Polacy są dobrze leczeni po zawale serca

Osoby po ostrym zawale serca, będące pod stałą opieką, są w Polsce lepiej leczone zalecanymi lekami niż w wielu innych krajach – wykazały niezależne międzynarodowe badania. Część chorych nie jest jednak w ogóle pod kontrolą lekarza i nie zażywa leków.

Prof. Jarosław Drożdż z kliniki kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi twierdzi, że wszyscy zawałowcy powinni zażywać cztery podstawowe leki: kwas acetylosalicylowy, beta blokery, inhibitory konwertazy oraz statyny.

Po zawale: biegiem marsz!

Po zawale: biegiem marsz!

Wbrew przekonaniom co piątego zdrowego Polaka, a nawet samych chorych, którzy często domagają się specjalnego traktowania i rozmaitych przywilejów – sporo. Przecież człowiek leczy się po to, by wrócić do normalnego życia, a normalne życie to m.in. powrót na dawne miejsce pracy, odzyskanie sił i możliwości do uprawiania sportów oraz wszystkiego, co bez uszczerbku dla zdrowia daje w życiu przyjemność. Oczywiście, trzeba na siebie uważać, ale „uważać” to nie znaczy nic nie robić.

Leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów po zawale

Leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów po zawale

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie chorób układu sercowo-naczyniowego. Z badania NATPOL-PLUS wynika, że choroba ta występuje u około 30 proc. Polaków, z czego jedynie 10 proc. mężczyzn i 14 proc. kobiet jest leczonych prawidłowo [1].

Statyny bez recepty?

Odkrycie statyn, czyli inhibitorów reduktazy-3-hydroksy-3–metyloglutarylo-koenzymu A, stanowiło przełom, dzięki któremu można dziś zapobiec milionom zgonów z powodu chorób układu krążenia. Statyny hamują konwersję HMG-CoA do prekursora steroli, mewalonianu i w rezultacie zmniejszają stężenie cholesterolu w komórkach wątrobowych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH