Płytki krwi przyspieszają regenerację po zabiegu stomatologicznym

Fibryna bogatopłytkowa (PRF – ang. Platelet Rich Fibrin) jest koncentratem płytek, pobieranym z krwi własnej pacjenta.
Jak powstaje PRF?

Zastosowanie PRF w wielu przypadkach upraszcza procedurę chirurgiczną i przyspiesza gojenie tkanek twardych i miękkich. Stomatolodzy coraz częściej polecają zastosowanie tej metody swoim pacjentom. Fibryna bogatopłytkowa powstaje przez pobranie od pacjenta krwi żylnej w ilości ok. 10 ml, która później jest poddana procesowi odwirowania.

Skład fibryny bogatopłytkowej

Preparat składa się z osocza w górnej części, właściwego skrzepu fibrynowego w części środkowej i krwinek czerwonych na dnie probówki.

Anna Stankiewicz, specjalistka chirurgii stomatologicznej z NZOZ Max -Dent w Białymstoku:

Proces wytworzenia matrycy fibrynowej trwa ok. 10 minut, dlatego najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie zabiegu i moment pobrania krwi. Uzyskany materiał musi zostać szybko wykorzystany ze względu na koagulację skrzepu fibrynowego.

Przy jakich zabiegach stosuje się PRF?

Ze względu na regeneracyjny potencjał PRF jest rekomendowany zarówno w chirurgii tkanek miękkich, jak i twardych. Preparat fibryny bogatopłytkowej, ze względu na stosunkowo niską cenę, łatwość pobrania i aplikacji znajduje coraz szersze zastosowanie w chirurgii głowy i szyi.

Ekstrakcja zęba

Powstające ubytki tkanek twardych i miękkich, jako naturalne następstwo ekstrakcji, w istotny sposób ograniczają odbudowę prawidłowego zwarcia i rehabilitację narządu żucia. Badania wykazały, że fibryna bogatopłytkowa istotnie wspomaga procesy regeneracyjne. Może być z powodzeniem stosowana samodzielnie, bądź w połączeniu z biomateriałem do augmentacji ubytków kości powstałych po usunięciu zęba, wyłuszczeniu torbieli bądź po zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba.

Gojenie ran pooperacyjnych

PRF może również korzystnie wpływać na gojenie rany pooperacyjnej po usunięciu zatrzymanych trzecich zębów trzonowych.

Anna Stankiewicz, specjalistka chirurgii stomatologicznej z NZOZ Max -Dent w Białymstoku:

Badania wykazały, że trzy miesiące po zabiegu u pacjentów, u których zastosowano fibrynę bogatopłytkową, stwierdzono bardziej zmineralizowaną tkankę kostną. Płytsze były również szczeliny dziąsłowe na dystalnej powierzchni drugich trzonowców w porównaniu z grupą kontrolną. Ponadto, w grupie pacjentów z PRF zaobserwowano mniejszy obrzęk, ból i szczękościsk we wczesnym okresie pozabiegowym.

Szerokie zastosowanie fibryny bogatopłytkowej

Zastosowanie PRF zmniejsza ryzyko powstawania poekstrakcyjnego zapalenia kości (suchego zębodołu). Implantacja fibryny bogatopłytkowej zapewnia wytworzenie pełnowartościowej kości w miejscu biorczym. Szczególnym zastosowaniem dla PRF są zabiegi okołoimplantacyjne. Rekomendowane jest rutynowe zastosowanie jej w celu wypełnienia zębodołu, gdy planowany jest zabieg wszczepienia implantu. Fibryna bogatopłytkowa zmniejsza zjawisko poekstrakcyjnej resorpcji kości wyrostka zębodołowego i zapewnia tym samym lepsze warunki do implantacji.

informacja prasowa: NewsrmTV
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH