Gen złośnicy

Skłonność kobiet do agresji czy złości ma korzenie genetyczne i zależy m.in. od wariantów jednego z genów regulujących nastrój i emocje – wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

Chodzi tu o gen kodujący receptor 2C dla serotoniny. Serotonina jest związkiem, który pośrednicząc w komunikacji komórek nerwowych odgrywa ważną rolę w regulacji pracy mózgu i wpływa m.in. na nasz nastrój i emocje, również złość i zachowania agresywne.

Jak wykazały wcześniejsze badania na ludziach i zwierzętach, im aktywniej działa serotonina, tym mniejszy jest poziom agresji i złości.

Aby sprawdzić czy związek ten zależy od genów naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgu przeprowadzili badania w grupie 550 niespokrewnionych kobiet o europejskim pochodzeniu. Wszystkie pacjentki poddano standardowym testom oceniającym poziom agresji i wrogości.

Analizy ujawniły, że kobiety, które posiadały jedną lub dwie zmiany w genie kodującym receptor 2C dla serotoniny były mniej wrogo nastawione do świata oraz miały niższy poziom agresji i złości, niż pacjentki z niezmienionymi wariantami tego genu.

Zdaniem autorów pracy, najnowsze odkrycie może pomóc w przyszłości oceniać predyspozycje kobiet do różnych schorzeń, które mają związek z przeżywaniem negatywnych emocji. Osoby, które cechuje nasilona agresja i wrogie nastawienie do świata są bardziej narażone m.in. na takie choroby, jak nadciśnienie, choroby serca i zaburzenia w metabolizmie glukozy, przypomina prowadzący badania dr Indrani Halder.

4.3/5 - (312 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH