Po zawale: biegiem marsz!

Po zawale: biegiem marsz!

Wbrew przekonaniom co piątego zdrowego Polaka, a nawet samych chorych, którzy często domagają się specjalnego traktowania i rozmaitych przywilejów – sporo. Przecież człowiek leczy się po to, by wrócić do normalnego życia, a normalne życie to m.in. powrót na dawne miejsce pracy, odzyskanie sił i możliwości do uprawiania sportów oraz wszystkiego, co bez uszczerbku dla zdrowia daje w życiu przyjemność. Oczywiście, trzeba na siebie uważać, ale „uważać” to nie znaczy nic nie robić.

W nadciśnieniu żadnej samoterapii!

Na czym polega działanie leków na nadciśnienie tętnicze?
Mówiąc najprościej, leki te obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Ale ciśnienie tętnicze u człowieka – czyli siła, z jaką krew naciska na naczynia, popychając krew do przodu – jest regulowane w bardzo skomplikowany sposób. Uczestniczy w tym wiele mechanizmów. Dlatego jest bardzo dużo leków, które je obniżają, a ich poszczególne grupy działają zwykle na jeden z elementów warunkujących to ciśnienie.

Groźne nadciśnienie tętnicze

Koncepcję nadciśnienia tętniczego można sprowadzić do bardzo prostej mechaniki – to siła, z jaką krew naciska na ściany naczynia. Wysokie ciśnienie, które może uszkadzać ścianę naczynia, zwiększa ryzyko szeregu chorób, m.in. choroby wieńcowej, zawału, udaru mózgu, ale też przewlekłych chorób nerek, zaburzeń krążenia obwodowego, czyli najczęściej niedokrwienia kończyn.

Mapa serca

77% pacjentów z chorobami układu krążenia twierdzi, że prowadzi zdrowy
tryb życia. Tymczasem ponad połowa badanych pali papierosy i ma nadwagę
– dowodzą wyniki raportu “Mapa Polskiego Serca”.

Według raportu “Mapa Polskiego Serca” 77 proc. osób z chorobami układu krążenia ocenia swój styl życia jako zdrowy. Jednocześnie aż 54 proc. pacjentów pali papierosy, a połowa z nich ma nadwagę.

Lekarze zalecili aż 81 proc. pacjentów aktywność fizyczną. Tymczasem do wskazówek lekarskich zastosowało się 48 proc. osób.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH