Koniec z papierosami

Koniec z papierosami

Nikotynizm, oprócz tego, że jest formą uzależnienia, stanowi także jeden z najczęstszych czynników ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych. Warto więc jak najszybciej podjąć walkę nałogiem.

Narodowy Test Zdrowia Polaków

**Polacy nie robią podstawowych badań profilaktycznych – nie mierzą ciśnienia, nie sprawdzają poziomu cholesterolu, ani cukru we krwi. Do lekarza chodzą tylko wtedy, gdy coś im dolega.**

To najważniejsze wnioski z opublikowanego „Raportu na temat zdrowia Polaków”. Raport został opracowany przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na podstawie wyników internetowego „Narodowego Testu Zdrowia Polaków”, w którym wzięło udział ponad 120 tysięcy osób.

Ambasador niepalenia

Ambasador niepalenia

Czym jest palenie papierosów?
Jest wdychaniem i wprowadzaniem do organizmu mieszaniny 4 tys. związków chemicznych. W wolno tlącym się stożku papierosa temperatura wynosi 600-900°C − to po prostu proces suchej destylacji zawartych tam substancji. Setki z nich są toksyczne, co najmniej 40 jest rakotwórczych, dziesiątki są kardiotoksyczne i pneumotoksyczne. Są też wśród nich substancje, które zmniejszają odporność organizmu oraz zawartość różnych biologicznie ważnych substancji w organizmie.

Papieros na ławie oskarżonych

Papieros na ławie oskarżonych

W Polsce na choroby wywołane paleniem tytoniu umiera rocznie ponad 80 tys. osób. Nałóg palenia wyraźnie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, nowotworów złośliwych i przewlekłych chorób układu oddechowego. Jest przyczyną ponad 90 proc. przypadków raka płuc, 65 proc. przypadków raka krtani i gardła oraz 30 proc. przypadków raka trzustki. W Polsce palenie papierosów odpowiedzialne jest za prawie połowę przedwczesnych zgonów osób w średnim wieku. Żaden inny czynnik nie ma tak negatywnego wpływu na stan zdrowia ludzi.

Środowiskowy dym tytoniowy a choroby układu sercowo-naczyniowego

W ciągu ostatnich dwudziestu lat pojawiło się szereg doniesień z badań populacyjnych, klinicznych i doświadczalnych wskazujących, że bierne palenie ma duży wpływ na chorobowość i śmiertelność z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Mniej dymu

Badania opublikowane w ciągu ostatnich latach jednoznacznie wskazują na związek biernego palenia z rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wdychanie dymu papierosowego przyspiesza powstawanie miażdżycy na wszystkich jej etapach. Może wywoływać zarówno ostre (zawał serca, niestabilna choroba wieńcowa, udar mózgu), jak i przewlekłe zdarzenia sercowe i naczyniowe.

Zagrożenie związane z narażeniem na dym tytoniowy wzrasta zwłaszcza przy obecności innych czynników ryzyka – nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu i cukrzycy.

Rzuć palenie!

Palaczki są bardziej, niż niepalące kobiety, narażone na menopauzę przed 45. rokiem życia – zaobserwowali naukowcy z Norwegii. Jak podkreślają autorzy pracy
na łamach pisma “BMC Public Health”, jest to o tyle istotne, że przedwczesny przekwit zwiększa ryzyko osteoporozy i chorób serca u kobiet.

Pocieszający jest jednak fakt, że zerwanie z nałogiem przynajmniej na 10 przed terminem menopauzy, która najczęściej występuje ok. 50. roku życia, w znacznym stopniu niweluje ryzyko przedwczesnego ustania miesiączek.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH