Tłusta dieta nie jest dobra dla plemników

Zbyt tłusta dieta mysich samców źle wpływa na jakość ich nasienia, a co za tym idzie – zdrowie potomstwa – informuje „New Scientist”.
Jak wynika z badań australijskich naukowców, tłusta dieta może prowadzić do zmian w DNA komórek rozrodczych za pośrednictwem modyfikacji chemicznych, które zmieniają aktywność genów i wytwarzanie białek przez komórki. Te niewielkie zmiany w plemnikach mogą być przyczyną zaburzeń metabolicznych u potomstwa.

Łódź: pierwszy w Polsce bank komórek jajowych

Klinika Salve Medica tworzy w Łodzi pierwszy w kraju bank komórek jajowych. Mimo że w Polsce brakuje uregulowań prawnych dotyczących ich dawstwa, jest ono zgodne z dyrektywami Komisji Europejskiej. Właśnie na prawo unijne powołują się łódzcy lekarze.

IN VITRO na medal

IN VITRO na medal

Nagrodę nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w tym roku otrzymał robert edwards, jeden z twórców metody zapłodnienia in vitro. Problem z poczęciem dziecka dotyczy co 10. Pary na świecie, w polsce co 7. Od 1978 roku dzięki metodzie in vitro na świat przyszło ponad 4 miliony dzieci.

Kontrowersyjne in vitro

**Jak donosi tvn 24, Polska coraz częściej staje się celem podróży przyszłych mam z Niemiec.**

Niemki odwiedzają nasz kraj w celu wykonania zabiegu in vitro. W przeciwieństwie do Niemiec, gdzie prawo jest w tym względzie dosyć restrykcyjne, w Polsce nie ma uregulowań prawnych dotyczących sztucznego zapłodnienia. Niemieckie prawo zabrania np. preselekcji zarodków przed umieszczeniem ich w ciele kobiety. W Polsce takie obostrzenia nie istnieją.

Przeciw in vitro

**Oświadczenie znanego neonatologa prof. Janusza Gadzinowskiego – wojewódzkiego konsultanta ds. neonatologii w Poznaniu, lekarza i kierownika Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – opublikowany na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej, wywołało duże poruszenie. Profesor Gadzinowski w swoim apelu przyłącza się do protestu w sprawie regulacji prawnych in vitro.**

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

**Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w tym roku przyznano Robertowi G. Edwardsowi, za opracowanie metody zapłodnienia in vitro.**

Ten brytyjski fizjolog i pionier medycyny reproduktywnej opracował – we współpracy z chirurgiem Patrickiem Steptoem – metodę, która doprowadziła do przyjścia na świat w 1978 r. pierwszego “dziecka z probówki”. Obecnie Robert Edwards jest emerytowanym wykładowcą Uniwersytetu w Cambridge.
Laureat otrzyma wraz z nagrodą równowartość niemal 5 milionów złotych.

Dzieci jak z taśmy

Kobieta z Kalifornii, która urodziła ośmioraczki, ma już sześcioro starszych dzieci. Zarówno one jak i ośmioraczki zostały poczęte metodą in vitro – twierdzi babcia czternastki, Angela Suleman.

Matka, Nadya Suleman poleciła implantować zarodki pozostałe po poprzednich zapłodnieniach in vitro, ponieważ nie chciała zgodzić się na ich zniszczenie.

Nadya nie ma zamiaru wychodzić za mąż, jednak według babci biologicznym ojcem wszystkich dzieci jest ten sam mężczyzna.

Małżeńskie in vitro

Projekt ustawy biomedycznej, która ostatnio trafiła do konsultacji w parlamencie, przewiduje zapłodnienie in vitro tylko dla małżeństw i to pod warunkiem, że nie są one obciążone chorobami lub upośledzeniem genetycznym, a kobieta nie przekroczyła 40 lat.

Jak informuje “Dziennik” bezwzględną ochroną ma być objęty embrion ludzki; będzie absolutny zakaz jego niszczenia.

Autorzy projektu wprowadzają zakaz sprzedawania, a nawet darmowego przekazywania ludzkich zarodków. W przypadku zapłodnienia in vitro nie będzie wolno obracać ludzkimi gametami (jajeczkami i plemnikami).

In vitro bez refundacji

Nie ma ustaleń rządowych w sprawie refundacji zapłodnienia in vitro. Premier Donald Tusk powiedział, że na razie nie przewiduje rozszerzenia palety procedur finansowanych ze składki zdrowotnej.

– Nie zakładaliśmy – kiedy powstawał mój rząd – że w pierwszych dniach będziemy musieli rozstrzygać tego typu dylematy, dlatego w tej kwestii poszczególni politycy koalicji rządzącej prezentują swoje własne poglądy – podkreślił premier.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH