Szczepionka przeciw HPV

Szczepionka przeciw HPV

Szczepionka przeciw HPV jest refundowana częściowo lub całkowicie już w ponad 30 krajach. W Polsce Agencja Ochrony Technologii Medycznych wydała rekomendację, by ze środków publicznych nie finansować tych szczepień. Czy inwestowanie w tę metodę prewencji raka naprawdę się nie opłaca?

Kalendarz badań - Badania dla kobiet

Kalendarz badań – Badania dla kobiet

Każda kobieta, która skończyła 18 lat lub rozpoczęła współżycie seksualne, powinna raz w roku odwiedzić ginekologa. W trakcie wizyty lekarz oceni stan szyjki macicy, zbada też jajowody, jajniki i macicę. Powinien również zbadać piersi. Każda kobieta powinna robić samobadanie piersi regularnie co miesiąc, najlepiej kilka dni po ostatnim dniu miesiączki. W ramce znajdziesz instrukcję, jak to robić. Regularna kontrola piersi umożliwia wczesne wykrycie zmian – większość z nich jest łagodna. Pamiętaj, że wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny!

Terapia fotodynamiczna

Zastosowania kliniczne terapii fotodynamicznej

Terapia fotodynamiczna to prężnie rozwijająca się metoda leczenia zmian przednowotworowych oraz wczesnych postaci nowotworów. Jednak podstawowym problemem jest szerokie jej wdrożenie do standardów postępowania klinicznego.

Pierwsze próby kliniczne z wykorzystaniem substancji fotouczulających zostały podjęte w latach 60. XX wieku, po tym, jak Lipson i Baldes zastosowali porfiryny i światło ultrafioletowe do wywołania zjawiska fluorescencji. Z kolei „mieszanina” porfiryn, przygotowana przez Schwartza, która została nazwana „pochodnymi hematoporfiryn” (HpD), wykazywała większe powinowactwo do tkanek oraz silniejsze działanie fototoksyczne niż właściwe hematoporfiryny.

„Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie”

**„Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie”**

Dla wczesnego wykrywania raka piersi czy też szyjki macicy ogromne znaczenie mają okresowe i systematycznie prowadzone badania diagnostyczne, które pozwalają wykryć większość chorób w bardzo wczesnej fazie. Co najważniejsze, leczenie ich jest wówczas skuteczniejsze i tańsze.

Każda kobieta powinna wykonywać co 6 miesięcy USG piersi. Istotne jest by minimum raz w roku zrobić badanie podstawowe u ginekologa i cytologiczne.

**Samobadanie**

Ziarnko, do ziarnka…

**Ziarnko, do ziarnka…
Wspólne działanie – drogą do celu**

Rak szyjki macicy to choroba, na którą może zachorować każda kobieta, jednak żadna nie musi na niego umierać. Żeby jednak pacjentki nie umierały, konieczna jest wczesna profilaktyka, zarówno pierwotna (szczepienia przeciwko onkogennym typom wirusa brodawczaka ludzkiego) i wtórna (cytologia i testy na HPV).

Jak zapobiegać rakowi szyjki macicy?

Do 2020 roku śmiertelność z powodu raka szyjki macicy u kobiet powinno się zmniejszyć w Polsce o połowę. Taki cel postawiła sobie grupa ekspercka Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Badania mammograficzne

Jestem przy Tobie

www.jestemprzytobie.pl

Kiedy słyszysz: „Ma Pani raka” czujesz, że wpadasz w baaardzo głęboką dziurę. Ile byś dała, żeby to nie działo się naprawdę. Ale niestety, każdego dnia w Polsce tysiące kobiet słyszy: To rak szyjki macicy. Ma Pani raka trzonu macicy. Bardzo mi przykro – to rak jajnika. Mam złe wieści – ma Pani raka sromu”. Co wtedy robić? Czy ktoś może pomóc? Czy ktoś może sprawić, żeby to był koszmarny sen, sen z którego można się obudzić?

Profilaktyka raka szyjki macicy

Profilaktyka raka szyjki macicy

Większość przypadków raka szyjki macicy poprzedza długi okres występowania stanów przedrakowych. Dlatego można wcześnie wykrywać pierwsze symptomy choroby, realizując programy badań cytologicznych lub wdrażając działania edukacyjne i szczepienia profilaktyczne.

Badanie cytologiczne – najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy narządów płciowych u kobiet, który każdego roku wykrywany jest u około 4 tysięcy Polek, niestety około 2 tysiące z nich umiera, najczęściej z powodu zbyt późnego wykrycia choroby.
Badanie cytologiczne jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badania dla Polek pomiędzy 25 a 59 rokiem życia, które w ciągu 3 ostatnich lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego w ramach ubezpieczenia w NFZ.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH