POChP – śmiertelna choroba palaczy

**Dziś obchodzimy Światowy Dzień POChP. Jego celem jest zwiększenie wiedzy na temat tej bardzo groźnej i powszechnej choroby, na którą cierpi już około 44 milionów Europejczyków.**

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jednym z najczęstszych schorzeń w Polsce – według szacunków cierpi na nią już ok. 2 milionów Polaków (dotyka co dziesiątej osoby po 40. roku życia). Jest też jedną z najczęstszych – po chorobach układu krążenia, nowotworach i urazach – przyczyn zgonów. Co roku umiera z jej powodu ok. 15 tysięcy Polaków.

Wszystkiemu winne papierosy

Rzuć palenie!

Palaczki są bardziej, niż niepalące kobiety, narażone na menopauzę przed 45. rokiem życia – zaobserwowali naukowcy z Norwegii. Jak podkreślają autorzy pracy
na łamach pisma “BMC Public Health”, jest to o tyle istotne, że przedwczesny przekwit zwiększa ryzyko osteoporozy i chorób serca u kobiet.

Pocieszający jest jednak fakt, że zerwanie z nałogiem przynajmniej na 10 przed terminem menopauzy, która najczęściej występuje ok. 50. roku życia, w znacznym stopniu niweluje ryzyko przedwczesnego ustania miesiączek.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH