aromaterapia

Aromaterapia – olejki eteryczne dla ducha i ciała

Zapachy potrafią przywołać miłe wspomnienia i sprawić, że stajemy się pogodniejsi, zrelaksowani i bardziej optymistycznie patrzymy na świat. Tę magię wykorzystuje aromaterapia, która zapachami leczy duszę i ciało.

Czerwone

Czerwone, zmęczone, suche oczy

Oczy dostarczają naszemu mózgowi 85 proc. wiedzy o świecie. Wykorzystują przy tym 2/3 wszystkich bezpośrednio łączących z mózgiem połączeń nerwowych. W proces analizy sygnałów odbieranych przez narząd wzroku zaangażowane jest aż 10 proc. wszystkich komórek mózgowych.

Przyczyny bólu stawów

Przyczyny bólu stawów

Ból stawów najczęściej jest uporczywą i przewlekłą dolegliwością. W zależności od przyczyny, może się nasilać rano, po nocnym odpoczynku lub po długiej dziennej aktywności. Od rodzaju choroby zależy, czy ból dotyczy tylko jednego, czy kilku stawów.

Eliksir młodości - mity a prawda

Eliksir młodości – mity a prawda

Tabletka młodości, krem przywracający nam cerę dwudziestolatki to mity… Im wcześniej to zrozumiemy, tym lepiej. Ale czy przyjąć z godnością swoją starzejącą się skórę, i zaakceptować znaki upływającego czasu? A może już od dziś rozpocząć specjalną terapię?

Mamo

Mamo, wszystko mnie swędzi

Do tej pory nie udało się wyjaśnić przyczyny obserwowanego w ostatnich dziesięcioleciach wzrostu zachorowań dzieci na atopowe zapalenie skóry (AZS). Jedni obwiniają za to genetykę, inni coraz bardziej zanieczyszczone środowisko naturalne.

Piękny biust bez skalpela

Piękny biust bez skalpela

Piersi kobiece to symbol zmysłowości, powabu, seksu, ale też macierzyństwa. Były i są inspiracją twórczą dla artystów: malarzy, rzeźbiarzy, poetów. Prawie każda kobieta traktuje swój biust jako ważny element urody, a dla większości mężczyzn jest to najbardziej podniecająca część kobiecego ciała.

Receptory chemokinowe

**Nadzieję na skuteczną walkę z wirusem HIV naukowcy upatrują w badaniach genetycznych.**

Część populacji ma mutacje w genach kodujących receptory chemokinowe, które nie pozwalają na przyłączenie do nich wirusa. Naukowcy pracują nad stworzeniem takiego systemu, który ma całkowicie zablokować produkcję receptorów chemokinowych. W tym celu wprowadza się do prekursorowych komórek krwiotwórczych geny, które kodują specjalny rodzaj kwasów nukleinowych, zwanych shRNA. Wstępne wyniki tych badań są bardzo obiecujące. (aw)

Walka z uzależnieniami

Coraz więcej jest naukowych dowodów na to, że niektóre geny są współodpowiedzialne za wystąpienie takiego czy innego uzależnienia. Ta współodpowiedzialność jest bardzo duża, szacuje się ją na 40-50 proc. Drugą sprawą są tzw. czynniki środowiskowe, czyli to wszystko, co człowieka w życiu spotyka: trudne wydarzenia życiowe, szczególnie sytuacje utraty, duże stresy…

Gen długiego życia

Udało się zidentyfikować gen, który pozwala żyć dłużej na niskokalorycznej diecie – informuje “Nature”.

Od dawna wiadomo, że zwierzęta – muchy, myszy czy psy – żyją wyraźnie dłużej na diecie niskokalorycznej, niż obficie karmione. Choć nie ma pewności, że pełnowartościowe posiłki o obniżonej kaloryczności przedłużają życie także ludziom, wiele osób stosuje taką dietę.

Gen złośnicy

Skłonność kobiet do agresji czy złości ma korzenie genetyczne i zależy m.in. od wariantów jednego z genów regulujących nastrój i emocje – wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

Chodzi tu o gen kodujący receptor 2C dla serotoniny. Serotonina jest związkiem, który pośrednicząc w komunikacji komórek nerwowych odgrywa ważną rolę w regulacji pracy mózgu i wpływa m.in. na nasz nastrój i emocje, również złość i zachowania agresywne.

Puls białka

Białko obecne w ściankach naczyń “wyczuwa” szybki, pulsacyjny przepływ krwi i na tej podstawie reguluje aktywność genów wpływających na ciśnienie krwi – zaobserwowali naukowcy z USA. Zdaniem autorów artykułu na łamach pisma?
“Developmental Cell”, odkrycie to może pomóc w rozwoju nowych metod leczenia i prewencji miażdżycy naczyń.

Polski test na raka

Test genetyczny, ułatwiający ratowanie życia osobom chorym na raka prostaty, opracowali szczecińscy naukowcy. Stało się to możliwe dzięki odkryciu przez nich genu, którego uszkodzenie jest podłożem tego raka.

Dr Cezary Cybulski i naukowcy z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie odkryli w genie odpowiadającym za naprawę DNA (Chek2) duży ubytek, który sprzyja rozwojowi raka prostaty i prowadzi do utrwalenia niekorzystnych zmian w całej populacji komórek.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH