Elektroniczna laska pomoże niewidomym

Uczeni z uniwersytetu UTAD opracowali elektroniczną laskę dla niewidomych. „Dzięki specjalnemu systemowi naprowadzania, urządzenie pokieruje jego właściciela dokładnie celu” – zapewniają konstruktorzy.

Prezentacja nowoczesnej laski dla osób niewidomych odbyła się na uniwersytecie UTAD w portugalskim Vila Real. Badacze tej uczelni zaprezentowali prototyp nowego urządzenia opracowanego w ramach projektu „Blavigator”, zapowiadając kontynuację prac nad jego udoskonaleniem.

Badania mammograficzne

Jestem przy Tobie

www.jestemprzytobie.pl

Kiedy słyszysz: „Ma Pani raka” czujesz, że wpadasz w baaardzo głęboką dziurę. Ile byś dała, żeby to nie działo się naprawdę. Ale niestety, każdego dnia w Polsce tysiące kobiet słyszy: To rak szyjki macicy. Ma Pani raka trzonu macicy. Bardzo mi przykro – to rak jajnika. Mam złe wieści – ma Pani raka sromu”. Co wtedy robić? Czy ktoś może pomóc? Czy ktoś może sprawić, żeby to był koszmarny sen, sen z którego można się obudzić?

Delfiny w Fundacji Rosa

Fundacja Rosa uruchomiła nowy długofalowy projekt terapeutyczny dla dzieci – delfinoterapię. W ramach programu niepełnosprawne dzieci oraz ich opiekunowie otrzymują dofinansowanie do specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych w Turcji, organizowanych przez Fundację Dobra Wioska. Z tej szczególnej formy terapii skorzystało już dziecko autystyczne, w najbliższych miesiącach do tureckiego delfinarium wyjadą kolejni mali pacjenci.

Ze szpiczakiem MOŻNA ŻYĆ

Ze szpiczakiem MOŻNA ŻYĆ

Gdy stawką jest życie, warto być niepokornym pacjentem. Wiesława adamiec trzy lata temu sama „zdiagnozowała” u siebie szpiczaka. Kiedy wywalczyła dla siebie życie, założyła fundację carita – żyć ze szpiczakiem, by chorzy byli leczeni w polsce według europejskich standardów.

Reumatoidalne zapalenie stawów - Nierozwiązane problemy terapii

Głos w sprawie RZS

**400 tysięcy Polaków choruje na reumatoidalne zapalenie stawów. Wbrew powszechnej opinii, coraz częściej są to ludzie młodzi i aktywni, którzy z powodu późnego diagnozowania i braku dostępu do właściwej terapii tracą szansę na normalne życie. Obchodzony 12 października Światowy Dzień Reumatyzmu to niepowtarzalna okazja do podjęcia dyskusji na temat sytuacji osób chorych na reumatoidalne zapalnie stawów.**

Wykorzystać każdą sekundę życia

Wykorzystać każdą sekundę życia

Przed spotkaniem wiem o nim tylko tyle, że zdobył pieniądze na wyprawę osób niepełnosprawnych na Kilimandżaro i Elbrus. Sam też zdobywa szczyty i biega w maratonach, choć ma tylko jedno płuco i od 26 lat walczy z kolejnymi nawrotami nowotworu.

Spotykamy się na krakowskim rynku. Piotr Pogon jest szczupły, ma uśmiechniętą, pogodną twarz i plecak przerzucony przez ramię. Wciąż się spieszy, z jednego spotkania na drugie. Po godzinie rozmowy wydaje mi się, że znam go od lat.

Życiorysem Piotra można obdzielić co najmniej kilka osób. Kiedyś miał wszystko: pieniądze, rodzinę, był właścicielem dużej firmy reklamowej. Później stracił wszystko. I znów odzyskał – jak sam mówi – dzięki Annie Dymnej. Pracował w jej fundacji „Mimo Wszystko”, niedawno pomagał Jankowi Meli rozkręcić jego fundację „Poza Horyzonty”.

Opowiada o życiu, walce o każdą jego sekundę. I o tym, co w nim najważniejsze.

Robot naprawi serce

Pierwsze operacje z użyciem powstającego w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu robota kardiochirurgicznego Robin Heart przeprowadzono w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zoperowano dwie świnie domowe.

“Dla mnie to fascynujący dzień, na który czekaliśmy bardzo długo. Wiem na pewno, że tym robotem będzie można operować serce. Jest przyjazny dla chirurga. Przyjemnie się pracuje tą maszyną” – powiedział dyrektor naukowy FRK dr hab. Romulad Cichoń, kardiochirurg od wielu lat operujący z wykorzystaniem robotów medycznych.

Nagrodzone badania

Około miliona euro otrzyma dr Maciej Wojtkowski i jego zespół z UMK w Toruniu oraz jego współpracownicy. Dzięki nagrodzie Europejskiej Fundacji Nauk w Strasburgu będą kontynuować badania nad nowatorskimi metodami diagnostyki okulistycznej.

Dr Maciej Wojtkowski – jako jedyny z Polski – jest wśród 20 tegorocznych laureatów europejskiej Nagrody dla Młodego Naukowca. Jej wysokość jest porównywalna z Nagrodą Nobla.

Metoda nad którą pracował dr Maciej Wojtkowski okazała się najlepsza z dotąd stosowanych w diagnostyce okulistycznej.

Choroby reumatyczne warto leczyć

W Polsce na choroby reumatyczne cierpi około 19% populacji, zarówno dorosłych, jak i dzieci – informuje Federacja Stowarzyszeń Chorych na Choroby Reumatyczne. A są one najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu, niepełnosprawności i kalectwa. Nowoczesne leczenie bardziej się opłaca niż pozorne oszczędzanie na terapii bo pozwala chorym prowadzić aktywne życie.

Współczesne leki hamują rozwój choroby, cierpiący na schorzenia reumatyczne zachowują sprawność, pozwalającą na podjęcie pracy zawodowej. Tym samym nie obciążają budżetu zwolnieniami lekarskimi i rentami – twierdzi Federacja.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH