Zgaga i nadkwaśność

Zgaga i nadkwaśność

Nieregularny i stresujący tryb życia w połączeniu z niezdrową dietą negatywnie wpływają na zdrowie i powodują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Najczęściej są to nadkwaśność żołądka i zgaga.

Chiralność leków

Niektóre substancje organiczne mają zdolność skręcania płaszczyzny przechodzącego przez nie światła spolaryzowanego, niezależnie od tego, czy znajdują się w stanie stałym, ciekłym, gazowym, czy też w roztworze. Substancję skręcającą płaszczyznę światła spolaryzowanego nazywa się optycznie czynną. Jeżeli optycznie czynny jest czysty jednorodny związek, wówczas każda z jego cząsteczek jest nienakładalna na jego odbicie w lustrze. Jeżeli cząsteczka jest nakładalna na jej obraz lustrzany, wówczas związek nie skręca płaszczyzny światła spolaryzowanego – jest optycznie nieczynny. A więc ostatecznym kryterium czynności optycznej jest nienakładalność cząsteczki na jej obraz lustrzany. Jest to jednocześnie warunek konieczny i wystarczający.

Pierwsza pomoc w odmrożeniach

Zimowe miesiące na pewno przyprowadzą do nas pacjentów z odmrożonymi rękami i nogami. Wprawdzie nie sprzedamy im ciepłych rękawic i skarpet, ale zawsze możemy pospieszyć z radą i pierwszą pomocą.
Do urazów powstałych wskutek działania zimna dochodzi wówczas, gdy człowiek niewłaściwie chroniony przed chłodem narażony jest na jego negatywne działanie.

Leki stosowane w resuscytacji

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (CPR, RKO) to zespół zabiegów mających na celu przywrócenie podstawowych funkcji życiowych, tj. krążenia krwi i oddychania. Przeprowadza się je zazwyczaj z przypadku nagłego zatrzymania dopływu krwi do narządów ważnych dla życia. Podstawowe zabiegi resuscytacyjne stanowią jedno z ogniw łańcucha przeżycia. Zabiegi te obejmują ocenę sytuacji oraz podjęcie odpowiednich działań, określanych jako ABC.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH