niewydolność serca

Niewydolność serca. Z jej powodu polska gospodarka traci blisko 4 mld zł!

Zgodnie z raportem Instytutu Innowacyjna Gospodarka z 2025 r., niewydolność serca w Polsce, z perspektywy gospodarki państwa, wygenerowała koszty w wysokości 3,9 mld zł. W tę kwotę wliczają się koszty leczenia choroby, ale też koszty wypłacanych rent oraz zasiłków, utracone korzyści i wpływy podatkowe z powodu nieobecności pacjentów i ich opiekunów na rynku pracy. Co więcej eksperci podkreślają,

Systemy opieki zdrowotnej na świecie - Hiszpania

Systemy opieki zdrowotnej na świecie – Hiszpania

Nie ma idealnych systemów opieki zdrowotnej. Rządy wszystkich państw stale je modernizują, poprawiają jakość ich funkcjonowania, starają się ograniczyć wzrost wydatków. Nie ma jednej recepty, jak taki system powinien wyglądać. W każdym kraju na kształt opieki zdrowotnej wpływa wiele czynników: historia, sytuacja zdrowotna i ekonomiczna oraz, oczywiście, polityka.

Kary za recepty dla nieubezpieczonych

Od 2012 roku, w myśl art. 46 nowej ustawy refundacyjnej, jeżeli lekarz wypisze nieubezpieczonemu pacjentowi receptę na lek refundowany, to poniesie karę finansową.
Lekarz zostanie ukarany także wtedy, kiedy wypisanie leków „nie będzie udokumentowane względami medycznymi”. Oznacza to, że lekarz nie będzie mógł wypisać choremu leku, jeżeli nie będzie miał dowodów (na przykład w postaci badań), że dany lek jest mu potrzebny.

Dziecko widoczne na drodze

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku w Polsce miało miejsce 4239 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia. W tych zdarzeniach 112 dzieci poniosło śmierć, a ponad 4500 zostało rannych.

Liczba wypadków samochodowych z udziałem poruszających się pieszo dzieci wyraźnie wzrasta we wrześniu, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Do wypadków dochodzi głównie w okolicach placówek edukacyjnych.

Wakacyjna apteczka

Leki na wakacje

Przygotowując apteczkę na wakacyjny wyjazd, powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Apteczka jest jednym z elementów bagażu, a nie jego głównym wypełnieniem, dlatego należy zapakować do niej tylko niezbędne rzeczy.

Systemy opieki zdrowotnej - Holandia

Systemy opieki zdrowotnej – Holandia

Nie ma doskonałego systemu opieki zdrowotnej. mimo to Holendrzy są bliżej ideału niż ktokolwiek inny. To zdanie nie tylko ekspertów, ale – co ważniejsze – także samych pacjentów. Na czym polega ten fenomen?

Im wcześniej

Im wcześniej, tym lepiej

Badania naukowe potwierdzają, że codzienne przyjmowanie małych dawek kwasu foliowego (0,4 mg dziennie) przez kobiety jeszcze przed zajściem w ciążę oraz w jej 12 pierwszych tygodniach znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych.

Na samym początku ciąży rola kwasu foliowego jest bowiem ściśle związana z rozwojem i kształtowaniem się układu nerwowego – zwłaszcza mózgu i rdzenia kręgowego.

Kwas foliowy nie jest produkowany w organizmie człowieka, dlatego kobiety powinny przyjmować go z pożywieniem bądź w postaci tabletek dostępnych w aptece bez recepty.

Informacja dla pacjentów i klientów aptek

**W związku z decyzjami i wprowadzeniem przez Śląski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ujednoliconej numeracji recept lekarskich i jednolitego wzoru druku recepty, od dnia 1 września 2010 r. nie będą realizowane jako refundowane recepty żółte, czyli tzw. kupony RUM z woj. śląskiego.**

Palacze zapłacą

Prezydent Barack Obama podpisał ustawę o rozszerzeniu programu ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci, która ma być sfinansowana z podniesienia federalnego podatku od wyrobów tytoniowych.

Z rozszerzenia programu skorzysta ok. 4 mln dzieci nie posiadających żadnych ubezpieczeń zdrowotnych. Dodatkowe wydatki wyniosą – jak się ocenia – 32,8 mld dol.

Los chorego

Wielu ubezpieczycieli zyskuje na tym, że ich klienci nie dochodzą swoich praw w sądzie. “Gazeta Wyborcza” podaje przykład mężczyzny, który wziął kredyt na mieszkanie z polisą na wypadek zdarzeń losowych. Zachorował na raka. Ubezpieczyciel nie chce spłacać za niego rat.

Gdy mężczyzna przestał pracować towarzystwo odmówiło spłat kredytu twierdząc, że polisa obejmowała jedynie “zgon, trwałą i całkowitą niezdolność do pracy oraz czasową niezdolność do pracy spowodowaną leczeniem szpitalnym następstw nieszczęśliwych wypadków”.

Szpitale po kieszeni

Mimo iż firmy ubezpieczeniowe płacą tzw. podatek Religi, to szpitale nie dostają z tego ani złotówki – informuje czwartkowa “Gazeta Prawna”.

Z tzw. podatku Religi (od ministra, który wprowadził te przepisy – PAP) na leczenie ofiar wypadków drogowych Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymał do tej pory 219 mln zł. Szpitale jednak nie dostały z tego nic.

Sześć do wyboru

Decentralizacja NFZ nastąpi do 2010 roku. Powstanie 6 niezależnych funduszy regionalnych. Każda ubezpieczona osoba będzie miała prawo wyboru, który fundusz będzie zarządzać jej składką zdrowotną – mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.

W wywiadzie udzielonym “Gazecie Prawnej” pani minister obiecuje wprawdzie, że system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych zacznie działać od 2009 roku, ale nie ma co liczyć na szybkie wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób, które wykupią dodatkowe polisy.

Zdrowie w kieszeni

Premier Donald Tusk powiedział, że jego rząd nie chce podwyższać składki zdrowotnej.

– To nie jest sztuka leczyć finanse publiczne, czy finanse w ochronie zdrowia poprzez drenaż kieszeni Polaków.

To nie jest sztuka powiedzieć emerytowi czy renciście: dawaj jeszcze kilka złotych z kieszeni, to lekarz i pielęgniarka nie odstąpią od waszych łóżek. To jest ostatni krok jaki można zrobić.

Ten rząd będzie pilnował pieniędzy podatników – powiedział premier na konferencji prasowej podsumowującej pierwsze 100 dni jego gabinetu.

Jeden z sześciu

W styczniu 2010 r. ruszy rewolucja w leczeniu. Według projektu ministerstwa zdrowia za dwa lata NFZ zastąpi sześć niezależnych od siebie funduszy. Nasze składki zdrowotne będą trafiać do funduszu, który sami wybierzemy na postawie katalogów ofert ubezpieczycieli

Dla przykładu: fundusz X będzie oferował leczenie w renomowanej klinice kardiochirurgicznej z Zabrza, a fundusz Y kontrakty z prywatnym szpitalem ortopedycznym w Krakowie. Jeśli chorujemy na serce, wybierzemy raczej ubezpieczenie w funduszu X.

Leczyć każdego

Trzy czwarte Polaków uważa, że Narodowy Fundusz Zdrowia powinien płacić za leczenie wszytskich, także alkoholików, narkomanów i przestępców.

W Wielkiej Brytanii w podobnej ankiecie prawie 70 proc. respondentów uznało, że alkoholicy i narkomani sami są winni swoim chorobom i państwo nie powinno za to płacić.

Jak wynika z sondażu OBOP, którego wyniki opublikował dziennik “Fakt” Polacy mają więcej od Anglików współczucia dla cierpiących i chorych.

Lekarze do premiera

W związku z wejściem w życie od 1 stycznia nowych przepisów dotyczących czasu pracy lekarzy, konieczne jest natychmiastowe zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia – uważa prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. Wystosował on w tej sprawie list do premiera.

Radziwiłł prosi o uchwalenie ustawy, która przewiduje przekazanie części środków Funduszu Pracy do Narodowego Funduszu Zdrowia, oraz ustawy przewidującej systematyczne zwiększanie składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Projekty obu ustaw zostały przesłane NRL we wrześniu br.

Możemy zapłacić

Coraz więcej Polaków deklaruje, że płaciłoby składki na dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, gdyby takie wprowadzono.

Z najnowszego sondażu GfK Polonia dla “Rzeczpospolitej” wynika, że 47 proc. badanych opowiada się za kupnem takiego ubezpieczenia przy składce miesięcznej w wysokości 60 zł, 48 proc. nie zamierza kupić takiego ubezpieczenia, 5 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.

Jest to ważna zmiana, bo jeszcze w połowie ubiegłego roku gotowych było płacić tylko 15-30 proc. ankietowanych.

Składka na starość

Już w sierpniu ma być gotowy ostateczny projekt ustawy o ubezpieczeniu pielęgnacyjnym.

Jak pisze “Gazeta Prawna” nowa składka ubezpieczeniowa zaczęłaby obowiązywać od 2009 roku.

Tak uzyskane środki byłyby przeznaczone na opiekę nad osobami starszymi. Za dwa lata z tego źródła do systemu lecznictwa wpłynęłoby 8,4 mld zł. Każda osoba osiągająca dochód płaciłaby składkę w wysokości ponad 2,5 proc. wynagrodzenia brutto. Wciąż nie jest przesądzone, w jaki sposób byłaby ona odprowadzana.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH