Praktyczne aspekty leczenia szpiczaka

Praktyczne aspekty leczenia szpiczaka

W dniach 7-8 stycznia 2011 roku w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Current and Future Perspectives of MM Treatment” poświęcona szpiczakowi mnogiemu, połączona ze spotkaniem Polskiej Grupy Szpiczakowej.

Receptory chemokinowe

**Nadzieję na skuteczną walkę z wirusem HIV naukowcy upatrują w badaniach genetycznych.**

Część populacji ma mutacje w genach kodujących receptory chemokinowe, które nie pozwalają na przyłączenie do nich wirusa. Naukowcy pracują nad stworzeniem takiego systemu, który ma całkowicie zablokować produkcję receptorów chemokinowych. W tym celu wprowadza się do prekursorowych komórek krwiotwórczych geny, które kodują specjalny rodzaj kwasów nukleinowych, zwanych shRNA. Wstępne wyniki tych badań są bardzo obiecujące. (aw)

Witaj grypo

Jesień jest najlepszym momentem na zaszczepienie się przeciwko grypie. Eksperci zwracają uwagę, że ubiegłoroczne szczepienie nie zapewnia już odporności. Konieczność powtarzania zabiegu co roku bierze się stąd, że wirus grypy jest zdolny do mutacji.

Warto pamiętać, że szczepiąc się przeciw grypie blokujemy też możliwość podwójnego zakażenia, nałożenia się infekcji wirusem ptasiej grypy H5N1 i panującym w danym sezonie wirusem zwykłej grypy.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH