Samochód śledzący stan zdrowia kierowcy

Naukowcy z Niemiec opracowali czujniki, które zamontowane w kierownicy samochodu pozwalają rozpoznać niedyspozycję kierowcy i zapobiec wypadkowi – informuje serwis „EurekAlert”.

Wypadki powodowane są przez szereg różnych czynników – jednym z nich jest zły stan zdrowia kierowcy. Zespół badaczy z politechniki w Monachium we współpracy z firmą BMW opracował zespół czujników wbudowanych w koło kierownicy. Mają one sprawdzać przewodnictwo skórne, tętno i poziom tlenu we krwi w czasie jazdy, wykrywając na przykład omdlenie czy zawał serca.

Dziecko widoczne na drodze

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku w Polsce miało miejsce 4239 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia. W tych zdarzeniach 112 dzieci poniosło śmierć, a ponad 4500 zostało rannych.

Liczba wypadków samochodowych z udziałem poruszających się pieszo dzieci wyraźnie wzrasta we wrześniu, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Do wypadków dochodzi głównie w okolicach placówek edukacyjnych.

Kwas traneksamowy uratuje życie

**Kwas traneksamowy to organiczny związek chemiczny, często stosowany do zmniejszania krwawienia po poważnych operacjach, np. operacjach serca. Jest to znany od dawna lek, który hamuje rozpuszczanie skrzepów, nie powodując wystąpienia działań niepożądanych w postaci zakrzepów.**

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania nad nowym zastosowaniem tego leku. Po dokonaniu analizy danych dotyczących ponad 20 tys. pacjentów, u których nastąpiły krwotoki w wyniku poważnego wypadku, okazało się, że zastosowanie kwasu traneksamowego obniżało ryzyko zgonu spowodowanego krwotokiem.

Bezpieczniej w górach dzięki defibrylatorom

**Każdego roku w górach zostaje rannych ponad 3 tysiące osób. Nie wszystkie wypadki kończą się jednak szczęśliwie. W przypadku ratowania życia, często liczą się sekundy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w górach, wałbrzyska grupa GOPR zaopatrzyła ekipy swoich ratowników w 3 nowe defibrylatory AED.**

Według statystyk GOPR, ratownicy muszą wyruszać do ponad 4 tysięcy interwencji rocznie. Często działają oni w ekstremalnych warunkach górskich – dlatego bardzo ważne jest, aby ekipy ratowników wyposażone były w profesjonalny sprzęt medyczny, który ułatwia pracę i przyspiesza akcję ratowniczą.

Niebezpieczne SMS-y

Czy pisanie SMS-ów może grozić obrażeniami, a nawet śmiercią? Amerykańscy lekarze ostrzegają, że może.

Lekarze z American College of Emergency Physicians piszą o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na ludzi, którzy SMS-owania nie przerywają nawet podczas przechodzenia przez ulicę.

Powołują się przy tym na rosnącą liczbę wypadków, których ofiarami padają zawzięcie esemesujący piesi, rowerzyści, a nawet motocykliści czy deskorolkowcy.

Droga w proszku

Polacy to europejscy liderzy w zażywaniu leków, tylko Francuzi łykają więcej niż my pigułek.

Z raportu, na który powołuje się “Dziennik”, wynika, że co piąty wypadek drogowy może być powodowany przez kierowcę oszołomionego środkami przeciwbólowymi czy uspokajającymi.

– Na naszych drogach pojawiło się kolejne zagrożenie, równie poważne, jak alkohol i brawura. To kierowcy jeżdżący pod wpływem leków działających jak alkohol i narkotyki – mówi “Dziennikowi” Krzysztof Dymura, ekspert z policji krakowskiej. – Ci ludzie są na drodze równie niebezpieczni jak pijani kierowcy.

Powrót nieboszczyka

Cztery miesiące temu teksascy lekarze stwierdzili zgon 21-letniego mężczyzny, rannego w wypadku drogowym. Rodzina zgodziła się na pobranie organów do przeszczepów.

Najbliżsi szykowali się do ostatniego pożegnania ze zmarłym, kiedy ten poruszył
ręką. Szybko okazało się, że reaguje na bodźce dotykowe. Po 48 godzinach wypisano go do domu z zaleceniami, dotyczącymi rehabilitacji po wypadku.

Życzliwe Słońce

Badacze z Towarzystwa Obserwatorów Słońca w Żychlinie koło Kutna są przekonani, że w 2007 roku będzie mniej szkodliwego promieniowania, poważnych chorób, a nawet stresu, wypadków na drogach i agresji między ludźmi. Ich zdaniem, możemy to zawdzięczać najmniejszej od kilku lat aktywności Słońca – pisze “Dziennik Łódzki”.

– Cykl zdarzeń na Słońcu, który trwa średnio 11 lat i 2 miesiące, układa się w sinusoidę – wyjaśnia Grzegorz Dałek, wiceprzewodniczący żychlińskiego towarzystwa. – W latach 2007 i 2008 plam oraz rozbłysków słonecznych będzie najmniej.

Błędy w kontroli leków

Medyczne buble, wyprodukowane nawet przez renomowane firmy, przestały być jedynie “wypadkiem przy pracy”. W aptekach, szpitalach i przychodniach coraz częściej pojawiają produkty, które podobnie jak skrzętnie ukrywane błędy medyczne stwarzają zagrożenie dla zdrowia pacjentów – twierdzi tygodnik “Wprost”.

Corhydron, lek na ciężkie alergie jeleniogórskiej firmy Jelfa, nie jest odosobnionym wypadkiem. I nie chodzi jedynie o leki, które “mogą powodować działania niepożądane”. W maju firma Bausch & Lomb wycofała ze wszystkich

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH