Paradoksy standardów

Paradoksy standardów

Wspólnym celem i zadaniem każdego społeczeństwa i każdego indywidualnego członka tego społeczeństwa jest ochrona własnego zdrowia. Wspólny cel absolutnie nie warunkuje konieczności jednolitej metody realizacji. Ekonomiczne myślenie zmusza do znalezienia rozwiązania optymalnego spośród wielu możliwych. Na zupełnie inne standardy w ochronie zdrowia stać kraje trzeciego, drugiego i pierwszego świata, mimo że we wszystkich tych krajach ostateczne cele są identyczne.

Powrót Belmondo

Słynny francuski aktor, 75-letni Jean-Paul Belmondo wraca na wielki ekran po siedmiu latach zmagania się z chorobą. Można go zobaczyć we francuskich kinach w najnowszym filmie “Un homme et un chien” (Człowiek i jego pies).

Gwiazdor pojawia się w filmowej roli po raz pierwszy od 2001 roku. Wtedy to doznał udaru mózgu, którego skutki, m.in częściowy paraliż twarzy, przerwały na długo filmową karierę.

Zmienił go Bethel

Były narkoman, który dobrowolnie oddał 120 tysięcy euro, został uznany przez czytelników jednej z lokalnych niemieckich gazet za “Człowieka Roku 2008”.

Młody mężczyzna, który przez 10 lat był narkomanem, dilerem i kryminalistą, podkreśla, że od uzależnienia narkotykowego uwolniła go wiara w Jezusa Chrystusa.

27-letni David Vuvan zapewnił, że jeszcze dwa lata temu zachowałby się inaczej. – Biłem ludzi, by zyskać dużo mniejsze pieniądze – powiedział. Jego życie zmieniło się, gdy poznał wspólnotę ewangelikalną “Bethel”, w której poznał chrześcijańskie wartości.

Człowiek Renesansu

Prof. Andrzej Szczeklik – lekarz, naukowiec, humanista, eseista i pisarz, przyjaciel i opiekun artystów, związany ze środowiskiem Piwnicy pod Baranami i “Tygodnikiem Powszechnym” został uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2008 w Ochronie Zdrowia

Profesor Szczeklik z powodu rozległych zainteresowań jest określany mianem “człowieka Renesansu”.

Niezdrowy ruch

Częsta ekspozycja na duży ruch uliczny (na autostradach i drogach szybkiego ruchu) może poważnie zaburzyć rozwój płuc u dzieci – donosi styczniowy numer pisma “The Lancet”. Może to doprowadzić do upośledzenia funkcji tych narządów i licznych chorób w późniejszym życiu.

Przeprowadzono dotychczas wiele różnych badań, które wykazały, że zamieszkiwanie terenów o silnie zanieczyszczonym powietrzu, w tym okolic położonych przy autostradach, ma bardzo niekorzystny wpływ na funkcje oddechowe człowieka i sprzyja zachorowaniom na astmę i inne choroby dróg oddechowych.

Życzliwe Słońce

Badacze z Towarzystwa Obserwatorów Słońca w Żychlinie koło Kutna są przekonani, że w 2007 roku będzie mniej szkodliwego promieniowania, poważnych chorób, a nawet stresu, wypadków na drogach i agresji między ludźmi. Ich zdaniem, możemy to zawdzięczać najmniejszej od kilku lat aktywności Słońca – pisze “Dziennik Łódzki”.

– Cykl zdarzeń na Słońcu, który trwa średnio 11 lat i 2 miesiące, układa się w sinusoidę – wyjaśnia Grzegorz Dałek, wiceprzewodniczący żychlińskiego towarzystwa. – W latach 2007 i 2008 plam oraz rozbłysków słonecznych będzie najmniej.

Leki modyfikują psychikę człowieka

Za pomocą leków można modyfikować psychikę i emocje człowieka. Podnoszące poziom serotoniny w mózgu antydepresanty, takie jak prozac, nie tylko leczą zaburzenia psychiczne, lecz także poprawiają nastrój i podnoszą poczucie własnej wartości.

Tygodnik “Wprost” przypomina, że tak jak zapowiadał amerykański psychiatra Peter Kramer w książce “Wsłuchując się w prozac”, antydepresanty nie tylko leczą zaburzenia psychiczne. Tess, jedna z pacjentek Kramera, po kilku tygodniach terapii wyleczyła się z depresji, a także stała się bardziej zdecydowana i nabrała pewności siebie.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH