2010 rok - komentarze...

2010 rok – komentarze…

To będzie ważny rok. Po pierwsze dlatego, że będziemy wybierali prezydenta. Polacy odpowiedzą na kilka pytań. Ocenią obecnego prezydenta – Lecha Kaczyńskiego. Zobaczymy, ile są warte sondaże i badania opinii publicznej. Większość z nich nie daje Lechowi Kaczyńskiemu szans na reelekcję. Zostało jeszcze sporo czasu na poprawę notowań, a poza tym przed poprzednimi wyborami sondaże także nie faworyzowały tego kandydata.

Systemy opieki zdrowotnej na świecie - Hiszpania

Systemy opieki zdrowotnej na świecie – Hiszpania

Nie ma idealnych systemów opieki zdrowotnej. Rządy wszystkich państw stale je modernizują, poprawiają jakość ich funkcjonowania, starają się ograniczyć wzrost wydatków. Nie ma jednej recepty, jak taki system powinien wyglądać. W każdym kraju na kształt opieki zdrowotnej wpływa wiele czynników: historia, sytuacja zdrowotna i ekonomiczna oraz, oczywiście, polityka.

Problemy Narodowego Funduszu Zdrowia

Problemy Narodowego Funduszu Zdrowia

Podpisywanie umów z NFZ nie jest pozbawione emocji z obu stron: świadczeniodawcy i płatnika. Różne są przyczyny tworzących się w tym okresie konfliktów. Jedno jest pewne: nie służy to dobrze żadnej ze stron. Traci na tym pacjent, czyli osoba będąca podmiotem całego systemu.

Alain Badiou... Proces prawdy

Alain Badiou… Proces prawdy

Aby dokonywać trafnych i kompletnych analiz rzeczywistości, potrzeba wszechstronności i odpowiedniej wrażliwości na świat. Tylko jak wykształcić w sobie takie połączenie?

U Alaina Badiou może to być romans ze skrajną lewicą i zaangażowanie w ruch komunistyczny. Może to być pasja literaturą i związane z nią talenty pisarskie oraz dramaturgiczne. Może to być wreszcie połączenie studiów nad teorią matematyki z fascynacją antysystemowymi pismami. Ale abstrahując od przyczyn, Alain Badiou krytykując zarówno analityczną jak i postmodernistyczną szkołę filozoficzną, jest obecnie jednym z najsłynniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych filozofów francuskich.

Nowa ustawa o refundacji leków - bunt lekarzy

Nowa ustawa o refundacji leków – bunt lekarzy

Jeśli nie pojawi się kompromis pomiędzy przedstawicielami samorządu lekarskiego, Ministerstwem Zdrowia i NFZ, to lekarze od 1 stycznia na receptach przystawiać będą pieczątki z adnotacją „Refundacja do decyzji NFZ”. Czy pierwszy na taką skalę społeczny sprzeciw lekarzy przyniesie efekt? Czy lekarze wygrają z urzędnikami i pojawią się postulowane przez środowisko zmiany w ustawie?

W chwili, gdy zamykamy ten numer „Świata lekarza”, nadal trwa spór, czy lekarze mają sprawdzać uprawnienia pacjenta do refundacji i za ich niezweryfikowanie ponosić karę finansową. W ten spór – oprócz lekarzy, reprezentowanych przez samorząd lekarski, Ministerstwa Zdrowia i NFZ – został zaangażowany m.in. Trybunał Konstytucyjny, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta, premier. Przypomnijmy, jak do tego doszło.

Chantal Mouffe

Chantal Mouffe – Zwrot na lewo

Dokąd zmierza współczesna demokracja? Czy możliwe jest współdziałanie lewicy i prawicy? Skąd biorą się sukcesy populistów?

W erze kryzysu gospodarczego, manifestacji młodzieży i rozważań nad zaletami i wadami kapitalizmu, coraz większy posłuch zyskują filozofowie krytyczni wobec rzeczywistości, oferujący analizy obecnego stanu rzeczy i propozycje zmian. Chantal Mouffe to jedna z nich – czołowa postać lewicowej filozofii politycznej. W swych rozważaniach nad działalnością państwa i dialogiem na scenie politycznej dowodzi, że filozofia i polityka często idą w parze.
Rewolucjonistka

Kryzys potrzebuje prawdziwych elit

Kryzys potrzebuje prawdziwych elit

Zadaniem każdego państwa jest wykorzystanie do maksimum potencjału społeczeństwa i wybieranie rozwiązań, które nie blokują jego dalszego rozwoju. W przypadku Polski mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Polskie społeczeństwo jest unieruchomione.

Wiele razy wspominałam o nieudolności (a może wręcz niechęci?) państwa do wykorzystywania potencjału ludzkiego. Czy np. zmiana rządu po wyborach coś w tym zakresie zmieni? Nie sądzę. Raz, że próby te są dość nieudolne organizacyjnie, dwa, że tego rodzaju ruchy są natychmiast blokowane przez PO i PiS – zarówno w ich własnych szeregach, jak i na zewnątrz.

Dajemy wędkę

Dajemy wędkę, nie rybę

Ministerstwo Gospodarki nadzoruje m.in. działalność Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu. To ośrodek, który znakomicie wykorzystuje nowoczesne technologie w medycynie. Urządzenia do diagnostyki i leczenia, opracowane przez tamtejszych naukowców, otrzymały wiele krajowych i międzynarodowych nagród. System rehabilitacji kardiologicznej PELETON plus został wyróżniony srebrnym medalem na Międzynarodowym Pokazie Wynalazków i Nowych Technologii INVENTIKA 2010 w Bukareszcie. Te osiągnięcia potwierdzają olbrzymi potencjał polskiej medycyny. Mam nadzieję, że uda się zagwarantować środowisku lekarskiemu środki na dalsze prace badawcze i wdrożeniowe.

Co ma dieta do polityki?

Racjonalne odżywianie i odchudzanie to od lat popularne tematy. Wymieniamy się nowinkami, polecając sobie przepisy i zalecenia dietetyków. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre diety nie mają żadnego potwierdzonego badaniami uzasadnienia, a powodem wprowadzenia pewnych zmian żywieniowych może być nawet polityka!

Kryzys szansą dla nowych pomysłów

Kryzys szansą dla nowych pomysłów

Główne europejskie giełdy kończą ostatnio swoje sesje na plusie. Dobre są też dane makroekonomiczne, m.in. wskaźniki PMI (Purchasing Managers Index) dla krajów strefy euro. Wpływa to stabilizująco także na sytuację na warszawskiej GPW.
Polska jest obecnie w gronie państw o najwyższym wzroście gospodarczym. W trzecim i czwartym kwartale 2011 r. wzrost PKB powinien utrzymać się na poziomie powyżej 4 proc. Powinniśmy skoncentrować się na tym, by utrzymać to tempo i mieć w zanadrzu gotowe rozwiązania antykryzysowe.

W szponach dyktatu mocy

Na razie w Polsce trwa, jak to nazywam, dyktat mocy. Jednak musi nadejść moment, że społeczeństwo dostrzeże, iż obecnie rządzący nie stanowią jedynego źródła porządku w kraju. Ogromne rozwarstwienie społeczne w naszym kraju służy stabilizacji władzy, ale destabilizuje społeczeństwo.

Postulaty bez sensu i pokrycia

Demonstranci w Paryżu, Madrycie i Atenach zapowiadają strajk okupacyjny emblematycznych miejsc aż do skutku. A efektem ma być realizacja postulatów demonstrujących. Protestujących we wszystkich krajach łączy swoista niepolityczność. Nie występują w imieniu jakichś partii. Deklarują polityczną neutralność. Domagają się jednak od aktualnie sprawujących władzę spełnienia swoich żądań. Każdy rząd byłby adresatem tych samych pretensji.

Nowe programy terapeutyczne

Nowe programy terapeutyczne

Kontynuując publikacje na temat sytuacji pacjentów onkologicznych w Polsce, postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie są prace Ministerstwa Zdrowia, związane z wdrażaniem programów terapeutycznych dotyczących chorób onkologicznych. Obchodzony w marcu Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego skłonił nas do zbadania sytuacji chorych na ten nowotwór. Z wiceministrem zdrowia Adamem Fronczakiem oraz dyrektorem Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Arturem Fałkiem rozmawiała Katarzyna Pinkosz.

Bez znieczulenia

Bez znieczulenia

Spadek notowań i znaczne zmniejszenie dystansu między PiS-em a Platformą Obywatelską wynika z kilku przyczyn. Jedną z nich jest reorientacja mediów – myślę tu m.in. o „Gazecie Wyborczej” i TVN – a to w znacznym stopniu jest związane z konfliktem interesów finansowych. Propozycja zmniejszenia składki emerytalnej wysyłanej do OFE oznacza mniejszy udział tych funduszy na giełdzie i spadek wartości akcji, a i Agora, i TVN są graczami giełdowymi. Akcje w tej chwili są, częściowo sztucznie, pompowane przez fundusze emerytalne, które obecnie nie mają – moim zdaniem – najlepszego, czyli bezpośredniego modelu inwestowania w nowe przedsięwzięcia technologiczne czy gospodarcze. Efektem tego jest atak na Tuska, który może wpłynąć na zmianę koncepcji reformy emerytalnej.

Aby do zimy!

Aby do zimy!

Zimą już będziemy po… Po rocznicy katastrofy smoleńskiej, po ogłoszeniu polskiego raportu w sprawie przyczyn tej katastrofy, po beatyfikacji Jana Pawła Wielkiego, po przejęciu prezydencji w Unii Europejskiej i po wyborach parlamentarnych. Zimą będziemy już w innej Polsce, ale zanim się w niej obudzimy, musimy przetrwać wszystkie wymienione wydarzenia.

Polskie Stronnictwo Ludowe o farmacji i opiece medycznej

Polskie Stronnictwo Ludowe – farmacja i opieka medyczna

Rola aptek i farmaceutów jest dla Polski podmiotowa. Leczycie nas – to rola podstawowa. Apteki i farmacja tworzą też znaczący sektor polskiej gospodarki, ważny dla finansów kraju. Obracacie dziesiątkami miliardów złotych rocznie w czternastu tysiącach aptek. Jako minister gospodarki, czuję się za was odpowiedzialny. Muszę znać potrzeby i problemy aptek.

Strategiczna wizja potrzebna od zaraz!

Strategiczna wizja potrzebna od zaraz!

Polsce jest potrzebna poważna polityczna debata. Nie zastąpią jej codzienne kłótnie politycznych gladiatorów w radiu i telewizji. Dzisiejsze puste swary oparte głównie na argumentach ad personam i okładaniu się argumentami przygotowywanymi przez partyjnych speców od wizerunku, nie zaspokoją głodu poważnej, merytorycznej dyskusji.

Benzyna za 5 złotych już na stałe?

Benzyna za 5 złotych już na stałe?

Trudno o optymizm, jak z tygodnia na tydzień ceny benzyny rosną o kilka groszy. Kiedy w końcu została przekroczona magiczna granica pięciu złotych za litr, powstało pytanie: czy to już na stałe, czy to tylko zjawisko przejściowe? Niestety kilka faktów przemawia za tym, aby przyzwyczaić się do wysokich cen benzyny.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH