Sprawdź, czy nie masz jaskry!

Jaskra to podstępna choroba. Zazwyczaj rozwija się powoli i bezobjawowo. Niemal niezauważalnie może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. By temu zapobiec, konieczne jest jej wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.

Zapraszamy na badania przesiewowe, które będzie można wykonać bezpłatnie 16 marca 2019, w ramach Dnia Otwartego w Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.

Jaskra, powszechny złodziej wzroku

Jaskra to termin określający kilkanaście jednostek chorobowych prowadzących do zaniku nerwu wzrokowego w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Różnią się one częstością występowania, czynnikami ryzyka, objawami, rokowaniami i metodami leczenia. Mają jednak wspólny mianownik – prowadzą do nieodwracalnej ślepoty.

Do 2020 roku na jaskrę na świecie cierpieć będzie niemal 80 mln osób, z czego aż 11 mln utraci z jej powodu wzrok. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w krajach rozwiniętych schorzenie to jest drugą przyczyną ślepoty, zaraz po zaćmie. W Polsce problem dotyczy około 800 tys. osób.

Konieczne badania przesiewowe

Niestety, większa część z nich jest świadoma schorzenia ze względu na jego bezobjawowy przebieg. O samej chorobie również wiemy niewiele. Choć wzrok to najważniejszy zmysł człowieka, większość z nas nigdy nie badała go w kierunku jaskry! Tymczasem okuliści alarmują: niemal 70% przypadków choroby w Polsce wykrywanych jest zbyt późno, by uratować wzrok, nawet pomimo intensywnego leczenia. Kiedy objawy jaskry zauważa już sam pacjent, cofnięcie zmian chorobowych jest niemożliwe.

Jedynym wyjściem z sytuacji są regularne badania w kierunku jaskry. Umożliwiają jej wykrycie we wczesnym stadium. Wbrew obiegowym opiniom, jakoby jaskra była jedynie chorobą osób w wieku podeszłym, powinny je wykonywać osoby już po 35. roku życia. Szczególnie często badać powinny się osoby z grupy podwyższonego ryzyka, a więc te z obciążonym jaskrą wywiadem rodzinnym, a także cierpiące na wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, cukrzycę, czy migrenę i bóle głowy.

Bezpłatne badania w CMO Laser prof. Szaflika

Klinika prof. Jerzego Szaflika już 16 marca 2019 organizuje Dzień Otwarty, w ramach którego będą miały miejsce bezpłatne konsultacje z okulistami i badania przesiewowe w kierunku jaskry. Odbędą się one w placówce Kliniki, w Warszawie przy ul. Dolańskiego 2. Na badanie zaproszone są wszystkie osoby, u których nie zdiagnozowano dotąd jaskry i które przez ostatni rok nie odwiedzały okulisty. Nie jest konieczne posiadanie skierowania. Badanie nie wymaga przygotowania się, ale osoby noszące soczewki kontaktowe proszone są o ich zdjęcie przed jego rozpoczęciem.

Dzień Otwarty w CMO Laser

Klinika organizuje dni otwarte w ramach Światowego Tygodnia Jaskry. Przypada on w tym roku na 10-16 marca. Jest on częścią akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”, realizowanej przez PTO i Sekcję Jaskry PTO przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. CMO Laser co roku wspiera tę akcję PTO, przyczyniając się do zwiększenia świadomości pacjentów na temat jaskry i wzrostu wykrywalności choroby we wczesnym stadium.

Obowiązują zapisy telefoniczne:
+48 22 654-68-06
+48 22 654-67-81
+48 22 826 65 66

informacja prasowa: Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” 

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH