Fruwające zagrożenie – alergia na pyłki

Alergia na pyłki roślin jest alergią wziewną. To właściwie alergia sezonowa. W okresie wiosenno-letnim osoby uczulone na pyłki roślin przechodzą prawdziwą gehennę. Wiosna i lato to bowiem dwie pory roku, w których pylenie poszczególnych roślin jest wzmożone. Najbardziej drażliwe i zarazem najpopularniejsze rośliny pylące to: leszczyna, olcha, brzoza, topola, babka zwyczajna, lebioda, bylica pospolita, pokrzywa zwyczajna i mniszek.

Alergia na pyłki traw i zboża

Uciążliwa wiosna – alergia w ataku

**Większość ludzi uwielbia wiosenne miesiące. Przyroda budzi się do życia, wszystko ładnie zaczyna kwitnąć, pachnie kwiatami, jest cieplej i weselej na dworze. Jednak nie wszyscy cieszą się z nadejścia wiosny. Dla alergików jest to pora ataku wszelkiego rodzaju alergenów, m.in. pyłków traw i drzew. Już nawet pojawiło się hasło „alergia wiosenna”, które sygnalizuje, że miesiące takie jak marzec, kwiecień czy maj należą do najgroźniejszych dla alergików. Alergia i wiosna to nie jest dobre połączenie.**

**Alergia wiosenna – jak przygotować się do ataku**

Jak zadbać o oczy?

Jak zadbać o oczy?

Do aptek coraz częściej trafiają pacjenci, skarżący się na problemy z oczami. Codzienna praca przed komputerem, wielogodzinne oglądanie telewizji, niska wilgotność powietrza – mogą stanowić przyczynę podrażnień gałki ocznej.

Alergia – letnie zagrożenia

Alergia – letnie zagrożenia

Rozpoczyna się lato. Nie wszyscy będą mieli jednak okazję korzystać ze wszystkich jego uroków. To najtrudniejszy okres dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na pyłki roślin, w tym pyłki traw.
Pierwsze objawy alergii na pyłki występują zwykle w postaci świądu, łzawienia, przekrwienia spojówek i obrzęku powiek. Następnie pojawiają się napady kichania, obfity wodnisty wyciek z nosa i – w mniejszym stopniu – zatkanie jam nosowych. Może występować też świąd nosa i podniebienia. U około 20 proc. osób mogą pojawić się objawy astmy oskrzelowej. U części chorych może wystąpić pokrzywka.

Oczy wrażliwe i alergiczne

Oczy wrażliwe i alergiczne

Łzawią, pieką, swędzą. Pocieranie nie przynosi ulgi, wręcz przeciwnie – nasila dolegliwości. Oczy stają się czerwone, przekrwione i pieką jeszcze bardziej. Najczęściej przyczyną jest nadwrażliwość i alergia.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek – studium przypadku

Do apteki zgłasza się kobieta w średnim wieku. Pacjentka skarży się na uczucie piasku pod powiekami, swędzenie i łzawienie oczu. Farmaceuta dostrzega także ich zaczerwienienie, a na brzegach powiek żółtawą wydzielinę, która – jak przyznaje kobieta – powoduje sklejanie powiek nad ranem i po umyciu oczu. Pacjentka wspomina również, że dolegliwości pojawiły się przed kilkoma dniami. Najpierw dotyczyły jedynie prawego oka, zaś od dwóch dni dokucza jej także lewe. Kobieta pyta o skuteczność okładów z rumianku, które chciałaby zastosować.

Alergia oczu

W obrębie narządu wzroku zapalenie alergiczne dotyczy najczęściej spojówki, rogówki, powieki, rzadziej tęczówki, naczyniówki czy siatkówki. Alergicznemu zapaleniu oczu rzadko towarzyszy alergia skóry. Natomiast alergiczne zapalenie spojówek najczęściej współistnieje z zapaleniem dróg oddechowych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH