Niezdrowy ruch

Częsta ekspozycja na duży ruch uliczny (na autostradach i drogach szybkiego ruchu) może poważnie zaburzyć rozwój płuc u dzieci – donosi styczniowy numer pisma “The Lancet”. Może to doprowadzić do upośledzenia funkcji tych narządów i licznych chorób w późniejszym życiu.

Przeprowadzono dotychczas wiele różnych badań, które wykazały, że zamieszkiwanie terenów o silnie zanieczyszczonym powietrzu, w tym okolic położonych przy autostradach, ma bardzo niekorzystny wpływ na funkcje oddechowe człowieka i sprzyja zachorowaniom na astmę i inne choroby dróg oddechowych.

Niektóre badania pokazały, że upośledzenie funkcji płuc jest powiązane z mieszkaniem w miejscach o dużym nasileniu ruchu ulicznego.

Jednak aż do tej pory nikt nie podjął się zbadania, czy ekspozycja na duży ruch uliczny ma bezpośredni, niekorzystny wpływ na rozwój dziecięcych płuc, w okresie ich najsilniejszego wzrostu – między 10 a 18 rokiem życia.

Zespół naukowców pod kierunkiem Jamesa Gaudermana z University of Southern California w Los Angeles postanowił to sprawdzić. W tym celu porównano wyniki pomiarów wydajności i sprawności płuc 3677 kalifornijskich dzieci, zamieszkujących tereny o różnym stopniu zanieczyszczenia powietrza i w różnej odległości od głównych dróg.

Okazało się, że u osób, żyjących najdalej pół kilometra od ruchliwej drogi, rozwój płuc był wyraźnie zahamowany w porównaniu do tych, które mieszkały bardziej na uboczu, co najmniej 1,5 km od autostrady. Na tej podstawie naukowcy stwierdzili, że zarówno ekspozycja na zanieczyszczone powietrze, jak i mieszkanie w okolicy autostrad niekorzystnie wpływa na rozwój młodych płuc.

Autorzy podsumowują: “Na wielu obszarach miejskich rozmieszczenie populacji (domy i szkoły) jest wyznaczane przez bliskość ruchliwych dróg. Przez to nasze dzieci codziennie wystawiane są na działanie głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza i mają zaburzony rozwój ważnych organów, takich jak płuca”.

“Nieprawidłowo ukształtowane płuca przyczyniają się natomiast do zwiększenia zachorowalności na choroby układu oddechowego w dorosłym życiu, a nawet zwiększają powodowaną przez nie śmiertelność. Uważamy, że zredukowanie najważniejszych czynników ryzyka, czyli zamieszkiwania terenów o dużym nasileniu ruchu ulicznego, mogłaby doprowadzić do istotnej poprawy jakości życia
społeczeństwa”.

W komentarzu do artykułu, Thomas Sandstroem ze szpitala uniwersyteckiego w Umel w Szwecji i Bert Brunekreef z University of Utrecht w Holandii, piszą: “Powinnyśmy dokładnie przemyśleć kwestie budowy nowych autostrad w pobliżu osiedli mieszkalnych i postarać się wyeliminować z naszego otoczenia silniki, spaliny, i kurz uliczny”.

4.6/5 - (83 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH