Trzy geny raka

Trzy geny, których mutacje są odpowiedzialne za rozwój niektórych typów raka piersi, zidentyfikował zespół prof. Jana Lubińskiego z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie – informuje “Kurier Szczeciński”.

Do tej pory wysoką predyspozycję do nowotworów dziedzicznych wykrywano testami DNA, badając zmiany w pojedynczych genach. Mutacja w obrębie genu BRCA1 wskazywała na przykład na ponad 50. proc. ryzyko zapadnięcia na raka piersi. Kiedy szczeciński zespół przebadał kilkanaście wyselekcjonowanych genów u ok. 2000 kobiet z rakiem piersi i 3000 kobiet z tzw. grupy kontrolnej, okazało się, że nagromadzenie u jednej osoby kilku szczególnych zmian tzw. niskiego ryzyka w genach BRCA1, CHEK 2 lub CY1B1 oznacza wysokie, bo sięgające 30 proc. ryzyko raka piersi.

To przełomowe odkrycie. Jak czytamy w objaśnieniu, takie zidentyfikowane układy genetyczne występują u ok. 100 tys. Polek i są przyczyną kilkaset zachorowań w roku na raka piersi. Ok. 40 proc. ich rozwija się w młodym wieku. Zdaniem szczecińskich naukowców, należy rozważyć, czy nowe testy DNA nie powinny być przeprowadzane u każdej dorosłej kobiety.

Wyniki swoich badań polscy naukowcy zaprezentowali w Szwecji, na konferencji naukowej w Lund.

4.9/5 - (206 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH