynę zarówno wtórnego nadciśnienia tętniczego, jak i wielu innych chorób układu sercowo‑naczyniowego. Pierwsze przeprowadzone w Polsce badania w grupie około 600 osób powyżej 40. r.ż. wykazały obecność zaburzeń oddychania podczas snu u ponad 11 proc. (w tym 8,7 proc. stanowili mężczyźni, a 2,5 proc. kobiety). Szacuje się, że w zależności od natężenia choroby, od 7 do 28 proc. mieszkańców Europy w wieku od 30 do 70 lat jest dotkniętych tą chorobą.

Oddychaj na zdrowie

**Naukowcy opracowali metodę analizy oddechu w czasie rzeczywistym, co pozwoli szybko zdiagnozować pacjentów, poprzez wykrywanie biomarkerów – substancji chemicznych zawartych w wydychanym powietrzu, które pozwalają podejrzewać występowanie poważnych chorób. Nowa metoda jest o wiele skuteczniejsza niż stosowana dotychczas, nawet stukrotnie.**

POChP – śmiertelna choroba palaczy

**Dziś obchodzimy Światowy Dzień POChP. Jego celem jest zwiększenie wiedzy na temat tej bardzo groźnej i powszechnej choroby, na którą cierpi już około 44 milionów Europejczyków.**

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jednym z najczęstszych schorzeń w Polsce – według szacunków cierpi na nią już ok. 2 milionów Polaków (dotyka co dziesiątej osoby po 40. roku życia). Jest też jedną z najczęstszych – po chorobach układu krążenia, nowotworach i urazach – przyczyn zgonów. Co roku umiera z jej powodu ok. 15 tysięcy Polaków.

Wszystkiemu winne papierosy

Niezdrowy ruch

Częsta ekspozycja na duży ruch uliczny (na autostradach i drogach szybkiego ruchu) może poważnie zaburzyć rozwój płuc u dzieci – donosi styczniowy numer pisma “The Lancet”. Może to doprowadzić do upośledzenia funkcji tych narządów i licznych chorób w późniejszym życiu.

Przeprowadzono dotychczas wiele różnych badań, które wykazały, że zamieszkiwanie terenów o silnie zanieczyszczonym powietrzu, w tym okolic położonych przy autostradach, ma bardzo niekorzystny wpływ na funkcje oddechowe człowieka i sprzyja zachorowaniom na astmę i inne choroby dróg oddechowych.

Życiodajny smoczek

Smoczek nie tylko uspokaja dzieci, ale i zapobiega przypadkom nagłej śmierci łóżeczkowej – informuje pismo “General Dentistry”.

Wiele osób jest przeciwnych używaniu smoczka, ponieważ – podobnie jak ssanie kciuka – może to prowadzić do wad zgryzu. Jednak ponieważ dzieci ze smoczkiem nie śpią tak głęboko, jak bez smoczka, rzadziej dochodzi u nich do groźnego dla życia zatrzymania oddechu. Dlatego smoczek powinien być podawany głównie
na czas snu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH