Potop - Paweł Merwat

“Potop” Pawła Merwarta – Zagadkowa ikonografia

Lwowska Galeria Sztuki to istny labirynt wypełniony dziełami sztuki. Przy którym z nich warto się zatrzymać?

Odnalezienie ciekawych obrazów na dużej wystawie wymaga sporego wysiłku. Bogactwo i różnorodność zbiorów utrudnia poruszanie się wśród prac.
Lwowska Galeria Sztuki, dawna Galeria Obrazów, nie jest pod tym względem żadnym ewenementem w Europie. Po przeszło stu latach swojego istnienia nadal wydaje się być dla wielu terra incognita.

Arnold Böcklin "Wyspa umarłych"

Arnold Böcklin “Wyspa umarłych”

Bazylea to miasto, które świetnie funkcjonuje pomiędzy trzema państwami: Francją, Niemcami i Szwajcarią. Chociaż jest mniejsze niż Genewa czy Zurych, to w rzeczywistości traktowane jest jako najważniejsze centrum uniwersyteckie i kulturalne. Przykuwa uwagę poszukujących wrażeń nie tylko podczas karnawałowej Morgestraich, ale także w styczniową Noc Muzeów.

James Ensor - Szkielety bijące się o wędzonego śledzia

W sercu Europy: James Ensor – Szkielety bijące się o wędzonego śledzia

Bruksela to miejsce, które w Unii Europejskiej przykuwa uwagę przede wszystkim polityków. Już od kilkudziesięciu lat miasto ma status nowego centrum na starym kontynencie. Nie ma to jednak wyłącznie związku z międzynarodową bazą administracyjną stworzoną na jego obszarze. Źródło tego sukcesu znajduje się również poza polityką.

Średniowieczna uliczka w Gdańsku

Średniowieczna uliczka w Gdańsku

Jest w Gdańsku taka specjalna uliczka. Pochodzi z czasów średniowiecza, jej rekonstrukcja jest dziełem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Można ją zwiedzić, pooddychać tą specyficzną atmosferą dawnych czasów, posłuchać dobiegających odgłosów życia sprzed lat, wręcz zanurzyć się w tym tajemniczym dla nas, ludzi XXI wieku, świecie.

Martwa Natura

Ermitaż

W kolekcjach tworzonych na terenie Rosji nigdy nie brakowało miejsca dla artystów reprezentujących bardzo odmienne kierunki w sztuce. Nieraz okazywano tam duże zainteresowanie zarówno wielkim mistrzom, jak i młodym, intrygującym swą odmiennością twórcom. Dzięki temu w okolicach 60° równoleżnika północnego można znaleźć prawdziwe skarby. Petersburg, miasto trzech, a może nawet czterech imion, to miejsce, które jest różnorodnie postrzegane. Z jednej strony dawna stolica Rosji, wzniesiona na bagnach Newy przez Piotra I, kojarzy się z sentymentalnymi wędrówkami podczas białych nocy, kiedy to w maju i czerwcu następuje niecodzienna metamorfoza miejskich zaułków, wielkich pałaców i wspaniałych mostów. Z drugiej, przez miłośników „Zbrodni i kary” miejsce to postrzegane jest przede wszystkim jako monumentalna, teatralna scenografia do powieści Fiodora Dostojewskiego, który po pobycie w więzieniu, przeobraził swoje miasto z romantycznego zakątka opisanego w opowiadaniu „Białe noce” w mroczną scenerię tragicznych wydarzeń przedstawionych w jego późniejszej książce.

Noc muzeów 2011 w Muzeum Farmacji

Noc muzeów 2011 w Muzeum Farmacji

Nocą z 14 na 15 maja warszawskie Muzeum Farmacji otworzyło swoje podwoje w ramach akcji Noc Muzeów. Rok 2011 jest rokiem Marii Skłodowskiej-Curie i tegoroczna Noc Muzeów odbyła się pod takim właśnie hasłem, co wyrażone zostało przy pomocy – trzeba to przyznać – dosyć specyficznego plakatu. Patronka akcji A.D. 2011 świetnie „współgra” z patronką Muzeum Farmacji – Antoniną Leśniewską. Były niemalże rówieśniczkami; obydwie też, jako postaci wyraziste, przysłużyły się umocnieniu pozycji kobiet na płaszczyźnie szeroko pojętej nauki. Tyle że Antonina Leśniewska jest – jak na razie – nieco mniej znana.

butelki apteczne

Historia farmacji – butelki apteczne

Czy w przypadku butelki aptecznej można stwierdzić wyższość treści nad formą, skoro formy tych butelek, co prawda związane z ich treścią w wymiarze funkcjonalnym, liczy się w dziesiątkach setek? W „Kalendarzu Ilustrowanym” na rok 1866 Wacław Szymanowski pisał o butelkach jako ważnym elemencie ustroju społecznego, „nie dla szkła, stanowiącego zewnętrzną ich powłokę, ale dla napoju, który się wewnątrz znajduje”. Butelki bowiem, jak dowodził cytowany autor, „są nieustającym dowodem górowania przymiotów wewnętrznych nad powierzchownością, cnoty nad wdziękami, intelligencyi nad świetnym strojem”.

Noc muzeów w Muzeum Farmacji

Noc muzeów w Muzeum Farmacji

Noc to taka pora, w której wszystko wydaje się bardziej zagadkowe. Muzea natomiast to istne ośrodki tajemniczości. Liczne pomieszczenia i magazyny muzealne kryją wiele sekretów, które choćby częściowo można poznać w czasie akcji Noc Muzeów. Muzeum Farmacji również odkrywa wtedy swoje tajemnice. Jest jedna taka noc w roku, kiedy bezpłatnie można zwiedzać muzea, galerie i inne instytucje kultury, udostępniane są obiekty na co dzień zamknięte, organizowane są koncerty i prezentowane instalacje artystyczne. Ta wyjątkowa noc cieszy się coraz większą popularnością. Co roku notowany jest wzrost zainteresowania prezentowaną ofertą kulturalną.

Medycyna w Muzeum Farmacji (część 2)

Medycyna w Muzeum Farmacji (część 2)

Dawnych przyrządów medycznych jest tak wiele, że postanowiliśmy poświęcić im dwa artykuły. Inspiracją do powstania tych publikacji było powołanie Stowarzyszenia Muzeum Medycyny, którego celem jest stworzenie w Warszawie instytucji muzealnej o profilu medycznym.

Apteczne szyldziki

Apteczne szyldziki

Patrząc na kolorowe naczynia apteczne, analizując wygląd ich szyldzików, można zobaczyć, jak wielkie zmiany zaszły w historii aptekarstwa. Obecnie te bardzo dekoracyjne naczynia można zobaczyć jedynie w muzeach. Zostały one zastąpione przez standardowe pojemniki, podlegające ściśle regulowanym przepisom.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH