Uczeni radzą dezynfekować przedszkolne zabawki

Portugalscy naukowcy wykazali, że przedmioty dotykane przez przedszkolaków są najlepszym środkiem roznoszenia bakterii gronkowca złocistego, która powoduje większość infekcji u dzieci. Uczeni radzą, by opiekunowie dezynfekowali przede wszystkim zabawki.

Zakażenia szpitalne w Polsce

Aż 5 do 10 osób ze 100 hospitalizowanych może nabawić się zakażenia podczas pobytu w polskim szpitalu. Bezpośrednie koszty leczenia chorych z zakażeniami szpitalnymi sięgają 800 mln złotych rocznie. Gdy weźmie się jeszcze pod uwagę koszty pośrednie, z których najbardziej dotkliwe to przedwczesne zgony, staje się jasne, że zainteresowanie oznaczające edukację i inwestycje finansowe w obszarze kontroli zakażeń szpitalnych powinno być naturalnym kierunkiem działania i rozwoju ochrony zdrowia.

Kłopoty z zatokami

Kłopoty z zatokami

Zapalenie zatok bardzo często pojawia się w wyniku nieżytu nosa lub gardła. Towarzyszą mu ból, gęsta wydzielina, podwyższona temperatura ciała. Na rynku jest wiele preparatów, które mogą pomóc w zniesieniu nieprzyjemnych dolegliwości.

18 listopada Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach

Już po raz trzeci Europa obchodzi Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA). Został on ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską na wniosek Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.

W tym roku celem Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach jest edukacja i promocja działań na poziomie krajowym, mających ograniczyć niepotrzebne stosowanie antybiotyków w szpitalach.

Bakterie oporne na leki

Sposób na sepsę

**Sepsa, inaczej zwana posocznicą, to uogólnione zakażenie całego organizmu.**

Najczęściej tę groźną dla życia reakcję organizmu powoduje zapalenie płuc, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, infekcje jamy brzusznej czy stany zapalne dróg moczowych. U osób o obniżonej odporności, czynnikiem ryzyka mogą być nawet wkłucia dożylne, cewnikowanie, obecność odleżyn i innych ran. W Polsce na sepsę choruje ponad 100 tysięcy osób, z czego ok. 30-40 tysięcy umiera.

Stój

Stój, kto idzie?!

Rozróżnić swojego od obcego musi każdy: duży i mały. Od tego może zależeć przeżycie. Bakterie robią to w sposób, który można ująć palindromem: „A kto kiwał psa, spławi kotka”. Choć chodzi raczej o to, by kotka rozpoznać i „spławić” po wojskowemu, a nawet po bolszewicku – sztob ni dychał.

Alergia oczu

W obrębie narządu wzroku zapalenie alergiczne dotyczy najczęściej spojówki, rogówki, powieki, rzadziej tęczówki, naczyniówki czy siatkówki. Alergicznemu zapaleniu oczu rzadko towarzyszy alergia skóry. Natomiast alergiczne zapalenie spojówek najczęściej współistnieje z zapaleniem dróg oddechowych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH