Jaskra nie śpi!

V edycja akcji społecznej „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” w ramach Światowego Tygodnia Jaskry w tym roku odbędzie się w dniach 7-13 marca 2021 roku.

Czym jest Światowy Tydzień Jaskry?

To międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie wiedzy o jaskrze oraz efektywniejsze diagnozowanie choroby we wczesnych stadiach jej rozwoju.

Jak chirurgia chroni nerw wzrokowy?

Specjaliści szacują, że jaskrą dotkniętych jest w Polsce 750 do 900 tys. osób. Ale leczy się niespełna połowa. Wiele nie wie, że choruje, ponieważ na badania zgłaszają się dopiero wówczas, gdy choroba poczyniła nieodwracalne zmiany.

Jaskra to choroba, która uszkadza nerw wzrokowy. Wychodzi on z gałki ocznej, pośredniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych z oka do kory wzrokowej mózgu.

Badania dla wszystkich

Kalendarz badań – Badania dla wszystkich

Wczesne wykrycie wielu groźnych chorób daje szansę na ich całkowite wyleczenie! Zadbaj o siebie i swoje zdrowie nie tylko poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu i racjonalne odżywianie się, ale także poprzez regularne odwiedzanie lekarza i wykonywanie badań profilaktycznych.

Badania dla mężczyzn

Kalendarz badań – Badania dla mężczyzn

Każdy mężczyzna po dwudziestce raz w miesiącu sam powinien zbadać swoje jądra, a co trzy lata badanie to powinien przeprowadzić lekarz.

Powinien sprawdzić, czy wielkość jąder nie zmieniła się, czy nie ma obrzęku, wyczuwalnych zgrubień, guzków itp. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie we wczesnym stadium nowotworu jąder.

Po pięćdziesiątce
Co roku mężczyźni po pięćdziesiątce powinni wykonywać tzw. badanie per rectum (przez odbyt), które pozwala lekarzowi określić wielkość gruczołu krokowego i wcześniej rozpocząć ewentualne leczenie łagodnego przerostu stercza.

Glaucoma - jaskra (praktyczny angielski)

Glaucoma – jaskra (praktyczny angielski)

Glaucoma is an eye disorder in which damage to the optic nerve leads to progressive, irreversible vision loss. It causes complete blindness if untreated.

Glaucoma is the second leading cause of blindness worldwide and is six to eight times more common in African-Americans. It is a neurodegenerative disease characterized by the slow degeneration of retinal ganglion cells and their axons. The
leading risk factor for the loss of the retinal ganglion cells and development of the optic nerve atrophy is the elevated intraocular pressure.

Czerwone

Czerwone, zmęczone, suche oczy

Oczy dostarczają naszemu mózgowi 85 proc. wiedzy o świecie. Wykorzystują przy tym 2/3 wszystkich bezpośrednio łączących z mózgiem połączeń nerwowych. W proces analizy sygnałów odbieranych przez narząd wzroku zaangażowane jest aż 10 proc. wszystkich komórek mózgowych.

Choroby starcze oczu

Choroby oczu związane ze starzeniem można podzielić na schorzenia dotyczące aparatu ochronnego oka, dotyczące samej gałki ocznej oraz naczyniowe.

Mówiąc o schorzeniach dotyczących aparatu ochronnego oka, myślę o powiekach, spojówkach, o drogach łzowych itp. Ta grupa schorzeń ma swoje skutki estetyczne, ale i funkcjonalne. Można tu wymienić podwijanie, odwijanie powiek, niedrożność dróg łzowych, odłączanie się punktu łzowego od powierzchni gałki ocznej.

Druga grupa schorzeń to schorzenia dotyczące samej gałki ocznej. Najpopularniejszym z nich jest zaćma, która jest charakterystyczna dla ludzi starszych, ale może też występować w innym wieku (np. zaćma młodzieńcza, wrodzona). Zaćma starcza polega na zmianie budowy białek w soczewce oka. Z przezroczystej formy białka staje się formą nieprzezroczystą, mętnieje, co powoduje upośledzenie widzenia, a nawet ślepotę. Jest to jednak ślepota odwracalna – usunięcie zaćmy przywraca funkcję widzenia.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH