Elektroniczna laska pomoże niewidomym

Uczeni z uniwersytetu UTAD opracowali elektroniczną laskę dla niewidomych. „Dzięki specjalnemu systemowi naprowadzania, urządzenie pokieruje jego właściciela dokładnie celu” – zapewniają konstruktorzy.

Prezentacja nowoczesnej laski dla osób niewidomych odbyła się na uniwersytecie UTAD w portugalskim Vila Real. Badacze tej uczelni zaprezentowali prototyp nowego urządzenia opracowanego w ramach projektu „Blavigator”, zapowiadając kontynuację prac nad jego udoskonaleniem.

„Elektroniczna laska jest rozwiązaniem bardzo skutecznym dla niewidomych, którzy chcą prowadzić normalne życie i z łatwością przemieszczać się po ulicach. Wyrób tego sprzętu nie wymaga dużych nakładów finansowych” – poinformował Hugo Paredes z departamentu inżynierii uniwersytetu UTAD.

Urządzenie opracowane przez portugalskich uczonych wyposażone jest w antenę oraz elektroniczny odbiornik, które pozwalają sczytać dane z etykietek z kodami umieszczanymi m.in. na budynkach, chodnikach, znakach drogowych czy sygnalizacji świetlnej. Laska automatycznie odczytuje drogę przy zastosowaniu technologii komputerowej, fal radiowych oraz GPS.

„Skonstruowane przez nas urządzenie, które bazuje na szeregu rozwiązań naprowadzających, będzie w najbliższej przyszłości dopracowywane. Spodziewamy się też wdrożenia programu jego masowej produkcji na terenie Portugalii” – dodał Hugo Paredes.
W projekcie badawczym wdrażanym w Vila Real bierze udział kilkudziesięciu uczonych z różnych dziedzin naukowych. W tym roku ich prace nad elektroniczną laską dla niewidomych wsparła lizbońska Fundacja Nauki i Technologii, przekazując kwotę 82 tys. euro.

(Źródło: PAP)

4.8/5 - (98 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH