papierosy dym_PAP

Aerozol z e-papierosów szkodzi płucom?

Wątpliwości wokół e-papierosów jest coraz więcej. Są stosunkowo nowym produktem i w związku z tym nie jest możliwe poznanie ich długofalowego oddziaływania na organizm. Jednak wciąż powstają kolejne badania sprawdzające, jak wdychanie aerozolu z e-papierosów wpływa na zdrowie.

Rok temu ukazała się w „American Journal of Physiology – Lung Cellular and Molecular Physiology” praca grupy naukowców,

Zerwać z nałogiem

Papierosy…zerwać z nałogiem

Warto próbować namawiać pacjentów do walki z paleniem. Trzeba jednocześnie pamiętać, żeby do niczego nie zmuszać. Osoba uzależniona od nikotyny sama musi być przekonana o tym, że chce zacząć życie bez dymka.

Nie ma nic prostszego od rzucenia palenia – robiłem to już tysiące razy – te słowa pisarza, Marka Twaina, dotyczą większości palaczy. Palenie papierosów (a właściwie zawarta w nich nikotyna) uzależnia w trzech aspektach: fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Przynosi rozluźnienie w sytuacjach stresowych – staje się swoistym wsparciem emocjonalnym. Uzależnienie od nikotyny bywa tak silne, że czasem żadne rozmowy z lekarzem, statystki umieralności, filmy, zdjęcia, napisy na paczkach papierosów, nie są w stanie przekonać palacza do zerwania z nałogiem.

bol zatok

Ból zatok

Zatkany nos, gęsty katar, uciskający ból głowy, okolic skroni, nasilający się przy pochylaniu, gorączka – to najczęstsze objawy zapalenia zatok. Nie lekceważmy ich, ponieważ zaniedbanie leczenia stanów zapalnych zatok może prowadzić do powikłań, wymagających interwencji chirurga.

Czerwone

Czerwone, zmęczone, suche oczy

Oczy dostarczają naszemu mózgowi 85 proc. wiedzy o świecie. Wykorzystują przy tym 2/3 wszystkich bezpośrednio łączących z mózgiem połączeń nerwowych. W proces analizy sygnałów odbieranych przez narząd wzroku zaangażowane jest aż 10 proc. wszystkich komórek mózgowych.

Jak zadbać o oczy?

Jak zadbać o oczy?

Do aptek coraz częściej trafiają pacjenci, skarżący się na problemy z oczami. Codzienna praca przed komputerem, wielogodzinne oglądanie telewizji, niska wilgotność powietrza – mogą stanowić przyczynę podrażnień gałki ocznej.

Koniec z papierosami

Koniec z papierosami

Nikotynizm, oprócz tego, że jest formą uzależnienia, stanowi także jeden z najczęstszych czynników ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych. Warto więc jak najszybciej podjąć walkę nałogiem.

Grypa sezonowa

Grypa sezonowa

Gdy nadchodzi jesień, w aptece coraz częściej pojawiają się pacjenci, którzy skarżą się, że dopadła ich grypa. Należy jednak ostrożnie podchodzić do takich deklaracji, bowiem nie w każdym takim przypadku mamy do czynienia z grypą w rozumieniu rozpoznania medycznego.

Skóra nadreaktywna

Skóra nadreaktywna

W dermatologii i kosmetologii skóra wrażliwa to taka, która nadmiernie reaguje na różnorodne bodźce. Wrażliwość ta uwidacznia się dużo szybciej i intensywniej niż w przypadku skóry normalnej.

Papieros na ławie oskarżonych

Papieros na ławie oskarżonych

W Polsce na choroby wywołane paleniem tytoniu umiera rocznie ponad 80 tys. osób. Nałóg palenia wyraźnie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, nowotworów złośliwych i przewlekłych chorób układu oddechowego. Jest przyczyną ponad 90 proc. przypadków raka płuc, 65 proc. przypadków raka krtani i gardła oraz 30 proc. przypadków raka trzustki. W Polsce palenie papierosów odpowiedzialne jest za prawie połowę przedwczesnych zgonów osób w średnim wieku. Żaden inny czynnik nie ma tak negatywnego wpływu na stan zdrowia ludzi.

Mniej dymu

Badania opublikowane w ciągu ostatnich latach jednoznacznie wskazują na związek biernego palenia z rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wdychanie dymu papierosowego przyspiesza powstawanie miażdżycy na wszystkich jej etapach. Może wywoływać zarówno ostre (zawał serca, niestabilna choroba wieńcowa, udar mózgu), jak i przewlekłe zdarzenia sercowe i naczyniowe.

Zagrożenie związane z narażeniem na dym tytoniowy wzrasta zwłaszcza przy obecności innych czynników ryzyka – nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu i cukrzycy.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH