Grecki zespół SyNoesis, zwycięzca w kategorii Biotech, opracował i opatentował nowatorską metodę leczenia choroby Parkinsona (PD). Lek może okazać się skuteczny w leczeniu także innych chorób mózgu. Co jeszcze odkryły
najlepsze europejskie start-upy z obszaru medycyny i ochrony zdrowia?
Wszystkie start-upy wzięły udział w profesjonalnym programie mentoringowym oraz otrzymały kompleksowe wsparcie akceleracyjne w ramach współpracy z EIT Health. Zwycięzcy konkursu European Health Catapult otrzymali nagrody o łącznej wartości 135 tys. euro, przepustkę do ubiegania się o dalsze wsparcie finansowe i „katapultę” w kierunku szybkiego urynkowienia projektów.
Domowe rozpoznanie bezdechów sennych
Szwajcarski start-up Sleepiz, wyróżniony w kategorii Digital Health, opracował urządzenie oparte na sygnałach bezprzewodowych. Sleepiz bezdotykowo mierzy parametry życiowe pacjenta, umożliwiając domowy monitoring snu i rozpoznawanie np. bezdechów sennych, na które cierpi około 1 miliarda ludzi na świecie, z czego aż 80% jest niezdiagnozowanych, co w wielu przypadkach prowadzi do zaburzeń rytmu serca czy cukrzycy.
Radiowe sterowanie mikroskopijnymi obiektami
Francuski zespół Aenitis, zwycięzca w kategorii Medtech, przedstawił opatentowane urządzenia wykorzystujące fale ultradźwiękowe do sterowania mikroskopijnymi obiektami, np. czerwonymi ciałkami krwi.
Leczenie infekcji intymnych
Nagrodę Publiczności otrzymał projekt Gedea Biotech – nieantybiotykowego leczenia infekcji intymnych u kobiet.
Balazs Furjes, dyrektor zarządzający EIT Health InnoStars:
Start-upy są bardzo ważną częścią ekosystemu innowacji, który tworzymy. W ramach EIT Health łączymy młodych innowatorów z najlepszymi uczelniami medycznymi, firmami technologicznymi i centrami badawczo-rozwojowymi, pomagając komercjalizować przełomowe rozwiązania medyczne. Start-upy, z którymi pracujemy, tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają opiekę medyczną, doskonale rozpoznają wyzwania medyczne i coraz lepiej na nie odpowiadają.
Medycyna przyszłości
Coraz więcej rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, cloud computing czy big data jest z powodzeniem testowanych w szpitalach europejskich, na uczelniach medycznych i powoli komercjalizowanych dzięki współpracy
z największymi firmami medycznymi.
Co będzie miało największy wpływ na opiekę zdrowotną w ciągu najbliższych dziesięciu lat?
- 35% – druk 3D
- 30% – rozwiązania biotechnologiczne i genetykę molekularną (CRISPR)
- 25% – technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości
- 10% robotyka
informacja prasowa: NewsrmTV