Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Bierne palenie zabija


Co roku z powodu biernego palenia umiera ponad 79 tysięcy osób dorosłych. Według badań Eurobarometru ponad 80 proc. obywateli Unii Europejskiej opowiada się za zakazem palenia w miejscach pracy i zamkniętych obiektach publicznych.

Ekspozycja na środowiskowy dym tytoniowy (ETS) jest przyczyną nadmiernej umieralności w UE. Wykazano, że mieszkanie z osobą palącą zwiększa o 25-30 proc. ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca u osób niepalących.

Bierne palenie ma związek z chorobami układu oddechowego i stanowi główną przyczynę pogorszenia stanu zdrowia osób cierpiących na astmę, alergie i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Najnowsze badania naukowe wskazują, że narażenie na działanie ETS powoduje niemal dwukrotny wzrost ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem – głównej przyczyny utraty wzroku w UE.

Nawet znikome ilości dymu tytoniowego mogą mieć bezpośredni wpływ na krzepnięcie krwi i powstawanie skrzepów, jak również wywoływać długofalowe skutki w kontekście rozwoju miażdżycy, oddziałując tym samym na wszystkie ważne czynniki w chorobie serca.

Czarna statystyka
Według najnowszych – ostrożnych – szacunków dokonanych przez Europejskie Towarzystwo Chorób Układu Oddechowego, brytyjską instytucję badawczą Cancer Research UK oraz francuski Institut National du Cancer, w 25 krajach UE wskutek biernego palenia każdego roku umiera ponad 79 tysięcy osób dorosłych. W 2002 r. z powodu biernego palenia w miejscu pracy zmarło 7 tysięcy osób, a w miejscu zamieszkania – 72 tysiące.

Powyższe szacunkowe dane uwzględniają zgony z powodu chorób serca, udaru, raka płuc i niektórych chorób układu oddechowego wywołanych biernym paleniem. Pomijają jednak zgony z powodu innych schorzeń związanych z narażeniem na działanie ETS oraz zgony dzieci.

Taniec z dymkiem
Badanie przeprowadzone w latach 2001-2002 w obiektach publicznych w siedmiu miastach europejskich wykazało, że największe stężenie ETS jest w barach i dyskotekach. Niewiele osób jednak wie, że czterogodzinny pobyt w zadymionym pomieszczeniu w dyskotece porównywalny jest z miesięcznym mieszkaniem pod wspólnym dachem z osobą palącą.

Mity i fakty polityki antynikotynowej
Wielu przeciwników polityki antynikotynowej podkreśla, że rzucenie palenia lub znaczne jego ograniczenie może spowodować utratę zysków przemysłu tytoniowego, a w konsekwencji redukcję zatrudnienia w tej branży. Przeczą temu jednak statystyki. Jak się okazuje, miejsca pracy związane z branżą tytoniową stanowią stosunkowo niewielki procent zatrudnienia ogółem w UE. Na przykład w 2000 r. stanowiły one zaledwie 0,13 proc. Ponadto pieniądze przeznaczane na zakup tytoniu w przyszłości byłyby wydawane na inne towary i usługi. Dzięki temu mogłyby powstać nowe miejsca pracy w innych sektorach gospodarki.

Drugim podnoszonym argumentem jest utrata przychodów państw członkowskich z podatków, jakimi obłożono papierosy. I ten argument można łatwo obalić. W większości krajów Unii udział podatków od papierosów w ściąganych podatkach ogółem jest stosunkowo niewielki i wynosi od 1 do 5 proc. Do wyjątków należą Czechy, Polska i Grecja, gdzie wpływy fiskalne związane z podatkami od papierosów stanowiły w 1999 r. odpowiednio 6, 7 i 9 proc. ogółu przychodów podatkowych państwa.

Jak podkreślają specjaliści, w przypadku wprowadzenia zakazu palenia wzrósłby dochód poszczególnych gospodarstw palaczy, a utracone przez fiskusa wpływy zostałyby zrównoważone przez podatek VAT nakładany na alternatywne inwestycje i wydatki tych gospodarstw.

Zakazy palenia
Kompleksowe zakazy palenia we wszystkich zamkniętych obiektach publicznych oraz miejscach pracy, łącznie z barami i restauracjami, zostały już wprowadzone w Irlandii i Szkocji. W Irlandii Północnej, Anglii i Walii pełne prawodawstwo antynikotynowe weszło w życie przed sezonem letnim 2007 r.

Prawodawstwo antynikotynowe z pewnymi odstępstwami obowiązuje także we Włoszech, na Malcie oraz w Szwecji – wolno tam wydzielać specjalne palarnie z osobną wentylacją. Podobne prawo weszło w życie we Francji w lutym 2007 r. (przewidziano okres przejściowy do stycznia 2008 r. w odniesieniu do miejsc obsługi turystów i gości), a w Finlandii – w czerwcu 2007 r. Litwa od stycznia br. stała się krajem wolnym od dymu tytoniowego. Kilka innych państw członkowskich zakazało palenia we wszystkich zamkniętych obiektach publicznych i we wszystkich miejscach pracy, z wyjątkiem sektora hotelarsko-gastronomicznego, w którym zastosowano częściowe ograniczenia. Do krajów tych należą na przykład Finlandia, Hiszpania i Holandia.

Zalety polityki antynikotynowej
Przegląd 35 badań nad skutecznością polityki antynikotynowej wprowadzanej przez poszczególne państwa zakończył się wnioskiem, że kompleksowe prawo publiczne dotyczące czystego powietrza jest w stanie ograniczyć czynne palenie w całej populacji aż o 10 proc.!

W krajach wolnych od dymu wkrótce po wprowadzeniu regulacji antynikotynowych wraz ze spadkiem sprzedaży tytoniu wzrastała liczba podejmowanych prób rzucenia palenia. W Irlandii 80 proc. byłych palaczy podało nowe przepisy jako uzasadnienie rzucenia palenia, a 88 proc. oświadczyło, że dzięki temu prawu nie powróciło do nałogu.

Wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych ograniczyło także palenie papierosów w domu, zwłaszcza w obecności dzieci. W Irlandii dzięki tej polityce odsetek rodzin wolnych od dymu papierosowego zwiększył się o 8 proc.

Całkowity zakaz palenia we wszystkich miejscach publicznych i miejscach pracy mógłby w niektórych krajach członkowskich okazać się trudny do przyjęcia i egzekwowania. Oczywiście taki zakaz nie jest aprobowany przez sektor tytoniowy i przedstawicieli branży hotelarsko-gastronomicznej, ale pamiętajmy, że w całej tej batalii najważniejsze jest nasze zdrowie.

Bibliografia u autora.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH