Bezsenność i inne zaburzenia snu

Sen w życiu człowieka jest niezbędny. Pomaga zregenerować organizm zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Philips o roku prowadzi badania oceniające jakość snu. Jakie są wnioski z najnowszego raportu?

Raport “The Global Pursuit of Better Sleep Health”, przygotowany na Światowy Dzień Snu, pokazuje alarmujące wyniki. Niemal połowa badanych przyznaje, że jakość ich snu się pogorszyła. A ponad 1/3 zmaga się z bezsennością.

Wyniki corocznej ankiety dotyczącej snu

Ponad ¾ ankietowanych (77%) dorosłych uznało, że sen ma wpływ na ich zdrowie. Przy czym 62% stwierdziło, że śpi tylko „dość dobrze”. Natomiast aż 44% osób przyznało, że ich sen uległ pogorszeniu w ciągu ostatnich pięciu lat. 8 na 10 osób z kolei chce poprawić jakość swojego snu. Jednak większość z nich nie szuka pomocy u lekarzy. Badanie wykazało również, że 76% dorosłych ankietowanych doświadcza co najmniej jednego wymienionego stanu, który ma negatywny wpływ na ich sen. Najczęstszaz jest bezsenność (37%) i chrapanie (29%). Dane te są szczególnie niepokojące, ponieważ wskaźniki te wzrosły w porównaniu z poprzednim badaniem z 2018 r.. Wtedy 26% osób zgłosiło bezsenność, a 21% chrapanie.

Zdrowy sen

Sen ma niezwykły pozytywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, nastrój, poziom koncentracji czy odporność naszego organizmu. Dlatego też wyniki najnowszego raportu mogą budzić pewien niepokój.

Michał Grzybowski, dyrektor Działu Zaburzeń Snu i Oddychania w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w Philips:

Obecnie na świecie żyją setki milionów osób, które nie są zadowolone z jakości swojego snu. Duża część z nich boryka się dodatkowo z różnymi zaburzeniami snu. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo sen wpływa na jakość ich życia. Człowiek wyspany jest mniej zestresowany, bardziej zadowolony z życia. Dlatego poprawa nawyków związanych ze snem jest kluczem do poprawy jakości życia.

Deprywacje snu

Zaburzenia snu nie tylko są powiązane z naszym codziennym samopoczuciem i ilością energii, którą dysponujemy każdego dnia. Wykazują również wysoką korelację z zapadalnością na takie choroby cywilizacyjne, jak depresja, otyłość, cukrzyca, choroby serca, udar, a nawet niektóre choroby nowotworowe.

Bezdech senny

Bezdech senny może dotyczyć nawet 2 milionów osób w Polsce. Osoby cierpiące na tę chorobę, podczas snu przestają oddychać. Może do tego dochodzić nawet kilkadziesiąt razy na godzinę. W konsekwencji pacjenci są chronicznie niewyspani, chociaż przespali np. 8 godzin.

informacja prasowa: Fleishman Hillard  
Rate this post

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH