Ubezpieczenia na świecie -  Australia

Ubezpieczenia na świecie – Australia

System australijski jest bardzo dobry i efektywny. Od wielu lat WHO uznaje go za jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie.

Od XIX wieku do II wojny światowej płatnikami usług medycznych byli sami pacjenci lub ich ubezpieczyciele prywatni. Obowiązywał system kas chorych, były ośrodki miejskie zapewniające opiekę dla swoich mieszkańców. W 1945 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca bezpłatne leczenie dla wszystkich żołnierzy i służb pomocniczych biorących udział w II wojnie światowej – fit for heroes. W następnym roku wszystkim zaoferowano bezpłatne leczenie w szpitalach subsydiowanych przez państwo. Stopniowo rozszerzano zakres przysługującej opieki i grupy, które jej podlegały – od emerytów do całego społeczeństwa (w połowie lat 80).

Systemy opieki zdrowotnej na świecie - Hiszpania

Systemy opieki zdrowotnej na świecie – Hiszpania

Nie ma idealnych systemów opieki zdrowotnej. Rządy wszystkich państw stale je modernizują, poprawiają jakość ich funkcjonowania, starają się ograniczyć wzrost wydatków. Nie ma jednej recepty, jak taki system powinien wyglądać. W każdym kraju na kształt opieki zdrowotnej wpływa wiele czynników: historia, sytuacja zdrowotna i ekonomiczna oraz, oczywiście, polityka.

Problemy Narodowego Funduszu Zdrowia

Problemy Narodowego Funduszu Zdrowia

Podpisywanie umów z NFZ nie jest pozbawione emocji z obu stron: świadczeniodawcy i płatnika. Różne są przyczyny tworzących się w tym okresie konfliktów. Jedno jest pewne: nie służy to dobrze żadnej ze stron. Traci na tym pacjent, czyli osoba będąca podmiotem całego systemu.

Najnowocześniejsze leki w diabetologii

W diabetologii chcielibyśmy stosować leki najnowocześniejsze

Dlaczego w Polsce jest tak wiele powikłań cukrzycy? Kiedy nowoczesne terapie będą dostępne dla pacjentów? Odpowiedzi na te pytania szukali eksperci uczestniczący w drugiej debacie na temat cukrzycy zorganizowanej przez „Świat Lekarza”.

Uratować życie kobiet

Uratować życie kobiet

W Polsce rocznie z powodu raka szyjki macicy umiera 2 tysiące kobiet. Niedawno powstała Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rsm. Jej celem jest zmiana tych niechlubnych statystyk.

Rak szyjki macicy to podstępna choroba. Pozostaje utajona przeciętnie od 3 do 10 lat. Jest drugą co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet. Co roku rak szyjki macicy zostaje rozpoznany u ponad miliona pacjentek
na świecie. W Polsce rocznie tę diagnozę słyszy prawie 3,5 tysiąca kobiet zgłaszających się do ginekologów. Niestety aż połowa z nich umiera.

Polacy są dobrze leczeni po zawale serca

Osoby po ostrym zawale serca, będące pod stałą opieką, są w Polsce lepiej leczone zalecanymi lekami niż w wielu innych krajach – wykazały niezależne międzynarodowe badania. Część chorych nie jest jednak w ogóle pod kontrolą lekarza i nie zażywa leków.

Prof. Jarosław Drożdż z kliniki kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi twierdzi, że wszyscy zawałowcy powinni zażywać cztery podstawowe leki: kwas acetylosalicylowy, beta blokery, inhibitory konwertazy oraz statyny.

Dobro dziecka  jest najważniejsze

Dobro dziecka jest najważniejsze

Dzieci trafiają do lekarza praktycznie tylko wtedy, gdy są chore. Jedyne, co jest realizowane w ramach profilaktyki, to bilanse zdrowotne – niestety, przeprowadzane zbyt rzadko. Z naszego pediatrycznego oglądu wynika, że część z tych bilansów jest przeprowadzana byle jak, gdy dziecko przychodzi do lekarza z powodu choroby.

Dr Internet konkurencją dla lekarzy?

Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, twierdzi, że informacje o leczeniu nierzadko są przekazywane w sposób niezrozumiały. Z drugiej strony pacjenci coraz częściej stawiają sobie diagnozy przez internet. A to z kolei niepokoi lekarzy, bo dr Internet może stać się bardzo złym doradcą w sprawach zdrowotnych.

Rzeczniczka praw pacjenta wystąpiła do ministra zdrowia z prośbą o podjęcie inicjatywy zmierzającej do wprowadzenia w nauczaniu studentów uczelni medycznych zajęć dotyczących komunikacji z pacjentem, w tym metod informowania chorych o przebiegu leczenia.

Kary za recepty dla nieubezpieczonych

Od 2012 roku, w myśl art. 46 nowej ustawy refundacyjnej, jeżeli lekarz wypisze nieubezpieczonemu pacjentowi receptę na lek refundowany, to poniesie karę finansową.
Lekarz zostanie ukarany także wtedy, kiedy wypisanie leków „nie będzie udokumentowane względami medycznymi”. Oznacza to, że lekarz nie będzie mógł wypisać choremu leku, jeżeli nie będzie miał dowodów (na przykład w postaci badań), że dany lek jest mu potrzebny.

Jak zapobiegać rakowi szyjki macicy?

Do 2020 roku śmiertelność z powodu raka szyjki macicy u kobiet powinno się zmniejszyć w Polsce o połowę. Taki cel postawiła sobie grupa ekspercka Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Wesprzyj budowę „Domu Chorych na Raka”

„Piwonia to życie” to akcja prowadzona przez firmę Flügger w celu wsparcia realizacji projektu budowy „Domu Chorych na Raka”, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Amazonek Centrum.
Akcja, oprócz propagowania informacji o profilaktyce przeciwnowotworowej, ma na celu konkretną pomoc finansową na realizację celu, jakim jest.

Choroby nowotworowe u osób starszych

Choroby nowotworowe u osób starszych

Coraz więcej osób zwraca się do naszej fundacji z pytaniami dotyczącymi leczenia. Są to głównie osoby starsze, ponieważ na szpiczaka chorują głównie ludzie po 55. roku życia (chociaż zdarzają się też młodsi). Nie mogę powiedzieć, abym osobiście usłyszała, że dla młodszej osoby lek będzie, a dla starszej nie. Aczkolwiek zdarzały się przypadki, gdy ktoś napisał do mnie, że lekarz stwierdził: „Pan już jest w takim wieku, że nie dajemy takich leków”. Niedawno mieliśmy też lekarza (niestety, zmarł na szpiczaka), któremu w klinice powiedziano: „Panie kolego, powinien pan wiedzieć, że zostało panu 2-3 tygodnie życia, i ja nie będę panu dawał drogiego leczenia, bo to wyrzucanie pieniędzy…”.

Warto być niepokornym pacjentem

Warto być niepokornym pacjentem

Według prognoz demograficznych, w 2025 roku 30 proc. populacji na świecie przekroczy 65. rok życia. Połowa z tych osób będzie miała ponad 80 lat. W Polsce taka sytuacja wystąpi dziesięć lat później. Ale już teraz na jednego emeryta przypada średnio czworo pracujących. Za 50 lat statystycznie rzecz ujmując, stosunek emerytów do osób w wieku produkcyjnym ma wynosić 1 do 1.

W Stanach Zjednoczonych przeznacza się na ochronę zdrowia 16 proc. PKB, w Polsce – niecałe 6 proc. W porównaniu do tak niskich nakładów, efektywność polskiej medycyny i tak jest bardzo wysoka. Ale nie ma się czym cieszyć. Przeciwnie. Według prognoz WHO, w ciągu 15-20 lat dwukrotnie wzrośnie zapadalność na nowotwory. A ponad połowa pacjentów onkologicznych to właśnie osoby powyżej 65. roku życia.

Wakacyjna apteczka

Leki na wakacje

Przygotowując apteczkę na wakacyjny wyjazd, powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Apteczka jest jednym z elementów bagażu, a nie jego głównym wypełnieniem, dlatego należy zapakować do niej tylko niezbędne rzeczy.

Cztery pory miłości

Zbadaj za darmo… muskowiscydoza, HPV, nietolerancja laktozy i inne

Szanowni Państwo,
Ogólnopolskie Laboratorium testDNA Sp. z o.o. zaprasza wszystkie osoby z województwa śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego na bezpłatne badania medyczne identyfikujące wirusy i bakterie przenoszone drogą płciową (wirus HPV, chlamydia trachomatis) oraz diagnozujące choroby genetyczne (rak piersi i jajnika, celiakia, nietolerancja laktozy, zespół Gilberta, mukowiscydoza, zakrzepica).

Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych badań genetycznych?

Bogdan Gajewski – życie powinno służyć innym

Bogdan Gajewski jest informatykiem i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię (PSCH). W rozmowie z Katarzyną Pinkosz opowiada o sytuacji chorych na hemofilię w Polsce i walce stowarzyszenia o poprawę ich dostępu do nowoczesnego leczenia.

Medyczna strefa Schengen – e-Recepta

Wszystko wskazuje na to, że e-zdrowie nabiera wiatru w żagle. Do 2020 roku 23 kraje Unii Europejskiej planują wdrożenie innowacyjnych rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych, które umożliwią swobodny przepływ danych medycznych pacjentów. W Polsce trwa już pilotażowa realizacja systemu e-Recepty.

Polska nie jest mekką dla lekarzy

Polska nie jest mekką dla lekarzy

Od lat słyszymy, że w Polsce jest nadmiar lekarzy, a specjaliści zarabiają krocie. Tymczasem, z perspektywy lekarzy sprawa wygląda zupełnie inaczej. Są oni zmuszeni brać dodatkowe dyżury, dorabiać w innych placówkach, szukać pracy za granicą, a nawet zmieniać branżę.

Leki sieroce i choroby rzadkie

Leki sieroce i choroby rzadkie

Osoby cierpiące na choroby rzadkie to w większości pacjenci o specjalnych potrzebach w zakresie opieki zdrowotnej, przewlekle niepełnosprawne fizycznie lub psychicznie, których potrzeby co do rodzaju i zakresu opieki medycznej i okołomedycznej przekraczają potrzeby ogółu chorych. Pacjenci ci mają prawo do takiej samej jakości terapii, stopnia jej bezpieczeństwa oraz efektywności, jak osoby chorujące na schorzenia częściej występujące.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH