Antyoksydacyjna bariera organizmu

W wyniku nadmiernego wzrostu stężeń reaktywnych form tlenu (RFT), zwanych również wolnymi rodnikami (WR), powstaje w organizmie tzw. stres oksydacyjny, który przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. chorób degeneracyjnych mózgu, miażdżycy, cukrzycy, zaćmy, przewlekłych stanów zapalnych, nowotworów.

Terapia PZT i jego powikłań

Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) to choroba wieloletnia i postępująca. Celem leczenia jest poprawa jakości życia pacjentów – łagodzenie bólów i biegunek tłuszczowych oraz usuwanie objawów niedoborów żywieniowych, a także zapobieganie powikłaniom (kamica żółciowa, zapalenie dróg żółciowych i wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy).

Stres oksydacyjny i jego następstwa

Każda komórka organizmu człowieka potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania energii pozyskiwanej z utleniania składników pożywienia połączonego z redukcją tlenu. Wykorzystanie tlenu do oddychania znacznie zwiększa energetyczne możliwości komórek, ale w ciągu jego przemian dochodzi do wytworzenia reaktywnych form tlenu (RFT), zwanych też wolnymi rodnikami (WR) o udowodnionej toksyczności dla komórek.

Chiralność leków

Niektóre substancje organiczne mają zdolność skręcania płaszczyzny przechodzącego przez nie światła spolaryzowanego, niezależnie od tego, czy znajdują się w stanie stałym, ciekłym, gazowym, czy też w roztworze. Substancję skręcającą płaszczyznę światła spolaryzowanego nazywa się optycznie czynną. Jeżeli optycznie czynny jest czysty jednorodny związek, wówczas każda z jego cząsteczek jest nienakładalna na jego odbicie w lustrze. Jeżeli cząsteczka jest nakładalna na jej obraz lustrzany, wówczas związek nie skręca płaszczyzny światła spolaryzowanego – jest optycznie nieczynny. A więc ostatecznym kryterium czynności optycznej jest nienakładalność cząsteczki na jej obraz lustrzany. Jest to jednocześnie warunek konieczny i wystarczający.

Statyny bez recepty?

Odkrycie statyn, czyli inhibitorów reduktazy-3-hydroksy-3–metyloglutarylo-koenzymu A, stanowiło przełom, dzięki któremu można dziś zapobiec milionom zgonów z powodu chorób układu krążenia. Statyny hamują konwersję HMG-CoA do prekursora steroli, mewalonianu i w rezultacie zmniejszają stężenie cholesterolu w komórkach wątrobowych.

Synteza pochodnych pirydo [1,2-c] pirymidyny, selektywnych ligandów receptora 5-HT1A

Według organizacji ADAA (The Anxiety Disorders Association of America) zaburzenia lękowe są jednym z najczęstszych schorzeń umysłowych w USA. Szacuje się, że dotyczą one 13,3% dorosłych Amerykanów (19,1 miliona osób). Według danych opublikowanych w Journal of Clinical Psychiatry, zaburzenia lękowe kosztują budżet Stanów Zjednoczonych ponad 42 mld dolarów rocznie, co stanowi niemal jedną trzecią całkowitych nakładów na zdrowie psychiczne.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH