Nie puszczaj zdrowia z dymem


Nikotynizm to silne uzależnienie psychiczne i fizyczne. Polska zajmuje jedno z pierwszych miejsc w świecie pod względem wypalanych papierosów.

Tolerancja nikotyny rozwija się szybko, a palacz obciąża organizm dużymi jej dawkami, które dla osób wolnych od nałogu byłyby śmiertelne. Dym papierosowy zawiera około 4 tysięcy składników powstających w wyniku spalania tytoniu i bibuły papierosowej, m.in. tlenek węgla, formaldehyd, chlorek winylu, rakotwórcze węglowodory aromatyczne, metale ciężkie (nikiel, kadm, ołów). Główny składnik dymu, silna trucizna nikotyna (wykorzystywana do tępienia szkodników w ochronie roślin!), szybko wchłania się do krwiobiegu z błony śluzowej jamy ustnej i pęcherzyków płucnych. Przenika przez łożysko do płodu, zaburzając jego prawidłowy rozwój – noworodki, których matki paliły w czasie ciąży, są mniejsze i lżejsze niż rówieśnicy, a nierzadko tuż po urodzeniu wykazują objawy głodu nikotynowego. Dzieci palaczek częściej zapadają na choroby układu oddechowego.

Konsekwencje

Badania naukowe dowodzą silnego wpływu palenia papierosów na rozwój nowotworów płuc, krtani, jamy ustnej, żołądka, nerek i szyjki macicy. Palenie osłabia układ krążenia, przyczynia się do rozwoju choroby wieńcowej i zawałów serca. Nikotyna przyśpiesza czynność serca i zwiększa jego zapotrzebowanie na tlen, powoduje zwężenie naczyń wieńcowych, co utrudnia dostarczenie tlenu. Dodatkowo tlenek węgla z dymu papierosowego wiąże się z odpowiedzialną za rozprowadzanie tlenu w organizmie hemoglobiną. A bez tlenu nie ma życia…
Nikotynizm obciąża układ oddechowy: niszczy się nabłonek i zwiększa wydzielanie śluzu, co powoduje uporczywy kaszel z odkrztuszaniem. Z tego powodu tkanka płucna stopniowo traci elastyczność. Konsekwencją tego jest przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc. Palenie zmniejsza płodność kobiet i mężczyzn.
Dym papierosowy zagraża nie tylko palaczom, ale także osobom w ich otoczeniu. Mówi się wtedy o „paleniu biernym”, które również prowadzi do chorób związanych z działaniem nikotyny.

Walka z nałogiem

Aby przestać palić, trzeba przede wszystkim CHCIEĆ zerwać z nałogiem. Mocne postanowienie, wspierane przez świadomość szkodliwości palenia i farmakologię, przybliża do sukcesu. Farmakologia jest w tym wypadku reprezentowana przez preparaty zawierające nikotynę (bez substancji szkodliwych zawartych w dymie). Przyjmowanie określonych dawek nikotyny pozwala uniknąć dolegliwości związanych z odstawieniem papierosów, czyli rozdrażnienia, nerwowości i silnej potrzeby palenia. Zamiast po papierosa, sięgnijmy po gumę do żucia zawierająca nikotynę lub plaster, który po naklejeniu na skórę stopniowo uwalnia nikotynę przez wiele godzin. Chęć zapalenia trwa zwykle parę minut, można poczekać, aż minie, jedząc jabłko lub bawiąc się plastikowym papierosem z aromatem nikotyny.

Rezygnując z nałogu, oddalamy od siebie niebezpieczeństwo wielu chorób, a organizm, stopniowo odtruwany, pracuje o wiele sprawniej. Warto więc, wypowiedzieć papierosom wojnę, bo nie ma sensu puszczać zdrowia z dymem.

4.3/5 - (50 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH