Maria skłodowska-Curie

Miejsce kobiety jest w laboratorium – Maria skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, która otrzymała nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach. Jej przełomowe odkrycia przyczyniły się do rozwoju nauki, a w szczególności medycyny.

Rok 2011 został uznany przez Sejm RP rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, aby uhonorować setną rocznicę przyznania polskiej badaczce nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu. Z pewnością jest ona jedną z niewielu kobiet, których odkrycia zmieniły oblicze współczesnej nauki. Mało kto jednak wie, jaka była na co dzień. Warto bliżej poznać tę barwną postać.

Nie pozwól  przeminąć młodości

Nie pozwól przeminąć młodości

Stare czasopisma i gazety przepełnione były reklamą nie mniej niż dzisiejsze. Brakowało im koloru i miały mniej środków wyrazu, jednak ich treść i pomysłowość niejednokrotnie bardzo zaskakują.

Ogłoszenia reklamujące dawne środki upiększające charakteryzowała „wiara w cuda”, choć dziś mało co zmieniło się w tej kwestii. W dalszym ciągu reklamy obiecują dość abstrakcyjne rezultaty działania poszczególnych kosmetyków, a my wciąż jesteśmy karmieni mrzonkami. Spojrzenie w przeszłość i zapoznanie się z kosmetycznymi treściami reklamowymi, które przeszły już do historii, osobliwie uświadamia, że ktoś tu wciąż chce jednak „nabić nas w butelkę”.

Co ma dieta do polityki?

Racjonalne odżywianie i odchudzanie to od lat popularne tematy. Wymieniamy się nowinkami, polecając sobie przepisy i zalecenia dietetyków. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre diety nie mają żadnego potwierdzonego badaniami uzasadnienia, a powodem wprowadzenia pewnych zmian żywieniowych może być nawet polityka!

Boehringer Ingelheim

Boehringer Ingelheim – 125 lat firmy

Boehringer Ingelheim jest niemiecką firmą farmaceutyczną założoną przez Alberta Boehringera, z wykształcenia chemika, w 1885 roku. Od tego czasu firma jest własnością rodziny Boehringerów.

Noc muzeów 2011 w Muzeum Farmacji

Noc muzeów 2011 w Muzeum Farmacji

Nocą z 14 na 15 maja warszawskie Muzeum Farmacji otworzyło swoje podwoje w ramach akcji Noc Muzeów. Rok 2011 jest rokiem Marii Skłodowskiej-Curie i tegoroczna Noc Muzeów odbyła się pod takim właśnie hasłem, co wyrażone zostało przy pomocy – trzeba to przyznać – dosyć specyficznego plakatu. Patronka akcji A.D. 2011 świetnie „współgra” z patronką Muzeum Farmacji – Antoniną Leśniewską. Były niemalże rówieśniczkami; obydwie też, jako postaci wyraziste, przysłużyły się umocnieniu pozycji kobiet na płaszczyźnie szeroko pojętej nauki. Tyle że Antonina Leśniewska jest – jak na razie – nieco mniej znana.

butelki apteczne

Historia farmacji – butelki apteczne

Czy w przypadku butelki aptecznej można stwierdzić wyższość treści nad formą, skoro formy tych butelek, co prawda związane z ich treścią w wymiarze funkcjonalnym, liczy się w dziesiątkach setek? W „Kalendarzu Ilustrowanym” na rok 1866 Wacław Szymanowski pisał o butelkach jako ważnym elemencie ustroju społecznego, „nie dla szkła, stanowiącego zewnętrzną ich powłokę, ale dla napoju, który się wewnątrz znajduje”. Butelki bowiem, jak dowodził cytowany autor, „są nieustającym dowodem górowania przymiotów wewnętrznych nad powierzchownością, cnoty nad wdziękami, intelligencyi nad świetnym strojem”.

Noc muzeów w Muzeum Farmacji

Noc muzeów w Muzeum Farmacji

Noc to taka pora, w której wszystko wydaje się bardziej zagadkowe. Muzea natomiast to istne ośrodki tajemniczości. Liczne pomieszczenia i magazyny muzealne kryją wiele sekretów, które choćby częściowo można poznać w czasie akcji Noc Muzeów. Muzeum Farmacji również odkrywa wtedy swoje tajemnice. Jest jedna taka noc w roku, kiedy bezpłatnie można zwiedzać muzea, galerie i inne instytucje kultury, udostępniane są obiekty na co dzień zamknięte, organizowane są koncerty i prezentowane instalacje artystyczne. Ta wyjątkowa noc cieszy się coraz większą popularnością. Co roku notowany jest wzrost zainteresowania prezentowaną ofertą kulturalną.

Medycyna w Muzeum Farmacji (część 2)

Medycyna w Muzeum Farmacji (część 2)

Dawnych przyrządów medycznych jest tak wiele, że postanowiliśmy poświęcić im dwa artykuły. Inspiracją do powstania tych publikacji było powołanie Stowarzyszenia Muzeum Medycyny, którego celem jest stworzenie w Warszawie instytucji muzealnej o profilu medycznym.

Apteczne szyldziki

Apteczne szyldziki

Patrząc na kolorowe naczynia apteczne, analizując wygląd ich szyldzików, można zobaczyć, jak wielkie zmiany zaszły w historii aptekarstwa. Obecnie te bardzo dekoracyjne naczynia można zobaczyć jedynie w muzeach. Zostały one zastąpione przez standardowe pojemniki, podlegające ściśle regulowanym przepisom.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH