Szczęście państwowe

Nie wystarczy wzrost gospodarczy, by ludzie czuli się szczęśliwi – muszą mieć jeszcze zaufanie do państwa – wynika z badań doktor Luisy Corrado, wyróżnionych przyznawaną przez Unię Europejska Nagrodą Marii Curie za rok 2007.

Wbrew stereotypowym wyobrażeniom najszczęśliwsi nie są wcale zrelaksowani mieszkańcy ciepłych krajów nad Morzem Śródziemnym. Przeciwnie, Włosi, Grecy, Portugalczycy czy Francuzi mają najniższy odsetek osób szczęśliwych, natomiast aż 80 procent Duńczyków było szczęśliwszych od przeciętnego statystycznie Europejczyka.

Pamięć z humorami

Ludzi często ulegających stresowi lub depresji dotyczy ryzyko pojawienia się problemów z pamięcią o wiele większe, niż ludzi o bardziej pogodnym usposobieniu – stwierdzili naukowcy z USA. Ich badanie pomaga wskazać wczesne sygnały świadczące o chorobie Alzheimera.

Osoby, które są najczęściej niespokojne lub przygnębione, mają o 40 razy większe niż inni ludzie prawdopodobieństwo łagodnego osłabienia zdolności poznawczych – twierdzą autorzy badania. Chodzi o formę utraty pamięci, która często bywa stanem przejściowym pomiędzy normalnym starzeniem się a demencją.

Gen złośnicy

Skłonność kobiet do agresji czy złości ma korzenie genetyczne i zależy m.in. od wariantów jednego z genów regulujących nastrój i emocje – wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

Chodzi tu o gen kodujący receptor 2C dla serotoniny. Serotonina jest związkiem, który pośrednicząc w komunikacji komórek nerwowych odgrywa ważną rolę w regulacji pracy mózgu i wpływa m.in. na nasz nastrój i emocje, również złość i zachowania agresywne.

Nastolatki chcą wiedzieć więcej o seksie

Zdaniem blisko 77% młodych ludzi szkoła powinna odgrywać aktywna rolę w szerzeniu oświaty seksualnej. 16,5% badanych było temu przeciwnym, natomiast 6,8% nie miało zdania na ten temat.

Takie wyniki podaje Astra Youth – grupa młodych aktywistów działających na rzecz zdrowia reprodukcyjnego oraz praw seksualnych w regionie Europy Środkowo – Wschodniej, po przeprowadzeniu badań w Armenii, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Macedonii, Polsce, Serbii, Czarnogórze oraz na Słowacji, Cyprze i Litwie.

Plaże mogą zabijać

Piękne wybrzeża Ameryki Północnej przyciągają Amerykanów. Ludzie
przeprowadzają się na południowo-wschodnie krańce Stanów Zjednoczonych, kuszące łagodnym klimatem, terenami rekreacyjnymi i pięknem przyrody. Niestety coraz więcej plaż i występujących wzdłuż wybrzeży kolonii mięczaków skażonych jest mikroorganizmami chorobotwórczymi, które mogą powodować m.in. infekcje
wątroby i układu oddechowego, a nawet śmiertelne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH