cyrkowiec

CYRKOWIEC

Wędrował z cyrkiem po świecie. No, po Europie. Patrzył, podziwiał. Wreszcie przyjechał z cyrkiem do Ameryki. Był specem od żonglerki. I nagle zamarzyła mu się wolność, którą wtedy w Ameryce dawali jak leci. No to wybrał wolność. Cyrk wrócił do kraju. Bez niego.

Biegunka podróżnych i inne przypadłości

Biegunka podróżnych i inne przypadłości

Częstym problemem osób wyjeżdżających do krajów o niższym standardzie sanitarnym jest biegunka podróżnych. Jest to zespół objawów spowodowanych zakażeniem przewodu pokarmowego. Występuje nawet u 20-50 proc. turystów podróżujących do krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji Południowej i Bliskiego Wschodu. W przeciwieństwie do zwykłych biegunek pochodzenia wirusowego, z którymi mamy do czynienia na co dzień, biegunka podróżnych (diarrhoea viatorum) najczęściej występuje przy zakażeniu bakteryjnym (prawie 80 proc.). Prawie jedna trzecia z nich wywołana jest przez enterotoksyczne szczepy Escherichia coli (ETEC). Rzadziej biegunkę powodują inne bakterie (np. Campylobacter, Salmonella), wirusy i pierwotniaki.

Rodzina na okrasę

Rodzice mieszkający z dziećmi jedzą więcej tłuszczów? – informuje pismo “Journal of the American Board of Family.”

Jak wykazały badania przeprowadzone na 6600 dorosłych przez zespół Heleny Laroche z University of Iowa, w porównaniu z bezdzietnymi, osoby mieszkające z dziećmi zjadały co tydzień dodatkową ilość nasyconych tłuszczów, odpowiadającą mniej więcej pizzy pepperoni. Dziennie było to 4,9 grama tłuszczu, z czego 1,7 grama stanowiły tłuszcze nasycone (wiadomo, że zwiększają one ryzyko chorób serca).

Plaże mogą zabijać

Piękne wybrzeża Ameryki Północnej przyciągają Amerykanów. Ludzie
przeprowadzają się na południowo-wschodnie krańce Stanów Zjednoczonych, kuszące łagodnym klimatem, terenami rekreacyjnymi i pięknem przyrody. Niestety coraz więcej plaż i występujących wzdłuż wybrzeży kolonii mięczaków skażonych jest mikroorganizmami chorobotwórczymi, które mogą powodować m.in. infekcje
wątroby i układu oddechowego, a nawet śmiertelne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH