2010 rok - komentarze...

2010 rok – komentarze…

To będzie ważny rok. Po pierwsze dlatego, że będziemy wybierali prezydenta. Polacy odpowiedzą na kilka pytań. Ocenią obecnego prezydenta – Lecha Kaczyńskiego. Zobaczymy, ile są warte sondaże i badania opinii publicznej. Większość z nich nie daje Lechowi Kaczyńskiemu szans na reelekcję. Zostało jeszcze sporo czasu na poprawę notowań, a poza tym przed poprzednimi wyborami sondaże także nie faworyzowały tego kandydata.

Postulaty bez sensu i pokrycia

Demonstranci w Paryżu, Madrycie i Atenach zapowiadają strajk okupacyjny emblematycznych miejsc aż do skutku. A efektem ma być realizacja postulatów demonstrujących. Protestujących we wszystkich krajach łączy swoista niepolityczność. Nie występują w imieniu jakichś partii. Deklarują polityczną neutralność. Domagają się jednak od aktualnie sprawujących władzę spełnienia swoich żądań. Każdy rząd byłby adresatem tych samych pretensji.

Aby do zimy!

Aby do zimy!

Zimą już będziemy po… Po rocznicy katastrofy smoleńskiej, po ogłoszeniu polskiego raportu w sprawie przyczyn tej katastrofy, po beatyfikacji Jana Pawła Wielkiego, po przejęciu prezydencji w Unii Europejskiej i po wyborach parlamentarnych. Zimą będziemy już w innej Polsce, ale zanim się w niej obudzimy, musimy przetrwać wszystkie wymienione wydarzenia.

Strategiczna wizja potrzebna od zaraz!

Strategiczna wizja potrzebna od zaraz!

Polsce jest potrzebna poważna polityczna debata. Nie zastąpią jej codzienne kłótnie politycznych gladiatorów w radiu i telewizji. Dzisiejsze puste swary oparte głównie na argumentach ad personam i okładaniu się argumentami przygotowywanymi przez partyjnych speców od wizerunku, nie zaspokoją głodu poważnej, merytorycznej dyskusji.

Ważne tematy zastępcze

Ważne tematy zastępcze

Przed 10 kwietnia polska polityka kręciła się wokół tzw. afery hazardowej. Większość energii głównych sił politycznych szło na atakowanie i udowadnianie domniemanych win lub na bronienie partyjnych kolegów i próby pomniejszania problemu. Od samego początku wiadomo było, że niczego w tej sprawie nie da się w Sejmie udowodnić. Nawet związany z PiS szef CBA, który ujawnił naganne rozmowy polityków Platformy z biznesmenami, wiedział, że do przestępstwa nie doszło, choćby z tego powodu, że nie dano politykom czasu na jego popełnienie, bo trzeba było ujawnić przedwcześnie tę sprawę, by jej smród zdążył przed wyborami pogrążyć Platformę i jej liderów.

Narodowa matura

Narodowa matura

Po katastrofie w Smoleńsku nasz polski świat wydaje się być zupełnie inny. Wobec majestatu śmierci wiele spraw nabrało absolutnie nowego wymiaru. Kłótnie umilkły w jednej chwili. Nieufność i pogarda dla wrogów, którymi darzyło się wielu polityków, zamieniły się nagle w szacunek należny przeciwnikowi. Ekstremalna, obraźliwa retoryka ucichła. W jej miejsce pojawiły się słowa współczucia i zwyczajna ludzka solidarność. Nawet w stosunkach z Rosją, od dziesięcioleci darzoną nieufnością, doszły do głosu tony sympatii, serdeczność i gorące słowiańskie serca. Nagle miliony Rosjan i miliony Polaków poczuło jak bardzo jesteśmy do siebie podobni, jak bardzo podobny jest nasz los…

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH