Łódź: pierwszy w Polsce bank komórek jajowych

Klinika Salve Medica tworzy w Łodzi pierwszy w kraju bank komórek jajowych. Mimo że w Polsce brakuje uregulowań prawnych dotyczących ich dawstwa, jest ono zgodne z dyrektywami Komisji Europejskiej. Właśnie na prawo unijne powołują się łódzcy lekarze.

„Bardzo długo pracowaliśmy nad stworzeniem banku. W ciągu ostatnich trzech lat zrobiliśmy też kilkanaście zabiegów pobrania komórek jajowych od sióstr lub przyjaciółek kobiet, które same nie mają już komórek jajowych. Wszystkie zabiegi zakończyły się powodzeniem, a pary dzięki temu mogą się cieszyć swoim potomstwem” – mówi dr Sławomir Sobkiewicz, kierownik Kliniki Salve Medica.

„Bank komórek jajowych to szansa dla kobiet, którym z powodu wieku wygasła czynność jajników. Mamy wiele pacjentek powyżej 30. roku życia, które nigdy już nie zajdą w ciążę w sposób naturalny. Jest wiele pacjentek, które przeszły leczenie onkologiczne, np. chemioterapię czy radioterapię. Żyją, ale nie mogą mieć dzieci. Wiele pań zgłasza się do nas po przebytych operacjach ginekologicznych. Chętnych na taki dar nie brakuje – wyjaśnia dr Sobkiewicz.

Klinika ma nadzieję, że mieszkanki województwa będą chciały ofiarować swoje komórki jajowe innym kobietom. Oferuje im za to rekompensatę w wysokości 4 tys. zł. Pieniądze wypłacane są za czas poświęcony na konsultacje, branie leków i zabieg.
Cała procedura trwa około półtora miesiąca. Najpierw dawczyni zgłasza się do kliniki, następnie lecznica przeprowadza badania hormonalne i genetyczne. Potem przez 12 dni pacjentka przyjmuje leki hormonalne, które mają pobudzić pracę jajników. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut.

Komórki jajowe można oddać nie więcej niż sześć razy. Dawczynią może zostać każda zdrowa kobieta pomiędzy 22. a 34. rokiem życia, bez nałogów i chorób przewlekłych w rodzinie, np. cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego. Lekarze przeprowadzają też badania w kierunku HIV i żółtaczki.

(Źródło: dzienniklodzki.pl / rynek zdrowia.pl)

5/5 - (173 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH