Badania mammograficzne

Jestem przy Tobie

www.jestemprzytobie.pl

Kiedy słyszysz: „Ma Pani raka” czujesz, że wpadasz w baaardzo głęboką dziurę. Ile byś dała, żeby to nie działo się naprawdę. Ale niestety, każdego dnia w Polsce tysiące kobiet słyszy: To rak szyjki macicy. Ma Pani raka trzonu macicy. Bardzo mi przykro – to rak jajnika. Mam złe wieści – ma Pani raka sromu”. Co wtedy robić? Czy ktoś może pomóc? Czy ktoś może sprawić, żeby to był koszmarny sen, sen z którego można się obudzić?

Rak – to słowo, które budzi przerażenie, rak narządów płciowych – to z punktu widzenia kobiety katastrofa. O raku płuc, raku nerki czy żołądka można jakoś porozmawiać, to straszne, ale nie tak wstydliwe, nie tak intymne, nie tak pozbawiające poczucia własnej wartości, poczucia bycia kobietą, jak rak sromu. Dlatego właśnie kobiety, które taką diagnozę słyszą, cierpią w samotności, płaczą – nie, one nie płaczą, one wyją ze strachu, bólu, bezradności – w czterech ścianach. Bo jak „o tym tam raku” powiedzieć…?

„Jestem przy Tobie” to program, który powstał po to, żeby w rzeczywisty sposób wspierać, pomagać, radzić, odpowiadać na pytania kobiet dotkniętych rakiem narządów płciowych. Powstał również po to, aby służyć ich bliskim . Przyjaciołom, rodzinie – tym którzy chcą i mają siłę działać, a często nie wiedzą jak być podporą, wyrwać chore z rozpaczy i zmotywować je do walki z rakiem.

Współtworzą go 4 organizacje pozarządowe: Fundacja „Różowa Konwalia” im. Prof. Jana Zielińskiego, Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet, Pol¬skie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych i Ogólnopolska Organizacja Na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”. Program polega na edukacji pielęgniarek, w zakresie wsparcia psychoonkologicznego na oddziałach ginekologicznych oraz w przyszpitalnych poradniach ginekologicznych, dla kobiet cierpiących z powodu chorób nowotworowych narządów płciowych.

„Każda potrzebująca kobieta powinna uzyskać konkretne wsparcie, praktyczne wskazówki, porady, tak, żeby rozumiała swoją chorobę, czekający ją proces leczenia i była jego aktywnym i świadomym uczestnikiem” – mówi Małgorzata Stelmach z Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.
Właśnie po to, żeby nie zostawiać kobiet samym sobie, żeby wesprzeć je w procesie motywowania się do walki z chorobą, żeby nauczyć je walczyć, udowodnić, że warto żyć, że nawet po takim doświadczeniu można afirmować życie, ruszył kilka dni temu portal www.jestemprzytobie.pl.
„Jest to miejsce, gdzie zamieszczane są wiarygodne informacje, treści sprawdzone pod względem merytorycznym, dotyczące profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów narządów rodnych u kobiet. Chodzi nam o to, żeby, dzięki temu portalowi, kobiety miały kompendium wiedzy o chorobie, bo żeby z nią walczyć, trzeba mieć sporą wiedzę. Drugi nasz cel, to wsparcie psychologiczne, które jest kluczowe w walce z chorobą” – dodaje Elżbieta Więckowska, szefowa Fundacji „Różowa Konwalia” www.jestemprzytobie.pl to miejsce, gdzie można zadać pytania ekspertom, przeczytać prawdziwe historie kobiet, porady psychologów i lekarzy, to miejsce, które pozwoli „naładować akumulatory” przed długą podróżą do zdrowia. Program tworzą organizacje, które wchodzą w skład Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Koalicję RSM współtworzy ponad 40 podmiotów, jej celem jest wypracowanie rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć o połowę umieralność na raka szyjki macicy do 2020 roku.

4.6/5 - (193 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH